Problemi u drustvu

2

Problemi u drustvu

offline
  • MRKY 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 22 Nov 2004
  • Poruke: 2138

Radnik UBPOK-a hakerisao generalnog inspektora MUP-a

Jedan od pripadnika Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala (UBPOK) priveden je juče istražnom sudiji zbog sumnje da je neovlašćeno upao u kompjuter generalnog inspektora MUP-a Srbije Vladimira Božovića, saznaje "Blic".

Radnik UBPOK-a, prvi put je po saznanjima "Blica" hakerisao generalnog inspektora 29. septembra ove godine. Ovaj upad nije mnogo uzbudio ljude u Generalnom inspektoratu, jer se verovalo da je pitanju greška ili slučajnost.

Međutim, kada je posle nedelju dana, tačnije 5. oktobra, ponovo zabeleženo prisustvo nezvanog gosta, bilo je jasno da je neko provalio Božovićevu šifru za pristup kompjuteru. Potraga za hakerom nije dugo trajala, pošto je ostavio tragove na osnovu kojih je identifikovan.

www.blic.rs



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Izvor: Beta
Beograd -- Svaka četvrta žena u Beogradu prijavljuje psihološko, a svaka peta fizičko nasilje, pokazuju ankete.

Po metodologiji Svetske zdravstvene organizacije, sproveo je beogradski Autonomni ženski centar. "Istraživanje je pokazalo da veoma mali broj žena prijavljuje seksualno nasilje, što znači da je ta vrsta nasilja i dalje tabu tema. Većina žena, ako i priča o seksualnom nasilju, opisuje ga kao navodno iskustvo svojih poznanica, prijateljica, rođaka", rekla je Beti Mirjana Tejić iz Autonomnog ženskog centra.

Tejićeva je najavila da će sutra u 15 časova, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, na beogradskom Trgu Republike biti organizovan performans pod nazivom "Crveni karton za nasilnike". Cilj ove akcije, koja će biti organizovana u još nekoliko gradova u Srbiji, jeste da ukaže na neefikasnost domaćih institucija u rešavanju problema nasilja nad ženama, rekla je Tejićeva.

Prema njenim rečima, aktivistkinje Autonomnog ženskog centra obišle su čak 3.500 domaćinstava u Beogradu, a u anketi je pristalo da učestvuje svega 1.456 žena, što pokazuje da trećina žena i dalje ne želi da priča o nasilju koje trpe.

Tejićeva je ukazala i na činjenicu da dve trećine žena koje trpe nasilje u porodici svoje zdravlje ocenjuje kao veoma loše, češće se obraćaju lekaru i idu na bolovanje, a među zlostavljanim ženama je i mnogo veći procenat onih koje su pomišljale ili pokušale da izvrše samoubistvo.

Čak 40,9 odsto žena koje su doživele fizičko i seksualno nasilje pokušalo je da se ubije, a 38,1 odsto je pomišljalo na samoubistvo. Među ženama koje ne trpe nasilje u porodici 7,1 odsto je pomišljalo na samoubistvo, a 15,2 odsto je pokušalo da se ubije.

Studija Svetske zdravstvene organizacije izrađena je na osnovu ankete koja je sprovedena među više od 24.000 žena iz seoskih i urbanih sredina 10 zemalja: Bangladeša, Brazila, Etiopije, Japana, Namibije, Perua, Samoe, Srbije i Crne Gore, Tajlanda i Tanzanije.

Tejićeva je istakla da je procenat žena u Srbiji koje trpe nasilje u porodici sličan procentu takvih žena u regionu, ali i širom sveta. "Jedna od osnovnih zabluda jeste da nasilje u porodici zavisi od obrazovanja ili socijalnog statusa ispitanica. Obrazovane žene samo su spremnije da pričaju o svojim iskustvima i imaju više mogućnosti da se obrate za pomoć", upozorava Tejićeva.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava se u znak sećanja na sestre Mirabel iz Dominikanske Republike koje su 25. novembra 1960. godine brutalno ubijene po naredbi diktatora Truhilja, zbog svojih političkih aktivnosti protiv njegovog režima.

