Otvaranje STR- e kao dopunska delatnost!

2

Otvaranje STR- e kao dopunska delatnost!

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2013
  • Poruke: 2318
  • Gde živiš: Zapadna Srbija

Citat:Da li invalidski penzioner na bilo koji način može da bude: vlasnik, suvlasnik, akcionar, ortak ili sl. odnosno da na ikakav način učestvuje materijalno (u investiranju) i savetodavno (odlučivanje o poslovanju) u radu nekog pravnog subjekta i kojeg?

Prema odredbama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, nema smetnji da se korisnik starosne penzije ponovo zaposli, odnosno da obavlja samostalnu delatnost po osnovu koje je osiguran na teritoriji Republike Srbije. Po prestanku ovakvog zaposlenja/obavljanja delatnosti korisnik starnosne penzije ima pravo na ponovno određivanje penzije, pod uslovom da je bio u osiguranju najmanje godinu dana. Sa druge strane, ovakva mogućnost ne postoji za korisnika invalidske penzije. Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju je određeno da prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja prestaju kada u toku njihovog korišćenja prestanu postojati uslovi za sticanje i ostvarivanje tih prava.

http://preduzetnicipriboj.rs/korisne-informacije/najcesca-pitanja



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Jan 2014
  • Poruke: 2

Penzioner sam po osnovu punog radnog staža (40 godina) ali bih otvorio STR a u njoj bi radila kćerka bez prijave, jer ne može na drugi način da dođe do posla. Ne može da bude prijavljena i ne može da otvori radnju na svoje ime jer želi da konkuriše za državne subvencije za samozapošljavanje, a oni ih daju samo za proizvodne delatnosti. Proizvodna radnja, koju bi ona otvorila, bi bila u tesnoj vezi sa Str radnjom i u njoj bi se ti proizvodi i prodavali. Obzirom da imam poljoprivredno domaćinstvo sa razvijenim pčelinjakom i ostvarujem neku poljoprivrednu proizvodnju, a to i želim prodavati u toj radnji, kao i opremu za te delatnosti koja bi se proizvodila u kćerkinoj radnji da li bih bio oslobođen nekih poreza i doprinosa i koje bi poreze i doprinose plaćao? Obzirom da je kćerka završila ekonomiju, a nema certifikat za vođenje knjigovodstva, da li ona može da vodi knjigovodstvo za naše dve radnje? Odakle da krenem da bih došao do cilja?



offline
  • Pridružio: 27 Feb 2013
  • Poruke: 2318
  • Gde živiš: Zapadna Srbija

pamamadrdr ::da li bih bio oslobođen nekih poreza i doprinosa i koje bi poreze i doprinose plaćao?

''Да ли пензионер који отвори СТР има обавезу да плаћа социјалне доприносе?

Порески обвезник – пензионер је обвезник допирноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање, а није обвезник доприноса за здравствено осигурање и доприноса за осигурање за случај незапослености. ''

http://www.poreskauprava.gov.rs/kontaktcentar/ques.....mp;QID=173

Dakle, vaša obaveza je da plaćate doprinose za PIO u visini od 24% (13% + 11%), kao i porez od 10 %.

Citat:Obzirom da je kćerka završila ekonomiju, a nema certifikat za vođenje knjigovodstva, da li ona može da vodi knjigovodstvo za naše dve radnje? Odakle da krenem da bih došao do cilja?
''Kome možeš da poveriš vođenje knjiga?

Za preduzetnike koji se opredele za prosto knjigovodstvo ne postoje nikakva ograničenja u pogledu toga ko može da vodi poslovne knjige. Možeš da ih vodiš i sam, ali je sigurnije obratiti se nekom ko je za to školovan.

U slučaju dvojnog knjigovodstva, preduzetnici i privredna društva moraju urediti način vođenja knjiga nekim svojim opštim aktom (pravilnikom, odlukom) u kojem mora biti precizirano ko je odgovoran za knjige i kakve uslove (u pogledu školske spreme, radnog iskustva itd.) ta osoba mora da zadovolji.

Knjigovodstvo možeš ugovorom poveriti profesionalnom knjigovođi ili firmi (agenciji) koja je za to registrovana, s tim što ona, kada je reč o dvojnom knjigovodstvu, mora da ima zaposlene koji zadovoljavaju uslove iz tvog opšteg akta.

