Je li dobra konfiguracija ?

4

Je li dobra konfiguracija ?

offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

Mislim da je Club3D za nijansu bolji od ovih drugih, ali i on mi je hmmm.

Ipak je Leadtek, Leadtek, ali ne smemo da zaboravimo ni XFX-a!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

Mislim da ce mu biti svejedno uzeo Club3D, POV ili GeCube.

Leadtek je extra, mada on nema u ponudi. XFX, eVGA, Gainward... od kojih ja najvise gotivim Gainwarda.

Evo dve fenomenalne 8600GT, po dosta pristupacnoj ceni, od kojih Gainward za manje para nudi bolje performanse.
http://www.itsvet.com/proizvod/leadtek-px8600-gt-tdh-256mb/comp_comp_vga/87/661
http://www.itsvet.com/proizvod/gainward-bp8600gt-256-gs/comp_comp_vga/245/696



offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

Pa covek zivi u Bijeljini zar ne, ima u Sapcu, Mitrovici, Loznici koliko hoces, a to je samo 50-tak kilometara ili ti 45 min u bilo kojem smeru.


U pravu si Gainward ima vece taktove GPU-a i brzi ram, jos je poprilicno jeftiniji, ja bih ga, iskreno uzeo za sebe.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

U petak je u Cacanski Alti stigla i gore pomenuta 2600 za 133e. Moram priznati da me opasno bacila na razmisljanje, iako sam rekao da necu menjati grafiku, a pogtovu ne opet uzeti ATIja.

@Inenad.
Sta mislis o grafickoj karti koja ima 512MB ddr4 memorije, sa DX10 podrskom, clockovima 800/2200 za 135e? Odlicno, a?

http://www.itsvet.com/proizvod/sapphire-radeon-hd-.....ga/130/761

offline
  • lnenad  Male
  • Stručni saradnik
    Web
  • Nenad
  • Arhitetak
  • Pridružio: 16 Jan 2007
  • Poruke: 2860
  • Gde živiš: Bijeljina

Ma samo da mi je 18 Very Happy Smile

Od Asus-a nikoola nema nista Geforce koje je novije, sve nesto od 100 km,

Simke, otisao bi ja al ponavljam tata mi nije previse zainteresovan za kupovinu pa jedva sam ga naterao da potrosi ovo sto sam sad planirao a kamoli tek da idemo negdje dalje Very Happy Razz a i ne moram ici ima i kod nas jedno 9 radnji sa komp. opremom, ali ova je najjeftinija pa zato sam se odlucio za nju Razz nije ti Bijeljina selo Smile

Znaci da uzmem 7600GT ok,

moze samo jos jedno pitanje, ja ne razumijem sto je maticna toliko vazna moze objasnjenje ??

PS: tek sam sad procitao nikolin post, gdje se moze kupiti ta cokoladica ? Smile

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

lnenad ::moze samo jos jedno pitanje, ja ne razumijem sto je maticna toliko vazna moze objasnjenje ??

Izvini, ali ja trenutno stvarno ne mogu i nemam vremana da ti objasnjavam. Dok ti se neko ne javi da ti objasni ti pogledaj malo po sajtu i po netu.

lnenad ::gdje se moze kupiti ta cokoladica ? Smile

Izivini, ali na koju cokoladicu mislis?

Ako mislis na ovu 2600XT, lepo sam napisao ime firme a i tamo ima adresa i broj telefona njihovih 5 prodavnica.

Dopuna: 22 Jul 2007 18:15

lnenad ::a i ne moram ici ima i kod nas jedno 9 radnji sa komp. opremom, ali ova je najjeftinija pa zato sam se odlucio za nju Razz nije ti Bijeljina selo Smile

Pa nije ni cudo sto je najjeftinija kad prodaje goodram, Palit... Pa covece, pusti 10-20e, otidji u drugu radnju i kupi nesto sto valja.

offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

Inenade ( ili samo nenade ) ja cu pokusati da ti objasnim, ali ne znam da li ce moci bas samo onako laicki vec ce morati da bude malo i strucno, a tebi ako nesto ne bude jasno ti slobodno pitaj.