Odluka o obeležavanju tog datuma doneta je na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba održanom u Bogoti 1981. godine, a Ujedinjene nacije su 1999. godine i službeno potvrdile ovaj datum kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

U 2005. zaposlilo se više od 177.000 žena

Za devet meseci ove godine u Srbiji se ukupno zaposlilo 384.913 osoba, od čega su 46,1 odsto, odnosno 177.394, bile žene, izjavio je direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Radovan Ristanović.

On je na konferenciji za novinare u Beogradu, povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, rekao da je broj nezaposlenih žena u Srbiji, u odnosu na ukupan broj nezaposlenih, u poslednjih pet godina opadao u proseku za dva odsto godišnje. Ristanović je rekao da su od ukupnog broja nezaposlenih u Srbiji 2000. godine 56,9 odsto činile žene, dok je u prošloj godini taj postotak iznosio 54,4.

Prema njegovim rečima, u Srbiji prisutna prikrivena diskriminacija žena od poslodavaca, koji često, već pri prvom razgovoru o eventualnom zapošljavanju postavljaju pitanja o udaji, broju dece ili planovima koji se tiču potomstva i radije zapošljavaju muškarce.

Prema njegovim rečima, žene su uključene u programe aktivne politike zapošljavanja koji su usmereni na podizanje njihovog nivoa stručnosti i zaposljivosti, dok su muškarci dominantni u delu koji podrazumeva finansijsku podršku NZS-a za započinjanje sopstvenog biznisa.

Kako je kazao Ristanović, od ukupnog broja osoba obuhvaćenih programom aktivnog traženja posla NZS-a, žene učestvuju sa 59,67 odsto, u programu dodatnog obrazovanaj i obuka učestvuju sa 60,77 odsto, dok u programima razvoja preduzetništva učestvuju sa 40,32 odsto.

On je rekao da je u Srbiji najviše žena zaposleno u tekstilnoj i kožarskoj industriji, zdravstvu, farmaciji, socijalnoj zašti, oblastima privređivanja - delatnostima koje nisu najbolje plaćene, a u kojima su uslovi rada veoma teški.

Ristanović je najavio da Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku pripema nacionalnu strategiju za borbu protiv nasilja nad ženama.

Vojvodina: Ima primera nezaposlenosti

Vojvođanska služba za zapošljavanje je saopštila da, i pored postojećih zakonskih odredbi o zaštiti od diskriminacije, ima primera neravnopravnosti u zapošljavanju. "Stopa nezaposlenosti u Srbiji iznosi 18,5 odsto, pri čemu je stopa nezaposlenosti muškaraca 15,1 odsto, a žena 22,9 odsto", saopštila je PSZ uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obeležava sutra.

PSZ smatra da, uprkos tome što postoji trend blagog pada učešća žena u ukupnom broju nezaposlenih u periodu od pet godina (sa 56,9 odsto u 2000. na 54,4 odsto u 2004.), "još postoji potreba za pojačanom društvenom akcijom na ovom polju".

"Iako broj nezaposlenih žena u Vojvodini stagnira u odnosu na 2005. godinu, posebno zabrinjava porast nezaposlenosti od devet odsto u kategoriji žena sa visokom stručnom spremom", piše u saopštenju PSZ-a.



offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Poslednja dva meseca u ordinaciji za postavljanje holter aparata, na Odeljenju za pejsmejkere Instituta u Sremskoj Kamenici, tajnom kamerom snimani su razgovori sa pacijentima, pregledi u toku kojih se bolesnici skidaju do pola, razgovori i konsultacije medicinskog osoblja pa čak i presvlačenje medicinskih sestara, tvrdi načelnik ovog odeljenja profesor Vaso Topalov.

Kamera, koja je omogućila tajno snimanje, iako je, tvrde advokati, ono po zakonu zabranjeno bez odobrenja Vrhovnog suda, bila je sakrivena u jednom od alarmnih senzora, a za njeno postavljanje nije znao niko sa odeljenja. Ko je i u koje svrhe postavio skrivenu kameru, lekarima je nepoznato. Jedine indicije pružaju stručnjaci preduzeća „Štit“ koji su utvrdili da je odašiljač antene na koju je bila priključena kamera usmeren na gornje spratove Instituta za kardiovaskularne bolesti.

