offline
- DR
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Okt 2004
- Poruke: 5450
- Gde živiš: Beograd
|
Milica, koja živi na minus 12
Izvor: B92
Beograd -- B92 pronašao je desetomesečnu Milicu, koja sa roditeljima živi u napuštenoj kući bez grejanja i osnovnih uslova za život.
Bolesnu Milicu greje samo jedna šipka na pokvarenoj grejalici. Spas od zime pronašla je sa majkom Julijom i ocem Bogdanom u improvizovanom stanu. "Ja bih volela da imam bolje ali daj mi stan", majka Julija Knežević. Otac Bogdan Kostić kaže da je svestan da nije uredu što njegova ćerka ovako živi.
Napuštena kuća u centru Beograda je godinama mesto gde se okupljaju i žive beskućnici. Policija često obilazi ovo mesto, i upravo je MUP obavestio centar za socijalni rad o uslovima u kojima Milica živi. Tek na poziv B92, radnice Centra za socijalni rad posetile su Milicu, koju je upoznala i gradska sekretarka za socijalnu i dečju zaštitu Zorica Pavlović.
Posle kraćeg razgovora sa roditeljima, Milica je sa roditeljima odvedena kod lekara. Međutim, socijalne radnice nisu želele da nam kažu da li će Milica i ovu noć dočekati u napuštenoj kući bez grejanja na beogradskoj zimi.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12
Dopuna: 09 Feb 2006 13:40
Nasilje nad decom u Srbiji
Svako dete u Srbiji bilo je bar jednom izloženo nekom obliku nasilja, a pretpostavlja se da njih oko 10 odsto stalno doživljava teže oblike fizičkog ili seksualnog zlostavljanja, pokazalo je istraživanje UNICEF-a.
Vršnjačko nasilje navedeno je kao jedan od najčešćih oblika zlostavljanja. Konsultantkinja UNICEF-a Silvia Koso rekla je da su ispitanici, deca od 10 do 15 i mladi od 16 i 19 godina, prepoznali tri vrste zlostavljanja - fizičko, psihičko i seksualno, ali da su se potpuno identifikovali sa vršnjačkim nasiljem, za koje kažu da su njegove svakodnevne žrtve ili svedoci, i to češće u osnovnoj nego u srednjoj školi.
Anketriana deca smatraju da je rizik da postanu žrtve nasilja povećava ukoliko se po bilo kojoj svojoj osobini razlikuju od većine. Te razlike mogu da se odnose na nacionalnu, versku ili rasnu pripadnost, dolazak u novu sredinu, fizički nedostatak ili bolest.
Pored vršnjačkog nasilja, deca i mladi su često pominjali fizičko nasilje, najčešće udarce, šamare i batine kao disciplinsku meru, zatim psihičko nasilje, od kojeg su najčešći vredjanje, ponižavanje, zastrašivanje, ucene, ograničavanje slobode, ali i seksualno nasilje - dodirivanje, uznemiravanje, do najtežeg - silovanja.
Prema mišljenju dece, najčešće su zlostavljači roditelji, odrasli uopšte, i to češće muškarci, dok su žrtve nasilja češće devojčice, koje su fizički slabije, a i vaspitavane su da budu poslušnije.
Deca često spominju i da u njihovoj sredini roditelji često zanemaruju decu, tretiraju ih kao svojinu i ne poštuju njihovo mišljenje, a postoje i problemi sa nastavnicima i profesorima koji ih tretiraju na sličan način.
Istraživanje je sprovedeno 2005. u Novoj Varoši, Novom Pazaru, Priboju, Prijepolju, Raškoj, Sjenici i Tutinu.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=187848
Dopuna: 07 Mar 2006 12:43
Problem položaja žena
Izvor: B92
Beograd -- Godinu i po dana po formiranju, Savet za ravnopravnost polova počeo da radi na Nacionalnom planu aktivnosti.
Savet radi na planu
Potpredsednica Saveta za ravnopravnost polova Dragana Petrović kaže da u društvu nema dovoljno saznanja o realnom položaju žena, pa se taj problem tretira pogrešno.
"Mnogi nam kažu da muškarci i žene imaju ista prava, što je u suštini tačno jer nijedan naš zakon ne dozvoljava diskrimanaciju, ali se mi trudimo da pokažemo da imati jedanaka prava ne znači automatski imati jednak položaj. Diskrimincija žena najčešće je indirektna i teška za identifikovanje, dolazi od nasleđenih stanja, ekonomskih nejednakosti koje produkuju dalje nejednakosti. Društvo koje se odrekne 52 odsto svojih potencijala ne gleda daleko u budućnost", kaže ona.
