Zabranjeno pušenje - prvi rezultati
Osnovna svrha novih, znatno viših kazni za prekršioce odredbi zakona o zabrani pušenja, jeste da za nekoliko godina stvorimo zdraviju radnu i životnu sredinu, izjavio je Tanjugu načelnik beogradskog Odeljenja sanitarne inspekcije dr Zoran Panajotović.
Dodatni razlog za to je činjenica da je Srbija na vrhu liste po broju pušača i bolesti pluća, kardiovaskularnih i drugih bolesti, čiji je direktni uzročnik duvanski dim.
Sumirajući prve rezultate kontrole, Panajotović je istakao da je u Beogradu do 15. marta izrečeno 26 mandatnih kazni na licu mesta i da su podneta četiri zahteva sudiji za prekršaje protiv odgovornih lica. Vlasnici, direktori i odgovorna lica u ugostiteljskim objektima, preduzećima i ustanovama, dužni su da vode računa o tome da li se primenjuju odredbe zakona. Ako to ne učine, svakakao će kad-tad platiti za naše prilike "debelu" kaznu.
Govoreći o primeni zakona u kafićima i drugim ugostiteljskim objektima, Panajotović je podsetio da se vlasnicima preporučuje, gde god postoje mogućnosti, da se fizički odvoje nepušačke prostorije. Kazna za pojedinca je 5.000 dinara, za odgovorno lice od 50.000 do 100.000, a za pravno lice od 50.000 do 500.000 dinara.
Načelnik zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja dr Danica Mihailović ocenila je da se Zakon o zabrani pušenja na javnim mestima, nakon poostravanja kaznenih odredbi, mnogo doslednije poštuje nego tokom prošle godine. Ona je istakla da je zdravstvena inspekcija ovlašćena da proverava primenu zakona u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, kao i u prostorijama gde se održavaju sednice i javni skupovi.
"Prva kontrola primene zakona bila je u Skupštini Srbije, jer je ona njegov donosilac, i prijatno nas je iznenadilo da svi zaposleni i poslanici poštuju znak zabrane pušenja", rekla je Mihailovićeva.
Inspekcija je u postupku nadzora dosad podnela 10 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka - od toga pet u stomatološkoj ordinaciji, po jedan u lekarskoj ordinaciji i laboratoriji i tri u apotekama.
Inspekcija je u zdravstvenim ustanovama u državnoj svojini donela dva rešenja o otklanjanju nedostataka, koja su se odnosila na neodgovarajuće isticanje znaka za zabranu pušenja, a u ustanovama socijalne zaštite nisu uočene nikakve nepravilnosti. "Iznenadjujuće veliki broj zdravstvenih ustanova preduzeo je mere da duvanski dim bude nepoželjan u čitavom objektu", rekla je Mihailovićeva.
izvor
|