- Postavljenjem ove kamere narušena je lekarska etika i pravo pacijenta na diskretno lečenje. Povređena je i tajnost zanata jer su snimane i naše konsultacije sa lekarima sa drugih odeljenja, a potom i individualna intimnost naših kolega jer su snimane prostorije u kojima se presvlačimo - kaže Topalov. On i drugo osoblje sa odeljenja ne mogu da zamisle motiv za snimanje, jer oprema nije previše vredna, u ordinaciji se nalazi samo nekoliko sati dnevno, potom je iznose pacijenti, a krađa nije bilo.

Kako on priča, alarmni senzor u kome je bila skrivena kamera, postavljen je u prostorije pre dva meseca, pod obrazloženjem, koje je stiglo do dežurnog elektroničara, da postojeća oprema šalje lažne uzbune i da je treba pojačati.

- Sumnju nam je izazvalo to što je jedino ovaj senzor imao kabal koji ga je povezivao sa antenom postavljenom na spoljnoj strani zgrade, a uz to je postavljen nekoliko meseci nakon ostale opreme. Stoga smo i počeli da komentarišemo da nas sigurno prisluškuju. Jedan od naših pacijenata, inače stručnjak za ove poslove, čuo je naše komentare i otvorio senzor. Otkrili smo kameru - kaže Topalov.

On tvrdi da je odmah od uprave Klinike za kardiologiju zatražio da se o ovom problemu raspravlja na stručnom kolegijumu. Pošto je predlog odbijen, obratio se advokatskoj kancelariji Horovic. Snimci skrivene kamere prosleđeni su na ekspertizu preduzeću „Štit“ koje je potvrdilo da je to oprema za tajno snimanje.

Advokat Vava Horovic smatra da se radi o potencijalnom krivičnom delu jer nije bilo dozvole Vrhovnog suda za prisluškivanje. Kao potencijalne izvršioce on navodi sve koji su učestvovali u postavljanju, koji su ga odobrili i dozvolili. On čak ne isključuje ni mogućnost da su ovi snimci negde distribuirani.

- Očigledna je dužnost policije i tužilaštva da nalože istragu, a podsećamo da ih samo saznanje obavezuje na istragu. Moramo imati u vidu kako velike posledice može imati ovakav čin koji može izazvati značajan talas podozrenja i nepoverenja ne samo pacijenata već i svih građana jer, ako se može nekažnjeno snimati pacijent u poverljivom odnosu sa svojim lekarom, onda su i ostale profesije na direktnom udaru - upozorava Horovic. On napominje da će ostaviti nadležnima realno vreme da reaguju, a potom će odrediti buduće korake u skladu sa delovanjem policije i tužilaštva.
Hana Dunđerov
blic

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Dopuna: 08 Dec 2005 11:43

"Kamere služe za obezbeđenje"
Izvor: Beta
Novi Sad -- U Institutu nema skrivenih kamera, već se radi sistemu protiv neovlašćenog ulaska u pojedina odeljenja Instituta, piše Dnevnik.

Direktor Klinike za kardiologiju Instituta u Sremskoj Kamenici Dragan Benc demantovao je da su u toj instituciji postavljene "skrivene kamere" i rekao da se radi o kamerama koje su deo sistema protiv neovlašćenog ulaska u pojedina odeljenja Instituta.

Prema pisanju novosadskog Dnevnika, Benc je nadležnim institucijama dostavio kompletnu dokumentaciju iz koje se vidi da je reč o kamerama koje su deo obezbeđenja skupog "holter sistema" na Institutu.

Načelnik Odeljenja za poremećaj ritma srca i pejsmejkere Instituta u Kamenici Vasilije Topalov rekao je u utorak da zaposlene i pacijente tog odeljenja snimaju skrivenim kamerama, kao i da mu rukovodstvo Instituta nije odgovorilo o kakvim je kamerama reč i za šta služe.

Topalov je najavio podnošenje krivične prijave protiv nepoznatog počinioca i rekao da je postavljanjem skrivenih kamera ugrožen proces rada na odeljenju, narušena lekarska etika i pravo pacijenata na diskretno lečenje.