Za rad na nacionalnom planu prijavile su se 33 nevladine organizacije iz cele Srbije, a formirano je šest radnih grupa koje će se baviti najvažnijim temama. Te teme su vezane za žene i odlučivanje, odnosno uticaj žena na donošenje odluka, ne samo političkih, već i ekonomskih ili u porodici, pitanje ekonomskog stanja žena i zapošljavanja, pitanje ženskog zdravlja, a ostale tri grupe se bave pitanjem žena i obrazovanja, nasiljem nad ženama i ženama u medijima.
Promene i u jeziku
Dragana Petrović kaže da će zahtevati i promenu u jeziku, odnosno usvajanje i regulisanje ženskog roda u zanimanjima. "Nemamo nameru da dižemo revoluciju, reč je o evoluciji, a jezik je promenljiva kategorija. Ono što se može jezički iskazati postoji u svesti, a ono što se ne može iskazati verovatno je potisnuto. To nije nešto što se može lako promeniti, tu imate mnogo tradicionalizma, ali ako pogledate koliko se menjao tehnološki rečnik, ne vidim razlog da se i ovaj drugi rečnik ne menja. Trudićemo se da izborimo mesto za ženski rod u srpskom jeziku", kaže ona.
Izrada nacionalnog plana aktivnosti je međunarodna obaveza, a očekuje se i skoro donošenje Zakona o ravnopravnosti polova.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12
Dopuna: 08 Mar 2006 12:21
"Žene u podređenom položaju"
Izvor: FoNet, Beta
Njujork -- Žene u svetu i dalje ne zauzimaju vodeće položaje u poslovima kojima se bave, piše u izveštaju Ujedinjenih nacija.
Ravnopravno?
Generalni sekretar UN Kofi Anan je, povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, u izveštaju ocenio da je spor proces kojim žene uzimaju učešće u parlamentarnom životu, vođenju preduzeća, medija i u akademskom svetu. "I dalje postoje ozbiljne prepreke koje sprečavaju efektivno učešće žena", naveo je Anan i založio se za njihovo još veće učešće, kako bi počele da utiču i na donošenje odluka.
Angela Merkel je u novembru postala kancelarka Nemačke, Elen Džonson Sirlif je u januaru imenovana za predsednicu Liberije, a Mišel Bašle će u subotu i zvanično postati predsednica Čilea. Međutim, uspeh te tri žene maskira mnoge izazove koje su one savladale. Rakel Majanja, specijalna savetnica UN za unapređenje položaja žena, kaže da iza tog napretka stoji potreba postizanja svesti i otvorenosti u društvu na političkom nivou. Čak i posle zauzimanja liderskog položaja, liderke se suočavaju s većim osudama kada pogreše nego muške kolege, i to jednostavno zato što su žene", rekla je Rakel Majanja.
"Malo žena u politici"
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso izjavio je da su politika i biznis dva sektora u kojima su žene nedovoljno zastupljene, u Evropi i Africi i na drugim kontinentima. "Trenutno imamo jednu ženu na čelu vlade i šest na čelu države, tri su izabrane za predsednike", rekao je Baroso povodom Međunarodnog dana žena.
Baroso je rekao da je juče razgovarao s predsednicom Liberije Elen Džonson Sirli, prvom demokratski izabranom predsednicom neke afričke zemlje, i to posle 14 godina građanskog rata. "Impresioniran sam njenim zalaganjem za mir i razvoj njene zemlje", rekao je Baroso.
Barozo je juče razgovorao s predsednicom Konfederacije preduzetnika Francuske Lorans Pariso i rekao da je to prvi put da je Konfederacija izabrala ženu za predsednika.
Optužbe feministkinja
Feministička udruženja iz celog sveta optužila su UN da nisu dovoljno učinile na promovisanju ravnopravnosti polova u okviru sopstvene reforme. U otvorenom pismu Ananu i zemljama-članicama UN, feministkinje žale što posle više od 10 godina od konferencije u Pekingu 1995, kada se svetska organizacija obavezala da će raditi na jednakosti polova, UN i dalje omogućavaju samo minimalnu zastupljenost žena u sopstvenim važnim komisijama, ekspertskim komitetima i na visokim položajima".
Alžir: Pomilovane zatvorenice
Predsednik Alžira Abdelaziz Buteflika pomilovao je 152 zatvorenice, povodom Dana žena, saopšteno je iz predsednikovog kabineta. U saopštenju se dodaje da je ostalim zatvorenicama, kojih je 130, smanjena kazna za po oko dve godine.