Ne postoji nikakva zvanična državna licenca za knjigovođe, pa se kao knjigovođe predstavljaju i mnogi od čije „stručnosti“ može da te zaboli glava kada ti dođe poreska inspekcija. Ipak, neku garanciju pruža posedovanje licence Saveza računovođa Srbije, koja se obnavlja svake godine.''

http://upravusi.rs/preduzetnistvo/knjigovodstvo-i-.....govodstvo/

offline
  • Pridružio: 31 Jan 2014
  • Poruke: 2

Da li bih bolje prošao ako bih osnovao poljoprivrednu zadrugu?

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2013
  • Poruke: 2318
  • Gde živiš: Zapadna Srbija

Hm...kako mislite ''poljoprivrednu zadrugu'' ?
Ako mislite zaista na to što ste rekli....onda zakon ovako kaže....

Citat:II. Osnivanje zadruga

Član 13.
Osniva se u skladu sa Zakonom o zadrugama ("Službeni list SRJ", br. 41/96, 12/98).
Zaposleni kojima je prestao radni odnos (viškovi zaposlenih) mogu osnovati zadruge kao oblik organizovanja fizickih lica u kojima poslovanjem na zadružnim principimadobrovoljnosti i solidarnosti, demokraticnosti, ekonomskog ucešca, jednakog prava upravljanja, samostalnosti, zadružnog obrazovanja i meduzadružne saradnje, ostvaruju svoje ekonomske, socijalne i kulturne interese.
Zadruga se može osnovati, ako se u nju udruži najmanje 10 zadrugara i to kao zanatska, zadruga za obavljanje proizvodnje, promet robe i vršenje usluga, zemljoradnicka - opšta i specijalizovana, zdravstvena, potrošacka, omladinska, studentska i ucenicka, štedno-kreditna, stambena, kao i druge vrste zadruga.

http://www.economy.rs/biznis-mali/7/saveti/osnove-.....druga.html

Ovaj dole link je vezan za registrovanje poljoprivrednih gazdinstava i koje obaveze idu uz isto...

http://www.poreskauprava.gov.rs/biro-za-informisan.....odini.html

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2015
  • Poruke: 1

radim u doo firmi i oma mi place sve dazbine,elektricar sam i otvorio bih kao neku radionicu kao dopunsku delatnost,da li je to pametno i da li je bolje da placam porez fiksno ili po kasi,sta je bolje

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2015
  • Poruke: 1

Imam starosnu penziju,mogu da radim jer se osećam sposobnm, hteo bih otvoriti antikvarnicu,interesuje me
-potrebna dokumentacija,šta mi treba, ---koji su porezi fiksni i koliko oni iznose,--- koji su kroz pdv,----koji su godišnji,---i ko mi može voditi finansijske knjige ,sa kojom cenom rada za računovodju.???

offline
  • Pridružio: 25 Mar 2015
  • Poruke: 548

Napisano: 04 Maj 2015 23:29

kgbciabia ::Imam starosnu penziju,mogu da radim jer se osećam sposobnm, hteo bih otvoriti antikvarnicu,interesuje me
-potrebna dokumentacija,šta mi treba, ---koji su porezi fiksni i koliko oni iznose,--- koji su kroz pdv,----koji su godišnji,---i ko mi može voditi finansijske knjige ,sa kojom cenom rada za računovodju.???


Antikvarnica da li mislim na to da cete kupovati i prodavati nesto, ako je to tacno onda procitajte ovo dole, ali me nedrzite za rec da je bas tacno 100%, kao i sve u zivotu i samo napred, pozdrav

1.potrebna dokumentacija,šta mi treba-sto se tice dokumentacije to ce Vam reci knjigovodja a pitajte i u Agenciji za privredne registre (APR) u vasem gradu, oni ce vam registrovati tu radnju str npr.

2..koji su porezi fiksni i koliko oni iznose,--- Sto se tice poreza posto ste penzioner to sve zavisi kako ce te registrovati radnju, to sve morate videti sa odabranim knjigovodjom. Knjigovodja zna vise od poreskih inspektora, u to budite sigurni.
koji su kroz pdv- pdv bi placali ako bi ostvarili ukupan prihod od prodaje stvari u antikvarnici ( na godisnjem nivou iznos za oporezivanje je ostarenih 8.000.000 dinara na godisnjem nivou. Ako ste ostvarili manje od ovog iznosa onda niste u sistemu pdv-a. Tj. kao radnja ne morate da brinete o tome. Ali o svemu tome se posavetujte sa poreskim organima i knjigovodjom.)