Načelnica Republičke zdravstvene komisije Dana Mihajlović kazala je da nema ničeg neobičnog u tome što su kamere postavljene radi obezbeđivanja skupog sistema i dodala da se to radi i u drugim ustanovama.
Profesor medicinskog prava iz Beograda Jakov Radišić rekao je za Dnevnik da treba da se utvrdi zašto je kamera postavljena, da li da snimi rad nekog aparata ili uređaja, ili da snima pacijente i lekare.

"U oba slučaja lekari i pacijenti treba da budu obavešteni o tome da su kamere postavljene. Ukoliko su pacijenti snimani u toku pregleda ili razgovora s lekarom, povređena je njihova intima, jer ne mora svako znati da su oni uopšte bili kod lekara, a posebno od čega boluju i kako se leče. Ta problematika zadire u pacijentovo pravo", kazao je Radišić.

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

NIŠ - Iako od ubistva četrnaestogodišnje Tamare Ivanović iz Batajnice nije prošlo ni mesec dana, novi brutalan zločin nad maloletnikom uzdrmao je Srbiju. Zbog umešanosti u otmicu i ubistvo Miloša Krinića (15), učenika Srednje mašinske škole „12. februar“ iz Niša, čije je beživotno telo pronađeno u petak posle podne na periferiji grada, policija je uhapsila šestoricu mladića iz Niša, od kojih su četvorica maloletnici.

Juče je saopšteno da su D.S. (16) i A.S. (16), kao i Miroslav Momirović (19), uhapšeni zbog sumnje da su počinili otmicu, dok se N.Ž. (17), O.Č. (17) i Tomislav Stanojević (1Cool iz Niša sumnjiče da nisu prijavili šta se dogodilo iako su to znali.

Hapšenjem osumnjičenih, koji su juče privedeni istražnom sudiji Okružnog suda u Nišu, u javnost su izašli detalji neljudskog čina koji se rečima teško može opisati. Iako je nesrećni mladić usmrćen još u subotu, 10. decembra, najverovatnije udarcima ciglom po glavi, jedan od osumnjičenih je od porodice Krinić, znajući da su imućni, sve vreme tražio otkup!

Policija je juče saopštila da su D.S. i A.S. osumnjičeni da su 10. decembra u popodnevnim časovima pozvali Miloša i na prevaru ga uveli u vozilo kojim je upravljao O.Č., a sa kojim je bio i N.Ž. i odveli ga do mesta zvanog Turski šančevi, u Kovanlučkoj ulici u Nišu. D.S. i A.S. se sumnjiče da su otetog dečaka uveli u zgradu Stare barutane, gde su mu zadali više udaraca u glavu i telo od kojih je on izdahnuo. Onda su njegovo telo ubacili u podrum uzevši pre toga od njega mobilni telefon i druge lične stvari. Osumnjičeni D.S. je na putu do kuće bacio dečakovu jaknu. D.S., A.S. i N.Ž. ispričali su šta se dogodilo Stanojeviću i Momiroviću, koji je osumnjičen da je 11. decembra u više navrata pozivao porodicu pokojnog dečaka tvrdivši da je otet. Tražio je 15.000 evra na ime otkupa! Policija je saopštila da su osumnjičeni prodali mobilni telefon ubijenog dečaka i oduzete stvari, koje su kasnije pronađene u Nišu i Bujanovcu. U Nišavi su pronađene i lisice kojima je Miloš bio vezan.

Prema prvim i još nezvaničnim saznanjima, otmičari su znali da je porodica Krinić imućna, pa su odlučili da otmu Miloša, sa kojim su se neki od njih poznavali odranije. Istraga će da utvrdi da li su ga tukli da bi ga onesvestili ili je kasnije prijavljivanje otmice bilo samo maskiranje ubistva. „Blic“ saznaje da je policija od nestanka dečaka i prijave da je otet danima češljala Niš u potrazi za dečakom i otmičarima, budući da u Nišu do sada nije zabeležen takav slučaj. Tada se još nije znalo da je dečak ubijen, pa je u najvećoj tajnosti držana informacija o ovom događaju da ne bi bio ugrožen njegov život.

