Knjige za C++ programere

Knjige za C++ programere

offline
  • Đuro Glumac
  • dipl. ing. informatike
  • Pridružio: 08 Feb 2004
  • Poruke: 3640
  • Gde živiš: ApAtIn

Knjige za C++ programere

Nemanja Trifunović

Kratak prikaz nekoliko knjiga za učenje i unapređivanje programiranja u standardnom C++u.

Andrew Koenig and Barbara E. Moo: Accelerated C++


Ova knjiga se može naći i u srpskom prevodu: "Efikasno programiranje na jeziku C++". Verovatno najbolji tekst za početnike. Za razliku od većine knjiga koje odmah frustriraju čitaoce detaljima niskog nivoa kao što su pointeri i baratanje C stringovima, ova knjiga se koncentriše na moderan C++ i odmah počinje sa korišćenjem klasa iz standardne C++ biblioteke kao što su string i vector. Dodajmo tome i da je knjiga kratka (ispod 300 strana) i da je cena dosta prihvatljiva.

Stanley B. Lippman, Josée LaJoie and Barbara E. Moo: C++ Primer (4th Edition)

Jedan od klasika u svetu C++ programiranja. Srpski prevod trećeg izdanja se zove "C++ Izvornik" i mada nije tako dobar kao četvrto izdanje, ipak je reč o izvanrednom tekstu. Za razliku od "Accelerated C++" ova knjiga nije kratka i bavi se mnogim detaljima koje mogu zbuniti apsolutne početnike, ali za one koji su sigurni da žele da nauče C++ i da se bave njime, odličan izbor. Posebno želim da pohvalim jasan stil kojim je knjiga pisana i lakoću sa kojom se čita.

Bjarne Stroustrup: The C++ Programming Language (3rd Edition)


Dr Bjarne Stroustrup je tvorac jezika C++ i njegova knjiga je najpotpunija referenca i najkompletniji tekst o C++u dostupan danas. Srpski prevod njegove knjige "Programski jezik C++" nažalost odgovara prvom izdanju koje je sasvim zastarelo i gotovo neupotrbljivo. Generalno, postoje ljudi koji su učili C++ iz ove knjige (i ja među njima), ali većina čitalaca se slaže da je tekst previše težak za početnike. Stroustrup piše jako sažeto i to je još jedan razlog da se njegova knjiga koristi više kao referenca nego kao uvodni tekst. Za one koji se ozbiljno bave C++ programiranjem, ova knjiga je dragocen alat koji se koristi u svakodnevnom radu.

Scott Meyers: Effective C++ (2nd Edition)


Ako ste nekako "svarili" Stroustrupovu knjigu i pomislili da konačno znate C++, nađite negde Meyers-ovo delo i razbijte iluzije. Knjiga je pisana na vrlo prijemčiv način u vidu 50 kratkih tekstova, i svaki od njih je pravi biser koji unapređuje vaš odnos sa C++om i čini vas boljim i efikasnijim programerom.

Herb Sutter: Exceptional C++

Po formatu, ova knjiga jako podseća na Meyers-ovu - 47 sažetih i zanimljivih tekstova o različitim aspektima programiranja u C++u. Ako ste u dilemi koju od ovih knjiga da pročitate, odgovor je jasan: obe. Sutter posebnu pažnju posvećuje radu sa izuzecima - temi koju iznenađujuće visok procenat profesionalnih C++ programera ne poznaje dovoljno.

David Vandevoorde and Nicolai M. Josuttis: C++ Templates - The Complete Guide

Mnogi C++ programeri žive sasvim fino bez pisanja šablona (templates), međutim kad dođete do nivoa da pišete biblioteke šablona, obavezno najpre pročitajte ovu knjigu, ili bar nekoliko prvih poglavlja. Vrlo iscrpan izvor informacija za iskusne programere. Ne savetujem ovu knjigu nikome ko nije proveo bar pet godina sa C++om.

Andrei Alexandrescu: Modern C++ Design: Generic Programming and Design Patterns Applied


Ako ste ikad sumnjali da je C++ najmoćniji ali i najsloženiji među popularnim programskim jezicima, bacite pogled na ovo remek delo. Alexandrescu je pronašao nove i gotovo fantastične načine da kombinuje napredne mogućnosti C++a kao što su šabloni i višestruko nasleđivanje

Bjarne Stroustrup: The Design and Evolution of C++


Knjiga za istinske zaljubljenike u C++. Sa jedne strane, interesantna priča o nastanku i istoriji jezika, a sa druge dragocen izvor informacija o načinima na koje se mogu prevazići ograničenja koja jezik nameće. Pisana dosta lakim stilom, i jako zarazna.

Bruce Eckel: Thinking in C++ (2nd Edition)

Razlog zbog kojeg pominjem ovu knjigu je njena popularnost - rezultat činjenice da je legalno dostupna za besplatno preuzimanje sa interneta. Mnogi početnici upravo iz tog razloga koriste baš nju za upoznavanje sa C++om, i batale pre nego što završe prvi tom. Knjiga je dosta upotrebljiva kao referenca za iskusne programere, ali početnicima savetujem da je izbegavaju, jer podučava C++ na potpuno pogrešan način: kreće sa detaljima niskog nivoa kao što su pointeri a standardnu biblioteku pominje negde na sredini drugog toma, a dotle je većina čitalaca već odustala i od knjige i od C++a.

Preuzeto sa: http://www.novetehnologije.com



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1404 korisnika na forumu :: 55 registrovanih, 6 sakrivenih i 1343 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Apok, Atomski čoban, Batinas, bigfoot, bojank, Boris90, Brana01, darkangel, DeerHunter, Dežurni pod palubom, Djokislav, dmdr, Dorcolac, drimer, Duh sa sekirom, ikan, Insan, ivan1973, ivan979, kinez88, kokodakalo, kybonacci, Litostroton, LUDI, Luka Blažević, Lukaaa, Lutvo_Redzepagic, milenko crazy north, Milometer, mkukoleca, mnn2, MrNo, nebkv, Nemanja.M, nemkea71, Neretva, oganj123, oldtimer, Romibrat, royst33, ruger357, sap, slonic_tonic, Smajser, Srle993, suton, vathra, VJ, vobo, vukdra, wolf431, yufighter, Zimbabwe, zlaya011