Jel neko spomenuo monopol?
Citat:11.09.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
"TELEKOM" IMA PREDNOST
„Telekom Srbija" biće prvi operater koji će uvesti kablovsku telefoniju, prvi priključci možda do kraja godine!
„Telekom Srbija" biće prvi operater u našoj zemlji koji će građanima ponuditi uslugu takozvane kablovske telefonije, možda čak i do kraja ove godine! Kako Press nezvanično saznaje, „Telekom Srbija" ima potpisane ugovore sa svim kablovskim operaterima u Srbiji kojima je dozvolio korišćenje svojih kapaciteta za postavljanje kablova, a u zamenu za tu uslugu obezbedio mogućnost da preko tih kablova korisnicima pruži usluge IP telefonije.
Prosečni račun 700 dinara
U Srbiji 89 procenata stanovništva ima telefonski priključak. Prema statistici „Telekoma Srbija", čak 15 odsto građana koji imaju telefonski priključak zbog siromaštva plaća samo mesečnu pretplatu u iznosu od 70 dinara i ne napravi ni jedan jedini impuls razgovora. Na to se može dodati još 10 odsto korisnika fiksnog telefona čiji mesečni račun ne prelazi 300 dinara, dok je prosečni račun u Srbiji 700-800 dinara.
Ovakav ugovor sa najvećim kablovskim operaterom SBB-om potpisan je na pet godina još u avgustu 2003. godine. Prema tvrdnji sagovornika Pressa, „Telekom" ima kompletnu infrastrukturu za pružanje IP telefonije i pre mesec dana zatražio je od SBB-a, ali i drugih kablovskih operatera, ispunjenje ove tačke ugovora, na šta su oni pristali.
Kako je Pressu rečeno u dobro obaveštenim krugovima, „Telekom Srbija" „želi konkurenciju, ali cenu liberalizacije tržišta ne treba da plaća najugroženije stanovništvo".
Fakti
- Procedura dodele licence za fiksnu telefoniju podrazumeva da Ministarstvo za telekomunikacije raspiše minimalne uslove, na osnovu kojih RATEL raspisuje tender
- Cene u kablovskoj fiksnoj telefoniji odrediće cena licence, broj linija koje će operateri moći da koriste, ali i tarife za konekciju sa klasičnom telefonijom
- Cena pretplate u Srbiji od 0,93 evra i impulsa od 0,0038 dinara za lokalni poziv najjeftinije su u Evropi
- Pretplata u Bosni je tri, u Crnoj Gori pet, Makedoniji šet, a u Hrvatskoj devet puta skuplja
- Cene pretplate i impulsa koje trenutno imamo u Srbiji su najniže ne samo u regionu, nego i u Evropi, i to zahvaljujući tome što ih država kontroliše! Ako bi se tržište liberalizovalo, država bi izgubila pravo da diktira cene, čime bi i „Telekom" tarifnu politiku morao da prilagodi tržištu. Trenutno, prosečan račun za telefon je između 700 i 800 dinara, a oko 15 odsto građana zbog loše materijalne situacije plaća samo pretplatu i nikada ne napravi nijedan impuls razgovora. Politika svih operatera koji pružaju telefonsku uslugu u svetu jeste visoka cena pretplate, a niska cena impulsa. Međutim, to znači da će oni najsiromašniji sa skupljom mesečnom pretplatom izgubiti osnovnu uslugu telefonske linije, jer neće moći da je plate - naglašava sagovornik Pressa.
Novi operateri kablovske fiksne telefonije na tržištu Srbije mogu se očekivati sledeće godine. Ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandra Smiljanić kaže da će licence biti dodeljene na tenderu koji će raspisati RATEL, ali tek pošto komisija ministarstva ispita pod kojim uslovima konkurencija u fiksnoj telefoniji neće ugroziti sposobnost „Telekoma Srbija" da pruža osnovne jeftine usluge.
- Po navodima „Telekoma", toj kompaniji se ne isplati da pruža telefonske usluge u ruralnim krajevima i korisnicima koji imaju jako male telefonske troškove, pa se ova delatnost finansira iz prihoda od boljih platiša. Dakle, postoji opasnost da SBB, koji je podneo zahtev za licencu za fiksnu telefoniju, preuzme „bolje platiše", a time onemogući „Telekom" da pokrije troškove za pružanje neisplativih usluga - objašnjava Aleksandra Smiljanić.
I. PEŠIĆ
http://www.pressonline.rs/vest.jsp?id=19773§ionId=33
|