Žitelji Kovanluka pričaju da u napuštenoj zgradi ponekad obitavaju skitnice i narkomani, ali da poslednjih dana nisu primetili ništa neuobičajeno.

Na mestu zločina jezivo je i tiho kao na gubilištu. U unutrašnjosti Stare barutane, koja je jedno vreme korišćena kao magacin, na sve strane su vidljivi tragovi bezumnog čina: krvave lokve, otisci cipela... Telo je odvučeno do rupe u podu, tragovi okrvavljenih cipela vode na suprotnu stranu... Mesto na kome je pogubljen dečak odiše nepojmljivom žalošću. Hladni severac u prostoriji bez prozora još više tera jezu u kosti... Na drvenom stubu čitulja, krstić, ispod tri bombone. I 20 belih ruža, kao pomen žalosti za prerano ugašenim mladim životom.
Branko Janačković
blic

Kuda ide ovaj svet?!Sta moze da natera dva 15godisnjaka da ubiju svog druga?!I zasta ce im 15000evra?! Confused

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

| Izvor: B92
Beograd, Novi Sad -- Doček Nove 2006. godine u Beogradu bio je veseo, ali sa mnogo povređenih.

Uzrok toga bili su alkohol, petarde i ostala pirotehnička sredstva. U Urgentni centar primljeno je 550 pacijenata, uglavnom zbog prevelike količine alkohola i zbog povreda zadobijenih pucanjem petardi. U Urgentnom centru gužva je bila tokom cele novogodošnje noći, a najviše ljudi za pomoć se obratilo pred jutro.

Sedam pacijenata je podvrgnuto većim hirurškim zahvatima, a urađeno je i 150 manjih hirurših intervencija, kaže za B92 zamenik generalnog direktora Dušan Jovanović: "Na žalost, imali smo veliki broj pacijenata koji su povređeni vatrenim oružjem, oštrim predmetima, noževima, zatim povrede zadobijene eksplozivnim napravama i uz to jako veliki broj alkoholisanih pacijenata koji su imali povrede zbog takvog stanja. Na žalost, pokazali smo se kao vrlo nedisciplinovani i nekorektni kako prema sebi, tako i prema drugima".

Najveći broj pacijenata u Urgentnom centru bili su mladi od 25 do 35 godina. I pored apela da ne koriste petarde, veliki broj njih zadobio je povrede upravo od eksplozivnih naprava, kaže Jovanović: "Proteklo je jako loše i proteklo je gore nego prošle godine. Bile su dve povrede koje su zahtevale amputaciju prstiju šake, pored toga je bilo 25 povreda koje su zahtevale hirurške obrade, tako da je to vrlo veliki broj povreda zadobijenih eksplozivnim napravama".

Dve osobe ranjene su a nekoliko je povređeno u pucnjavi i masovnoj tuči koja se dogodila rano jutros u hotelu Metropol u Beogradu. Kako kažu očevici u toku tuče jedna osoba je pucala je iz pištolja pri čemu je jedan mladić pogođen u stomak a drugi u nogu i ruku.

Dvadesetogodišnji Milan Ilić izvršio je nešto pre ponoć samoubistvo skočivši sa Brankovog mosta.

Na Vračaru u Rankeovoj ulici izbio je požar na jednoj žurci, na sreću niko nije povređen ali je pričinjena velika materijalna šteta. Jedan od očevidaca objašnjava šta se desilo.

Program u Beogradu i Novom Sadu

Uz vatromet, muziku i petarde, Novu godinu je u Beogradu je na četiri centralna gradska trga dočekalo oko 50.000 ljudi.

Najviše okupljenih u smeni dveju godina bilo je na platou ispred Skupštine Srbije i Crne Gore, gde je organizovan i višeminutni vatromet. Na Terazijama, Novu godinu je okupljenima čestitao sastav Ortodoks kelts, a na Trgu Republike američka džez-soul pevačica Keti Otrej, koja je nastup nastavila zajedno sa pevačicom iz Makedonije Esmom Redžepovom.

