I ja ovo vidim prvi put. Uvek mozes nesto novo da naucis. Life, ako imas neki poseban savet, neku malu tajnu ti podeli s nama i bicemo veoma zahvalni.
E sad, evo i nesto o hibiskusu:
Hibiscus rosa sinensis
kineska ruza
Zbun, koji moze da formira stablo.
Poreklo: stigao u Evropu iz tropske Azije, 1731. godine.
Lisce: od 10 do 15cm duzine, zimzeleno, prosto, nareckano, tamnozeleno, prosarano.
Cvetovi: od maja do oktobra, vretenasti pupoljci otvaraju se kao velike proste ili dvostruke caske, sa 5 latica i sa prasnicima u cevcici. Svaki cvet traje samo dan i po.
Svetlost: jaka, ali bez direktnog sunca, sredinom dana, izmedju maja i septembra.
Zemlja: zemlja iz baste i zemlja za geranijume.
Djubrenje: u martu, djubrivom za ruze u granulama. Od juna do avgusta, djubrite svakih 15 dana tecnim djubrivom za cvetne biljke.
Vlaznost vazduha: leti, orosavajte lisce svakog dana kapljicama vode. Obilno kvasite tlo staklene baste ili verande. Dobro provetravajte prostoriju.
Zalivanje: od aprila do oktobra, svakih 3 ili 4 dana, vodeci racuna da dno saksije ne pliva u vodi, jer korenje brzo truli.
Izmestanje u drugu saksiju: svake godine, u prolece. Ako je saksija velika moze da se desi da hibiskus radja samo listove.
Posebni zahtevi: na temperaturi nizoj od 10 C, lisce zuti i opada. Da biste podstakli cvetanje, orezite granje u martu, zadrzavajuci samo dva pupa u donjem delu svake grane.
Razmnozavanje: reznicama, u prolece, na toplom ( npr. na radijatoru)
Zivotni vek: od jedne do tri god. u kuci, preko 10 god. u staklenoj basti sa umerenom temperaturom ili na verandi.
Stetocine i bolesti: boljne vasi i crveni pauci. Ako pupoljci otpadnu pre nego da se otvore, razlog je udar hladnog vazduha ili velika vlaznost.
Vrste i varijateti: Hibiscus rosa sinensis ima vise stotina hibrida raznih boja, ciji su cvetovi nekad veceg precnika od 20cm; Hibiscus schizopetalus, poreklom iz Kenije, sa cvetovima boje rubina, sa laticama u resama.( stvarno izgleda prelepo, pokusacu da okacim i sliku)
Savet: hibiskus je biljka sa dobrim apetitom, ne oklevajte da zamenite u toku godisnjeg doba 3 cm zemlje na povrsini saksije sa mesavinom humusa i gnojiva na bazi dobro razlozenog stajskog djubriva i algi.
Znam da su neki delovi neizvodljivi ali ovo je ipak preuzeto iz enciklopedije za sobno i vrtno bilje. Ja se trudim da svojim biljkama pruzim sto vise u nasim uslovima. Knjigu sam uzeo pre manje od godinu dana i sve okrenuo naopacke i moram priznati da je napredak vise nego uocljiv.
|