Kao što rekoh bilo bi lepo da pojasnimo sam proces skeniranja i snimanja skeniranog dokumenta u zavisnosti od toga koju aplikaciju koristimo. Za početak - "Lexmark AIO Center".
Lexmark multifunkcionalni uređaji koriste aplikaciju pod nazivom "Lexmark All-In-One Center" koja brine o svim poslovima skeniranja, kopiranja, štampanja i obrade skeniranih dokumenata. Prilično je laka i intuitivna, ali nekada može doneti probleme manje iskusnim korisnicima (iako su joj oni "primarna meta").
Kako skenirati pomoću "Lexmark AIO Center" aplikacije
Ukoliko ste instalaciju drajvera i aplikacije obavili automatski bez izmena već postavljenih opcija, aplikacija se pokreće sa sistemom i smešta u SystemTray oblast (donji desni ugao kod sata ukoliko vam je Windows standardno podešen). Njena ikonica izgleda ovako . Aplikacija se pokreće dvoklikom na ikonicu (ili desni klik na nju, pa prva opcija - Lexmark AIO Center). Ukoliko ste sve dobro uradili, otvara se prozor sledeće sadržine:
Prva opcija koju je poželjno postaviti odmah na početku (jer se vrlo lako posle može izostaviti) je odabir gde želimo da ide skenirana slika. Manje iskusnim korisnicima se preporučuje upotreba Lexmark aplikacije za obradu skeniranih dokumenata (Lexmark Photo Editor) koja je sastavni deo ovog paketa.
Sada je potrebno postaviti dokument koji želimo skenirati u skener, a zatim kliknuti na opciju "preview" kako bi pogledali dokument pre skeniranja i/ili eventualno izmenili zonu skeniranja.
Ukoliko ste zadovoljni zonom skeniranja (isprekidane linije označavaju zonu skeniranja, tj. deo dokumenta koji će biti skeniran) i položajem dokumenta, možete kliknuti na dugme "SCAN". Ukoliko niste, možete izmeniti zonu skeniranja postavljanjem pokazivača u donji desni ćošak obeležene zone skeniranja i povući ga u smeru koji želite (prikazano na sledećoj slici).
Klikom na dugme scan počinje proces skeniranja koji može potrajati i do nekoliko minuta u zavisnosti od uređaja na kome skenirate i dokumenta koji ste postavili u skener. Kada se proces skeniranja završi, otvara se novi prozor - aplikacija "Lexmark Photo Editor" (ukoliko smo nju odabrali kao izlaz za skenirani dokument u nekom od prethodnih koraka).
U toj aplokaciji možete izvršiti neku osnovnu korekciju skeniranog dokumenta - rotiranje, opsecanje, smanjenje, korekcija boja...Po završetku potrebnih operacija, skenirani dokument snimamo u odabranu lokaciju na našem računaru (hdd, usb flash...) na sledeći način
Dakle, potrebno je odabrati lokaciju na kojoj ćemo snimiti skenirani dokument kao i format u kome ćemo ga snimiti. Preporuka manje iskusnim korisnicima je snimanje dokumenta u JPEG formatu (ukoliko žele da pošalju nekom putem elektronske pošte ili postave na radnu površinu kao pozadinu). Ukoliko želite skenirani dokument kasnije dodatno obrađivati u nekom od programa za obradu slika, to možete učiniti snimanjem slike u nekom od drugih ponuđenih formata koji daju kvalitetniji izlazni dokument.
NAPOMENA: ako skenirate dokument na ovaj način, rezultat skeniranja je slika u nekom od odabranih formata. Ako želite dokument skenirati direktno u tekstualni dokument koji se može obrađivati (menjati) morate koristiti OCR opciju koja postoji u ovoj aplikaciji...o tome neki drugi put
|