Najmanje 20.000 Novosađana dočekalo je Novu 2006. godinu na centralnom gradskom Trgu slobode. Ulice koje vode ka trgu bile su prepune građana koji su se u najvećem broju okupili kada je oko 23 sata počeo da peva Vlado Georgijev. Za organizaciju dočeka Nove godine iz budžeta grada izdvojeno je oko 13,5 miliona dinara. Na Trgu slobode sinoć bilo je zabranjeno donošenje staklene ambalaže i petardi.

Proslava na Kosovu i Metohiji

Srbi u strahu, a Albanci uz pucnjavu dočekali Novu 2006. godinu. Srbi sa Kosova i Metohije su sedmi put zaredom dočekali Novu godinu u svojim getoiziranim područjima. Bez osnovnih ljudskih prava, srpski narod u pokrajini nije izgubio veru, a sudeći po sinoćnjem dočeku, nije ni zaboravio da se raduje, naročito mladi, koji su većim delom Novu godinu dočekali po restoranima. Stariji su novu godinu, punu neizvesnosti, dočekali uglavnom kod kuća, uz televizijski program. Svečano je bilo u Štrpcu, Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i Šilovu, ali i u Goraždevcu. Proslava je barem na trenutak otrgla ljude od surove svakodnevice.

Za razliku od Srba, Albanci su Novu godinu dočekali uz do sada nezabeleženu pucnjavu iz vatrenog oružja. Slavilo se ponajviše u Peći, Prizrenu, Prišitini i južnom delu Kosovske Mitrovice. Srbi danas, u šali, komentarišu da je ovo Albancima bila prilika da isprobaju oružje koje do sada nisu isprobali, s obzirom da međunarodne vojne i policijske snage nisu preduzele nikakve mere da ovakvu vrstu proslave spreče. Incidenata nije bilo, a na ulicama nije bilo pojačanih policijskih patrola.

Poslato 15 miliona SMS-ova

U toku novogodišnje noći poslato je oko 15 miliona SMS poruka na obe mreže, što znači da je svaki korisnik mobilne telefonije primio ili poslao u proseku tri poruke. Čestitanjem putem SMS poruka nastavljeno je i u popodnevnim časovima prvog dana januara, a kako je za B92 izjavila direktor marketinga Telekom Srbije za B92, od 12 do 14 časova poslato je još dva i po miliona poruka na toj mreži. "Na našoj mreži tokom novogodišnje noći poslato je 8 miliona poruka, što je dvostruko više nego prošle godine", kaže Zarubica.

Prikupljeno 89.000 dinara i 380 paketića

Beograđani su tokom manifestacije "Ulica otvorenog srca" priložili oko 89.000 dinara i 380 novogodišnjih paketića za decu izbeglu sa Kosova, izjavio je Dejan Veselinov iz turističke organizacije Beograda.

Veselinov je agenciji Beta rekao da će paketići i novac biti predati deci iz Uroševca, smeštenoj u leskovačkom motelu "Atina", i dodao da je u tom motelu smešteno oko 30 dece.

U Svetogorskoj ulici u centru Beograda danas u podne je otvorena tradicionalna manifestacija "Ulica otvorenog srca", gde su, uz raznovrstan novogodišnji program, građanima deljena kuvana rakija i rasol.

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Dopuna: 02 Jan 2006 15:39

4.000 žena prijavilo nasilje
Izvor: Beta
Beograd -- Žene koje su žrtve porodičnog nasilja u Srbiji ohrabrile su se tokom 2005. da prijavljuju nasilje nad sobom.

Koordinatorka Savetovališta za žene žrtve nasilja u porodici Vesna Stanojević kaže da je naveden podatak rezultat pozitivne medijske kampanje. Savetovalištu se 2005. javilo oko 4.000 žena, 1.000 više nego 2004, rekla je Vesna Stanojević i dodala da to ne znači povećanje obima nasilja.

"To je rezultat kampanje koja je žrtvama pokazala da nisu usamljeni i izolovani slučajevi, već da imaju prava i da nasilnike treba prijaviti", kaže ona.

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Izvor: Beta
Priština Kosovska Mitrovica -- Na teritoriji centralnog Kosova juče je isključena Mobtelova mreža 063 mobilne telefonije.