"Daleko je ravnopravnost"
Britanski Indipendent piše da je položaj žena u svetu poboljšan i da se popravlja, ali da je prava ravnopravnost polova daleko. List objavljuje i niz statističkih podataka, prema kojima su žene vlasnici jedan odsto imovine na svetu i da čine dve trećine nepismenih na svetu. Žene u Velikoj Britaniji u proseku zaraduju 17 odsto manje od muškaraca, a u EU vode samo tri odsto najvećih kompanija. Samo 12 žena je na čelu svojih zemalja, a Ujedinjene nacije imaju 191 članicu", piše list.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=78
Dopuna: 09 Mar 2006 13:49
Slučaj Pahomije: Javnost ogorčena zbog oslobađajuće presude i čeka reakciju SPC
Crkva zatvara oči pred istinom
Srpska pravoslavna crkva u slučaju vladike vranjskog Pahomija pokazala je da nije u stanju da se suoči sa problemom. Pedofilija nije samo greh već i bolest koje nisu pošteđene ni gotovo sve institucije u društvu. Izbegavajući da istraži slučaj na nivou crkvenog suda, SPC je pokazala da izbegava i istinu. Time je nanela najveću štetu sebi.
- Ceo slučaj u vezi s vladikom Pahomijem pretvorio se u veliku sramotu. SPC ne reaguje i mislim da se nalazi u vrlo neugodnom položaju. Načinili su u startu, još pre nekoliko godina kada je slučaj dospeo u javnost, veliku grešku. SPC je trebalo da učini ono na šta je bila dužna po Ustavu SPC, a to je da odmah angažuje svoj sistem, od eparhijskih sudova do visokog suda, i da utvrdi činjenice, to jest ima li krivice ili ne. Međutim, to nije učinjeno - kaže analitičar Mirko Đorđević. Kako dodaje, upravo nečinjenjem Crkva je dozvolila da se ime jednog velikodostojnika „vuče po medijima i nađe na svetovnom sudu“.
- Presude se ne komentarišu, to je stvar suda. Ali okolnosti oko suđenja podelile su kako laičku, tako i crkvenu javnost. Da nevolja bude veća, ćutanje Crkve i presuda nisu umirile javnost. Crkva bi trebalo da reaguje i da kaže, primera radi, Crkva je odvojena od države i obrnuto. Ali ako je već sud utvrdio, i mi kao Crkva ćemo utvrditi. Međutim, brine me to što se Crkva uopšte ne oglašava. Oni jedino kažu da su to napadi na Crkvu i zavera. Međutim, nisu to napadi na Crkvu već problem, i društveni a i jednog vladike - ističe Đorđević.
Sinod je morao reagovati
On kaže da pedofilija i blud nisu strani među sveštenstvom, ni pravoslavne ni katoličke crkve. Navodi primer od pre dve godine monaha Ilariona. Tada je Crkva povukla potez kako dolikuje - vladika sremski pokrenuo je postupak i monah je raščinjen zbog bluda. Sada se vodi i svetovni postupak.
- Jeste sramota. Crkva nije smela da dopusti da se ceo postupak ovako vuče, a dopustila je i to na svoju štetu. Sve to objašnjavam jer u našoj crkvi vlada pometnja i ona ne može da se suoči sa problemima - kaže Đorđević.
Pojašnjavajući kako bi crkveni postupak trebalo da izgleda, naš sagovornik kaže da, ako se sumnjiči neki vladika, „Sinod ili Sabor ga stavljaju u stanje mirovanja. Postavlja se vršilac dužnosti dok se stvar ne ispita“. Dodaje da Crkva formira komisiju, stvar ide na eparhijski sud, a potom na Vrhovni sud. Ukoliko se dokaže da je kriv, raščinjuje se.
Navodeći primere, Đorđević kaže da Rimokatolička crkva ispituje slučajeve gde se sumnjiči, potom raščinjuje ili zabranjuje služenje ako se dokaže krivica.
- Kod nas, međutim, nije bilo takvih slučajeva. Mnogo je zvanih, ali je malo odabranih - zaključuje Mirko Đorđević.
Međutim, ako već oko vladike Pahomija nije pokrenut bar crkveni sud, jerej Goran Arsić je kažnjen, više od dve godine nije u svešteničkoj odori, jer je u istrazi svedočio u korist oštećene dece. Eparhijski crkveni sud, a koji čine Pahomijevi ljudi, raščinio je Arsića. Njemu nije bilo dozvoljeno da služi ni u jednom hramu Eparhije vranjske. Goran Arsić žalio se na odluku eparhijskog suda Velikom crkvenom sudu Srpske pravoslavne crkve, ali ni na to odgovora još nema.
Dečakovi svedoci sveštena lica
- Iz određenih razloga ne bih komentarisao odluku niškog Opštinskog suda, jer više od dve godine čekam povratnu informaciju od Velikog crkvenog suda. Šta god da izjavim, ne bih bio ja. Da progovorim, sasuo bih lavinu reči. Pametnije je da ne kažem ništa - rekao je Goran Arsić, kome je zabranom sveštenodejstva ugrožena porodica. Sveštenik Arsić i dalje sa porodicom živi u stanu Vladičanskog dvora.