3. ko mi može voditi finansijske knjige -Posto imate ulaz robu koju nabavljate i izlaz robu koju prodajete, ako je to tako, najbolje da to radi knjigovodja. Iznos za vasu delatnost ne znam to sve zavisi koliko imate vrednost prodatih proizvoda, ukoliko je veca knjigovodja zna da vam uzme vise para, nedajte da vas prevare. U vasem slucaju to bi bilo mozda 1000 dinara sve zavisi od vase vrednosti prometa prodaje robe, dogovorite se.
koliko su veliki vasi prihodi od prodaje to sve utice na cenu koju placate knjigovodji, tako da to nemoze tacno da se utvrdi. Frizeri placaju oko 1000 dinara, male trgovine na malo oko 5000 dinara, preduzeca za par zaposlenih oko 100 evra, veca preduzeca 200 do 300 i tako dalje. U vecim gradovima ovi iznosi su veci. Ne odustajte i samo napred.

Dopuna: 05 Maj 2015 0:05

bojanmilojkovic19 ::radim u doo firmi i oma mi place sve dazbine,elektricar sam i otvorio bih kao neku radionicu kao dopunsku delatnost,da li je to pametno i da li je bolje da placam porez fiksno ili po kasi,sta je bolje

Prvo izracunaj kolika ti je zarada na godisnjem nivou ako je 8.000.000 moraces da udjes u sistem PDV-a. Posto si elektricar sigurno neces imati toliko, ali sve moras na papir.
Izracunaj koliko ti je mesecnom nivou, takodje. Izracunaj kolika ti je korist od toga, moraces sve na papir. Lokal-kuca ili tudj. Troskovi telefona, interneta, svih troskova koji ce te snaci tokom osnivanja firmi. Najjednostavno je otvoriti firmu, odes u Agenciju za privredne registre, upises delatnos, izradi pecat, otvoris racun u banci, nadjes knjigovodju, i krenes da radis. Ali odmah nakon prvog meseca imas troskove, sigurno ces placati neki deo doprinosa, to moras da vidis u poreskoj upravi u tvom gradu. Sve informacije ces naci kod knjigovodje.
1.Da otvoris svoju radnju postajes pravno lice koje podleze kontroli poreskih i drugih organa.
2.Postajes pravno lice koje moze i ne mora da vodi knjige. Ako poznajes nekog dobrog knjigovodju a sve zavisi od tvoje delatnosti i prometa onda ga plati oko 3000 dinara, ako nemas mnogo pazara i prometa onda 1000 dinara. On bi ti vodio dnevni pazar preko kase npr, sto je najbolje i zbog kontrole i da te ne boli glava. Ti radis svoj posao a knjigovodja svoj. Pausalno oporezivanje znaci da na tvoj ukupan godisnji promet-zaradu izrazenu u novcu na taj iznos ti poreska uprava odredi ukupan mesecni iznos, koji ces da placas. A ako vodis knjige sam ili knjigovodja onda placas po ostvarenom prihodu. Proceduru oko ovakvog poreza i izracunavanju naci ces ili kod knjigovodje ili u poreskoj upravi. Mozes da placas fiksno kao pausalac obaveze ali tu imas cimanja oko papirologije i navedenog, a to bi ti stvaralo a mozda i nebi glavobolje. Pausalno nije lose ako poreska uprava pogresno odredi pa placas manje a zaradjujes vise pa si na dobitku, ali ako ti odrede vise a ti nemas promet pa vadis iz svog dzepa da im placas onda zasto si otvarao firmu.
3. Bilo bi ok da otvaras radnju kao dopunsku delatnost ako bi pruzao usluge nekoj firmi, da im popravis nesto onda im izdas racun oni tebi plate preko tvog racuna, i tako u krug. Za popravku fizickim licima (komsijama npr) ti ne treba firma, ali ako imas neku radnju i dolaze ljudi da im popravljas nesto mozda te neko cimne u poreskoj upravi. Imas u nacionalnoj agenciji za zaposljavanje neka sredstva oko 100.000 dinara nisam siguran u iznos, ima taj program ako nisi zakasnio pa pogledaj pozdrav, i zapamti sve prvo na papir korist-troskovi-osnivanje.