Jedan od lidera kosovskih Srba Oliver Ivanović kaže da će od šefa UNMIK-a Sorena Jesena Petersena tražiti da ne ukida predajnike Mobtela na severnom Kosovu. "Nadam se da ćemo uspeti da se dogovorimo da nam ne ugase predajnike jer bismo tada svi ostali bez telefona. Ako bi se to desilo, u funkciji više ne bi bio nijedan oblik telefonskog saobraćaja pošto nam fiksni telefoni odavno ne rade kako treba", rekao je Ivanović za Građanski list.

I član tima Beograda za pregovore o statusu Kosova Goran Bogdanović apelovao je na međunarodne vlasti u Pokrajini da revidiraju odluku o gašenju predajnika mreže 063 na centralnom Kosovu.

Predsednik Regulatornog komunikacionalnog tela Kosova Anton Beriša izjavio je da se akcija isključivanja nelegalnih operatera mobilne telefonije slučajno poklapa sa odlukom Vlade Srbije da oduzme licencu za rad Mobtelu. "Odluka je doneta pre nedelju dana, a sve antene koje nemaju odobrenje naše institucije biće zabranjene, plombirane ili rekonstruisane", rekao je Beriša za Radio Dojče vele.

Pored Mobtela, na Kosovu rade i Telekom Srbija, Promonte, Kiz Makedonija i NS iz Albanije. Svi oni koriste frekvencije jedinog legitimnog provajdera na Kosovu, Valja 900, koji koristi pozivni broj Kneževine Monako i jedan je od najskupljih operatera u regionu.

offline
  • Igor
  • Pridružio: 18 Apr 2005
  • Poruke: 903
  • Gde živiš: NBG

12. januar 2006. | 11:35 -> 14:43 | Izvor: B92, FoNet, Beta
Beograd -- Viceguverner Narodne banke Dejan Simić uhapšen zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo primanja mita, saopštio MUP.


Narodna banka Srbije


Prema saznanjima B92, viceguverener je tražio mito od Kreditno-eksportne banke kojoj je Narodna banka Srbije februara 2005. godine zabranila rad. Međutim, trgovinski sud u Beogradu nekoliko dana kasnije naložio je Narodnoj banci da odmah deblokira sve račune banke Kreditno-eksportne banke iz Beograda i time odložio likvidaciju te banke, do okončanja upravnog spora pred Vrhovnim sudom Srbije.

Ipak, banka praktično od februara ne radi, a kako saznaje B92, u banci su svi na kolektivnom godišnjem odboru do ponedeljka.

Policiji je dojavljeno da je viceguverner tražio mito, pa je nakon nekoliko dana praćenja, u trenutku kada je kurir doneo 100.000 evra, u njegov stan je upala policija.

Advokat Sava Anđelković je rekao da ne postoje dokazi da je njegov klijent, viceguverner Narodne banke Srbije Dejan Simić, kriv za ugovaranje i primanje mita i najavio žalbu na rešenje o njegovom pritvoru. Anđelković je agenciji Beta kazao da je Simić uhapšen sinoć u svom stanu, "pod pretpostavkom da je ugovarao i primio mito u slučaju jedne banke, koja je u postupku likvidacije".

U slučaju hapšenja viceguvernera NBS neki ljudi su ipak zloupotrebili službeni položaj i ovlašćenja: "Zašto se ovo radi ne znam, ali činjenica da je ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić našao za shodno i za slobodu da suprotno odredbama Zakona o krivičnom postupku da izjavu za javnost, ukazuje da su ovde neki ljudi ipak zloupotrebili položaj i ovlašćenja".

Podsetimo, ministar policije Dragan Jočić je ranije izjavio da za Vladu Srbije borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i da uspostavljanje pravne države predstavlja vitalni interes zemlje. "Kako svi moraju biti jednaki pred zakonom, tako i svi koji su se ogrešili o zakone moraju biti privedeni pravdi, i tu neće biti zaštićenih", rekao je ministar Jočić.