Zbog svedočenja u korist dečaka, đakonima Vladimiru Saviću i Miloradu Milosavljeviću usmeno je saopšteno da im je zabranjeno da obavljaju službu u Sabornom hramu Svete Trojice. I oni su ostali bez posla. Crkveni, u ovom slučaju Vranjski eparhijski sud žurno je radio, pa je poveden postupak i protiv monahinja Jovane Stanković i Nade Ćorilić. I one su bile na strani oštećenih dečaka, budućih bogoslova. Označene kao nepodobne monahinje, napustile su Vladičanski dvor u Vranju i otišle u Eparhiju nišku.
Ko biva raščinjen
U Patrijaršiji juče nije bilo moguće dobiti komentar na presudu vladici vranjskom Pahomiju, kao ni odgovore na pitanja šta SPC preduzima protiv sveštenika koji su osumnjičeni za pedofiliju i šta to treba da se desi da bi neki crkveni velikodostojnik bio raščinjen.
Ni u Beogradskoj nadbiskupiji nisu želeli da komentarišu presudu Pahomiju, uz obrazloženje da su to unutrašnje stvari SPC. Međutim, sagovornik „Blica“ je istakao da je u Katoličkoj crkvi praksa da sveštenici, u slučajevima kada postoji osnovana sumnja da su počinili teška krivična dela, poput pedofilije, i pre izricanja presude bivaju premešteni na mesto na kojem više ne predstavljaju opasnost ni za koga.
- Ukoliko se optužba dokaže, Sveta stolica donosi vrlo oštre sankcije i osuđeni sveštenik više ne može da obavlja svešteničku dužnost - objasnio je sagovornik „Blica“.
Ekipa „Blica“
Zlostavljani dečak - Moj život više nema smisla
Ogorčen zbog presude, jedan od dečaka poverio se juče „Blicu“: „Moji drugovi i ja iskreno smo ispričali šta nam se događalo sa vladikom Pahomijem“.
- Ni u najružnijim mislima ni u najstrašnijim snovima nisam mogao da pretpostavim da će sud da donese takvu odluku. Osećam se užasno prevarenim. Odbačenim! Ne znam koji je dalji smisao mog života - kaže dečak.
Dodaje da je verovao u sud i bio ubeđen da će pobediti pravda.
- Kunem se svemogućim Bogom da ni ja, a ni ostali dečaci nismo govorili ni jednu jedinu neistinu. Ni jednu jedinu reč nismo slagali. Nikakvih razloga nismo imali da neosnovano optužujemo vladiku Pahomija. Samo smo prijavljivanjem želeli da sprečimo da se to što smo mi doživeli desi i drugoj deci - priča dečak.
Kaže da mu je presuda vratila gotovo ista osećanja koja je imao prilikom napada.
Jedan od roditelja oštećenih dečaka kaže da je bila neophodna izvesna vremenska distanca da dečaci pobede strah i stid od onoga što im se desilo.
- I moje dete je dugo skrivalo ružne događaje sa vladikom Pahomijem. Oni nisu krivi za ono što im se desilo. Svi su posvedočili da su bili šokirani onim što im je činio optuženi, a njega su kao episkopa bezgranično cenili i obožavali. U njihovim očima vladika je izjednačen sa svecem, tim pre što su bezrezervno vezani za SPC - kaže otac i dodaje da je „ova presuda kazna za njihovu ljudsku i građansku hrabrost. I neka je na čast ovom i ovakvom pravosuđu“.
Veselin Pešić
http://www.blic.rs/
Dopuna: 16 Mar 2006 13:41
Zakon o ravnopravnosti polova
| Izvor: Beta
Beograd -- Slobodan Lalović kaže da bi Zakon o ravnopravnosti polova trebalo usvojiti do kraja letnjeg zasedanja Skupštine Srbije.
Ministar rada je kazao da je suština problema kod ravopravnosti polova u sferi moralnog i društvenog sistema, a propisi koji se donesu, kako je naveo, treba da budu samo pomoć u ostvarivanju ravnopravnosti.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji i Crnoj Gori Hans-Ola Urstad kazao je da su političke teme u Srbiji pod diktaturom muškaraca i da donošenje zakona treba to da ispravi. On je kazao da su zemlje iz regiona taj zakon donele pre nekoliko godina i istakao da je krajnje vreme da to i Srbija učini. Kada Zakon o ravnopravnosti polova bude usvojen misija OEBS će nadgledati i podržati proces njegove primene, dodao je Urstad.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&.....ategory=12
|