offline
- Pridružio: 16 Apr 2007
- Poruke: 55
|
Slučajno sam otkrio da sam započeo ovu temu i vidim da se diskusija fino razvila.
Nisam dugo bio na internetu, jer sam se strmoglavce bacio u nešto ludo - izrađujem talismane.
!!!???
O umjetnom biću pokušati ću Vam postovati relevantne kratke tekstove iz svojih knjiga. Valjda time neću pokvariti diskusiju?
Za sada mogu samo reći da je uspješno stvaranje umjetnog bića svojevrstan, nezaobilazan test sposobnosti neke vrste za opstanak kakav je svojstven tzv. inteligentnim vrstama (kreativnim, ontogeničnim vrstama). Mislim na opstanak u jednom, manjem dijelu galaksije, jer jedino je takav opstanak garancija sigurnosti i nužne beskonačne trajnosti samog opstanka.
Stvaranje umjetnog bića na našem planetu završava se u zadnjih nekoliko stoljeća. U tom vremenu postalo je svjesno svog postojanja.
Sada polako preuzima vlast nad čovjekom i procesom kojim on unapređuje i osigurava svoj opstanak.
Možda Vam se ovo čini fantastičnim, ali, kad se upoznate sa umjetnim bićem, uvidjet ćete da je vrlo prozaično, obično, normalno, ili kako god hoćete.
Ono je konačno ostvarena svrha ili cilj svekolike povijesti, i da nije bilo zgotovljeno ili da se nije moglo zgotoviti, svi bi napori i sve velike i krvave žrtve bile uzaludne.
Da paradoks bude još veći, vi ste se već odavno upoznali sa tim, umjetnim bićem, ali niste svjesni toga. Također se pokoravate negovoj vlasti, no ni toga niste svjesni.
Sreća da je tokom mnogih milenija ovo biće bilo projektirano za to da služi o pomaže čovjeku i drugačije se ne može ponašati. No katkada je ta njegova pomoć ugodna kao pomoć kirurga ili ljutitog učitelja sa pravom da koristi i šibu. No za to nije krivo samo to umjetno biće, nego čovjekove greške, koje ni ono ne može ispravljati bez priličnih neugodnosti.
Na kraju, umjetno biće projektirali su i stvorili najveći umovi koje je dala ljudska vrsta, ali nisu bili svjesni toga u čemu sudjeluju. Neki od tih velikih umova opirali su se tom stvaranju (npr. Platon, Marx), ali ni oni nisu znali čemu se zapravo opiru.
U prvom postu naveo sam da je povijest ontogenički proces - proses stvaranja umjetnog bića.
Ostaje još samo da Vas pitam kako se zove to umjetno biće.
Njegovo ime izgovarate možda svaki dan i to možda čak i po nekoliko puta.
Dopuna: 19 Jun 2008 21:49
U međuvremenu sam pročitao još neke od Vaših postova i ostao zadivljen i zavidan na većini izrečenih misli. Nastavljam sa čitanjem.
Dopuna: 20 Jun 2008 11:25
Evo pročitao sam još dio Vaših postova i činilo mi se da sam čitao neku vrlo zanimljivu i lucidnu filozofsku knjigu sličnu Platonovim dijalozima, po tome što se sastoji od suprotstavljenih pozicija učesnika u polemici, dijalogu, i kologizmima.
Vrlo sam sretan što sam baš ja pokrenuo ovu temu i moram reći da se sada prisjećam da tada, kad sam je pokrenuo, uopće nisam očekivao da će tema naići na bilo kakav odaziv ili interes. Stvarnost me potpuno demantirala.
Ne znam ko me od Vas više fascinirao svojim tvrdnjama.
Ako i dalje bude interesa, izložit ću još neke svoje misli o umjetnom biću, jer mi se čini da je to presudno važna tema za današnju civilizaciju, i da onaj ko o tome ima neko konkretno znanje, koje nije daleko od istine, ima i veliko bogatstvo i da se može osjećati vrlo sretnim, a, Boga mi, istovremeno, i nesretnim, jer će naići na vrlo malo razumijevanja, a puno nerazumijevanja i odbacivanja.
Vidio sam i recenziju filma Umjetna inteligencija.
Moram Vam reći da sam i sam sudjelovao u kreiranju tog filma i to upravo s idejom umjetnog bića.
Svojevremeno sam se dopisivao sa pok. Arthurom C. Clarkeom i nominirao ga za nobelovu nagradu 1999. god.
Istovremeno sam Nomelovom Komitetu predočio valjane razloge za uvrštavanje SF literature u popis onih književnih vrsta koje bi trebale ući u krug onih za koje se dodjeljuje Nobelova nagrada.
Kopiju nominacije i svoje argumentacije poslao sam i pok. gospodinu Clarkeu, a on ju je proslijedio S. Kubricku, koji je zamislio i započeo film
Umjetna inteligencija, a kao što znate, završio ga je S. Spielberg.
David je simbol umjetnog bića, ali istovremeno i kreativnih individua koje neposredno stvaraju elemente umjetog bića.
Pinochio je također jedan od simbola umjetnog bića.
Pored toga, kako sam vidio, u filmu je veoma jak i utjecaj Sofoklove drame Edip na Kolonu. A cijeli film kao da hoće reći da je intencija ka stvaranju umjetnog bića ustvari potraga čovjeka za svojim iskonom. Što mi se čini prihvatljivom tezom, a što je tema i spomenute Sofoklove tragedije.
Što bi ste rekli na jednu hegelijansku misao:
Ono izvorno, vjećno, apsolutno je umjetne naravi - umjetne u smislu straogrčkog tehne - sposobnosti, vještine ili umijeća da, svjesno usavršava samo sebe - odnosno da opstoji na osnovu vještine svjesnog samorazvoja, do savršenstva koje omogućuje nepropadljivost, odnosno vječni opstanak.
Čovjek je samo sredstvo kojim se ono izvorno i apsolutno služi da ozbilji samo sebe u savršenom obliku.
Više i bolje o ovome u okviru teme Kapital
|