Narodna banka Srbije je saopštila da ne raspolaže zvaničnim informacijama zašto je zadržan u pritvoru viceguverner NBS Dejan Simić, zbog čega ne može da komentariše vest o sumnji da je počinio krivično delo primanja mita. U saopštenju se navodi da Simić u NBS obavlja veoma odgovoran posao kontrole bankarskog sektora, na kojem je bio suočen sa interesima raznih finansijskih grupa i pojedinaca.

Simić je funkciju viceguvernera počeo da obavlja 10. septembra 2004. godine. Kako stoji u njegovoj biografiji na sajtu NBS, Simić je ekspert za konsultantske poslove iz oblasti poslovnog prava i član više poslovnih udruženja. U oblasti bankarstva i finansijskih tržišta bio je angažovan kao savetnik Agencije za sanaciju banaka i Narodne banke Srbije u pregovorima sa Međunarodnom finansijskom korporacijom, kao i savetnik više banaka i domaćih i stranih preduzeća u finansiranju projekata u Srbiji u oblasti bankarskog i poslovnog prava. U procesu privatizacije njegove konsultantske usluge koristili su Agencija za privatizaciju, kao i vodeće inostrane kompanije koje su učestvovale u procesu privatizacije u Srbiji.

offline
  • MRKY 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 22 Nov 2004
  • Poruke: 2138

Trudnicama manja plata, a lekove kupuju

Uprkos višegodišnjem negativnom prirodnom priraštaju i neprekidnim kampanjama o potrebi suzbijanja bele kuge, Ministarstvo zdravlja dodatno je destimulisalo buduće majke.

Nedavno usvojene izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju predviđaju da trudnice koje su primorane da održavaju trudnoću za vreme trudničkog bolovanja dobijaju samo 65 odsto redovne plate. Po tom zakonu, koji je usvojen u novembru 2005. godine, a u praksi zaživeo 15. decembra, više nije reč o održavanju trudnoće već o bolestima i komplikacijama u trudnoći. To znači da će vaspitačica, koja zbog prirode posla ne može radno da održava trudnoću, umesto svoje prosečne plate od oko 19.000 dinara, dobijati svega 12.350 dinara.

I pored umanjene plate tokom održavanja trudnoće, buduće majke treba da se spreme i na velike izdatke za kupovinu lekova. Tri najčešće prepisivana leka, koji sprečavaju kontrakcije materice kod rizičnih trudnoća, ne mogu se dobiti o trošku Fonda. Tako lek „prepar“ košta oko 2.600 dinara, „ginipral“ 200 dinara i „partusisten“ oko 530 dinara.

Ovu informaciju potvrdio nam je i prokomentarisao pomoćnik ministra zdravlja dr Vasilije Antić.

- Slažem se da je novi zakon nepopularan za trudnice i uopšte za natalitet Srbije, ali, nažalost, zakon je tako predvideo i izjednačio održavanje trudnoće sa bilo kojim drugim bolovanjem - rekao je za „Blic“ dr Antić.

Dr Jadranka Duraković, specijalista ginekologije u Domu zdravlja „Palilula“, ističe da postoje brojne indikacije kada je neophodno da trudnica u kućnim uslovima održava trudnoću.

- Lekarske indikacije rizične trudnoće su prevremeni porođaj i preteći prevremeni porođaj ili pobačaj. Mnoge trudnice su od prvog dana na bolovanju, kao u slučajevima kada je prethodna trudnoća bila problematična. Uvek se uvažava radno mesto trudnice. Sve su to situacije kada je neophodno da trudnice budu na bolovanju - objašnjava dr Duraković.


http://www.blic.rs/
DR-izmenjen naslov,onaj je zvucao bombasticno

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1121 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 10 sakrivenih i 1066 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., airsuba, Apok, Bane san, baza, Bojan5150, Brana01, Bubimir, dekir, Denaya, Dorcolac, drimer, Georgius, ILGromovnik, ivan979, ivica976, JimmyNapoli, krkalon, mane123, MB120mm, Metanoja, Mi lao shu, Miki01, mikrimaus, milenko crazy north, moldway, MrNo, nenad81, nenooo, nikoladim, ozzy, pein, Pele23, Povratak1912, Sir Budimir, stegonosa, Tandrkalo, Tvrtko I, uros, uruk, Valter071, vladas87, voja64, VP6919, YugoSlav