Ne moraš da koristiš PNG format ako nećeš. Samo sam napomenuo da daje manje fajlove od TIF-a i da je izuzetno kvalitetan. Posebno je pogodan za slike koje imaju veće površine u istoj boji. To tebi nije važno, ali je važno onima koji objavljuju slike na web-u. Za Internet postoje praktično 3 formata koji su standard: GIF, PNG i JPG. GIF je tu iz istorijskih razloga, zbog mogućnosti animacije i zbog toga što su fajlovi veoma mali. PNG se koristi da zameni GIF zbog toga što su fajlovi takođe veoma mali a može da prikaze više boja i ponavljam pogodan je kad ima većih površina u istoj boji (skice, šabloni, crteži i sl.). JPG je format koji se najbolje ponaša kad je slika pravi šareniš. Tu se najmanje vidi kompresija a fajlovi budu veoma mali. PNG fajl u određenim slučajevima može da bude i manji od JPG fajla, ali ako je slika mnogo šarena, onda su po pravilu JPG fajlovi manji od PNG fajlova.
Nisam naveo baš sve karakteristike i razlike između GIF, PNG i JPG formata da te ne bih zbunio. Ono što je značajno je da PNG fajl može da se overwrite koliko god hoćeš puta, kvalitet slike se ni najmanje ne menja, što nije slučaj sa JPG formatom, gde se kvalitet slike sa svakim presnimavanjem malo (neznatno) degradira u zavisnosti od stepena kompresije, mada i posle nekoliko presnimavanja JPG fajla, ništa se vidljivo neće promeniti. Svi amateri čuvaju slike u JPG formatu jer je najmanji, brže se učitava, podržavaju ga i najbuđaviji DVD plejeri i tsl.
Dakle za obradu koristi PSD format - takav fajl možeš da presnimavaš koliko god hoćeš, kvalite fotografije se neće izgubiti i kad god se učita u Photoshop tu su ponovo svi lejeri sa kojima si radila i sl. Za arhiviranje, prebaciš slliku iz PSD formata u npr JPG i PSD obrišeš kad budeš sigurna da više nećeš da nešto dorađuješ.
|