Pazi ono sto mi zovemo racunar u stvari nije racunar vec racunarski sistem, koji se sastoji od racunara u uzem smislu i perifernih uredjaja. Periferni uredjaji se dele na ulazne ( mis, tastatura i sl ), izlazne ( monitor, stampac ... ) i ulazno - izlazne ( recimo DVD rezac ). Racunar u uzem smislu se sastoji od CPU-a ( cental processing unit ) koji se opet sastoji od ALU ( Algoritmic logic unit ) glavnog dela svakog procesora i racunarskog sistema uopste zaduzenog za odbradu i proracune, niza registara i bafera, CU ( Control unit ) sinhronizuje rad svih delova, kao i interne memorije. Van CPU-a se nalazi niz mikrokontolera, specializovani uredjaji, komunikacioni vodovi, memorije kao i napojne jedinice. Od mnostva mirkokontrolera najvazniji je svakako DMA ( Direct memory access ) koji omogucava da dugi uredjaji koriste sistemsku memoriji bez koristenja resursa CPU-a, zatim tu su kontroleri za komunikaciju sa masovnim memorijama ( IDE, SATA ... ),kontroleri za razne portove ( AGP, PCI, ISA, PCIx ... ), razni clock generatori sa mnoziocima frekvencije i slicno. Pored toga postoje jos i specializovani uredjaji koji su praktincno zaokruzene celine ( cipovi za zvuk, mreze i sl ), ko i vodovi ( magistrale ili sabirnice ) i kola za fino filtriranje napona kao i obezbedjivanje njegove stabilnosti.
Eee sada, sve se to nalazi van CPU-a, a bez toga sistem ne moze da funkcinise pa posto je to logicka celina ona se inkorporira zajedno i dobija izgled uredjaja koji mi zovemo maticna ploca ( motherboard ) iako je jasno da to nije, vec je to skup uredjaja.
Nacin na koji ce kontolerska logika implementirati na ploci, kao i nacin na koji ce se sami kontroleri projektovati direktno zavisi od kompanija koje to rade, tacnije receno od inzenjerskih timova i njihove sposobnosti, kao i od kolicine novca kojim te kompanije raspolazu. Danas je, mahom, vecina kontrolera integrisana u par cipova ( Northbridge i southbridge su najpoznatiji i najvazniji i oba su multifunkcijski ), sto opet znaci da je njihovo projektovanje u mnogome otezano ( citaj skupo ). Vecina proizvodjaca se specializovala za odredjeni deo trzista ( ne govorim o Asus-u ili Palit-u, oni nista ne proizvode vec samo implementiraju gotova resenja ) pa tako recimo Via radi cipove koji nemaju nesto mnogo funkcija ( naravno sve osnovne moraju imati svi ) ali je zato relativno puzdana i jeftina ( Mahom office varijante ), Sis isto to radi, dok nVidia i Intel rade nesto ozbiljija resenja ( mada i oni imaju onih losijih, da bi se mogao pokriti i taj deo trzista ). Sta znaci bolje i losije resenje ( sada govorimo o chipset-u ), bolja resenja su ona koja pored osnovnih funkcija nude i neke druge koje nisu bitne za sam sistem, kao i kvaliteta samog projektovanja kontrolera ( brzine izvrsavanja instrukcija, broja instrukcija koje moraju da izvrse, kao i kvaliteta komunikacije sa drugim kontolerima i uredjajima ), losija sto je i logicno nemaju gotovo nista van default okvira, ali imaju jednu prednost, dosta su jeftinija ( sto je i logicno da bi se napravio cip koji ima advanced arhitekturu, treba izuzetno jak inzenjerski tim, skup, kao i kasnije mnogo su tezi za proizvodnju ). Proizvodjaci maticnih ploca ( Od DFI-a do ECS-a, citaj svi ), ne prizvode nista! Oni samo inkorporiraju vec gotove cipove, naravno u zavisnosti od namene ploce kao i ciljane grupe korisnika. Tako da se na jeftinije ploce stavljaju losiji cipovi, losije pratece komponete ( kondezatori, tiristori, tranzistori, oscilatorana kola i sl. ), pa su ploce nepouzdane u nekom radu sa puno opterecenja, jednostavno nisu projektovane za to. Dok na ozbiljne ploce idu najbolji cipovi, kvalitetne pratece komponente i dosta se vodi racuna o pratecim software-skim resenjima ( bios ). Mada i najbolje ploce vremenom zastare i njihovi chipset-ovi jednostano nemaju vise podrsku za novije procesore, neki se dovijaju, pa software-ski daju podrsku za novije arhitekture, ali procesori nikada nece raditi na maximumu svojih sposobnosti kao na chipset-ovima koji su projektovani za tu generaciju ( jednostavno ne mogu da postignu odredjene frekvencije na magistrali za koje je taj procesor projektovan ili nemaju, hardware-sku, podrsku za standarde drugih komponenti, recimo ATA133 i ATA100 ili SATA i SATA II, hard je ATA 133, a IDE kontroler ima podrsku za ATA 100 onda ce i hdd da radi u ATA 100 modu i nije maksimalno iskoristen njegov resurs ).
Zbog svega toga, izbor maticne ploce je najvazniji izbor! Odabrati plocu koja ce moci da u potpunosti opsluzi artekturu izabranog procesora i pratecih komponenti je od krucijalne vaznosti, naime ako se uzme ploca koja moze da ispuni trenutne i dolazece standarde, masina lako moze da se nadogradi u buducnosti, kao i da besprekorno radi u svim uslovima. Zato je bolje dati vise para za dobru plocu, a uzeti malo losiji procesor ( ili neku drugu komponentu ) jer se snaga racunara ne meri u megahercima vec u tome sta i koliko on moze da uradi!

Malo je preopsirno, ali sta cu ne znam drugacije ...

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

Simke, jesi ga oduzio, ali svaka cast za text i trud.
Iskreno, mislim da Nenadu nece biti sve jasno, ali nema veze, valjda ce shvatiti sustinu.


A ja moram samo jednu ispravkicu (posto predajem u skoli racunara, profesionalna deformacija).

Simke from West ::ulazno - izlazne ( recimo DVD rezac )

Logicki razmisljano DVD rezac jeste ulazno-izlazno uredjaj (cita sa DVD i salje [pise] na DVD), ali on spada u grupu spoljnih memorija (gde spadaju jos i hdd, floppy i flash).

offline
  • Spy
  • Pridružio: 21 Jul 2007
  • Poruke: 9424
  • Gde živiš: Kako kad

DVD rezac je uredjaj, a spolja memorija je DVD disk, tako su bar mene ucili!

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2004
  • Poruke: 9661
  • Gde živiš: Čačak

Da, ali i HDD je uredjaj, zar ne? A on spada pod spoljnu memoriju. Bebee Dol

U svakom slucaju, poenta je tu. Shvatice Nenad sta smo hteli da kazemo.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 891 korisnika na forumu :: 14 registrovanih, 2 sakrivenih i 875 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, darkojbn, Georgius, kybonacci, Mercury, Mi lao shu, nenad81, nikoladim, oldtimer, Primus17, procesor, tmanda323, user96, vathra