Svetska unija za očuvanje životne sredine nominovala je pet oblasti koje bi, kako smatraju eksperti, trebalo da budu dodate na spisak Svetske baštine UN. Nacionalni park Teide na Tenerifima je nominovan zbog svog "prastarog, geološki kompleksnog vulkanskog sistema, koji prolazi kroz spori proces erozije".
Južnokineski kras je stručnjacima zanimljiv zbog svoje raznovrsnosti i jedinstvenog pejzaža, koji je nastao usled erozije krečnjaka i mermera. "Kameni 'tornjevi' iz okoline grada Liboa su među najboljim primercima takve geološke forme", navodi se u predlogu.
Vulkansko ostrvo Džedžu
Vulkansko ostrvo Džedžu, na južnoj obali Južne Koreje, prepuno je pećina koje su nastale hlađenjem vrele lave.
Bukove šume na Karpatima
Bukove šume na Karpatima nalaze se u Slovačkoj i Ukrajini. U njima se mogu naći, kako navode stručnjaci, "jedinstvene rezerve genetskog materijala", kao i najkompletniji tragovi o razvoju bukovog drveta u Evropi u različitim prirodnim uslovima.
Prašume Madagaskara
Prašume Atsinanana, na Madagaskaru, stanište su veoma retkih vrsta životinja od kojih se gotovo 90% može naći samo na ovom ostrvu. Usled seče šuma, ogroman deo ovog prirodnog rezervata je uništen. Ulazak na listu Svetske baštine UN pomogao bi u zaštiti preostalog dela madagaskarske prašume.
BBC
|