offline
  • Pridružio: 25 Mar 2015
  • Poruke: 548

Za sve koji zele da otvore neku radnju, trgovinu i slicno, sam cin otvaranja i registracije traje brzo i lako, u par koraka. Opasno je sto sledi nakon toga. Postajete pravno lice koje podleze rigoroznim kontrolama: poreskim, sanitarnim, deviznim i slicnim u zavisnosti od vase delatnosti. Kazne za nepostovanje propisa su danas velike pa se sa tim netreba saliti. Pre otvaranja bilo kakvog pravnog i poslovnog oblika rada, morate sve staviti na papir uraditi neku vrstu biznis plana, koji su koristi, troskovi, da li imate neka druga primanja koja bi uskocila u pomoc. Kredite zaboravite, ni u ludilu, nikako. Ako uzimate kredite za otvaranje posla, onda niste nikakav preduzetnik kad pocinjete iz dugova da radite, kao mislite da zaradite kad ste vec duzni. Prvo zaradite novac, pa iz tog novca pokrenite posao. Takodje, kad otvorite radnju dobijete PIB- poreski identifikacioni broj koji se odnosi i predstvalja samo vas, za svakog drugog je razlicit. Dobijete i svog poreskog inspektora sa kim mozete uvek razgovarati, savetovati, to obavezno iskoristite. Srecno i puno uspeha i srece u radu

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2013
  • Poruke: 2318
  • Gde živiš: Zapadna Srbija

dejnik978 ::Za sve koji zele da otvore neku radnju, trgovinu i slicno, sam cin otvaranja i registracije traje brzo i lako, u par koraka. Opasno je sto sledi nakon toga. Postajete pravno lice koje podleze rigoroznim kontrolama: poreskim, sanitarnim, deviznim i slicnim u zavisnosti od vase delatnosti. Kazne za nepostovanje propisa su danas velike pa se sa tim netreba saliti. Pre otvaranja bilo kakvog pravnog i poslovnog oblika rada, morate sve staviti na papir uraditi neku vrstu biznis plana, koji su koristi, troskovi, da li imate neka druga primanja koja bi uskocila u pomoc. Kredite zaboravite, ni u ludilu, nikako. Ako uzimate kredite za otvaranje posla, onda niste nikakav preduzetnik kad pocinjete iz dugova da radite, kao mislite da zaradite kad ste vec duzni. Prvo zaradite novac, pa iz tog novca pokrenite posao. Takodje, kad otvorite radnju dobijete PIB- poreski identifikacioni broj koji se odnosi i predstvalja samo vas, za svakog drugog je razlicit. Dobijete i svog poreskog inspektora sa kim mozete uvek razgovarati, savetovati, to obavezno iskoristite. Srecno i puno uspeha i srece u radu
Da treba da otvorim neki svoj STR, SZTR itd. ja bih se prepala čitajući ovaj post....Laughing
Svaki legalan učesnik na tržištu mora da ''igra po pravilima'' nije to ništa novo. I ako ''ne igra po pravilima'' svakako će jednom doći na ''yes''. Nema tu nikakvog straha. Plaćaj obaveze na vreme, i nema problema.
Svako otvaranje radnje zahteva prethodnu analizu, odnos troškova-dobit. Međutim, pravilo je da ....vrlo često i nema pravila. Kao i u životu, dva kafića, jedan preko puta drugog, oba slično opremljena, oba puštaju dobru muziku, jedan je pun non stop, a drugi stalno poluprazan. Pored nekih poslovnih sposobnosti i dobrih strategija, treba imati i malo sreće koja vrlo često puno znači.

Zašto ne uzeti kredit? Problem je što mnoga mala preduzeća ne mogu lako doći do kredita, jer banke nisu spremne na rizik, ali za obrtni kapital ili za neku novu investiciju, kredit obično bude jedini izbor, ako ga nema firma se gasi.

Mnogi preduzetnici su otpočeli vlastiti biznis upravo ulažući novac iz kredita. Retko ko u ovo vreme ima dovoljno keša. Lakše je sa sopstvenim kešom naravno, ali ako nekom nešto ne ide, izgubiće i to što je uložio i plus će se zadužiti.

Dobra ideja kao i ''biti prvi i biti poseban'', su neki od preduslova da firma ima dobar start, mada je danas toga sve manje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 879 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 0 sakrivenih i 869 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ArchaBasha, Ben Roj, bojank, branko7, brundo65, Magistar78, milenko crazy north, prle122, trutcina, zlaya011