Napisano: 20 Mar 2017 15:49
Raspberry Pi je uglavnom namenjen edukaciji, hobistima i za pravljenje jeftinih prototipa. Ima nekoliko aktivnih modela i nekoliko zastarelih modela. Ne postoji samo jedan model. Svaki se razlikuje po karakteristikama. Noviji RPi modeli su dosta moćni i mogu se koristiti za različite svrhe. To nije bio slučaj sa ranim modelima. Iako i dalje dosta upotrebljivi za dosta potencijalnih upotreba, imali su malo memorije i ograničene multimedijalne mogućnosti.
Među novim modelima je i Raspberry Pi Zero (5$) i njegova W varijanta sa ugrađenim wireless čipom (10$). Zero je fizički manja i svedenija varijanta sa manje memorije koja je privlačnija za svrhe za koje je standardni model preglomazan. Zero je verovatno interesatniji za IOT i prototipiranje.
Problem je što je kod nas zvanično u ponudi samo RPi 2 i 3 i to po cenama koje su veće od zapadnih. To ne znači da je RPi skup, nego da je skup za naše uslove.
Znam da je jedna radnja pokazala interes da uveze RPi Zero, ali iz nepoznatih razloga se to nije desilo ni godinu/godinu i po dana nakon najave. Moguće je da ne bi mogli da ga plasiraju po prihvatljivoj ceni. Ne znam gde ih nabavljaju i po kojoj ceni ih plaćaju. Ali sudeći po cenama za standarni model RPi-a, cena za Zero model verovatno ne bi bila 5 dolara već 15 ili 20 evra.
I to je problem. Ispade da je kod nas mnogo jeftinije naručiti Orange Pi (kineski klon) sa Ali Expressa koji takođe postoji u Zero varijanti. Koliko sam video čak ima i više opcija/modela od originala. Njihov zero model je moguće poručiti u vrlo sirovoj varijanti (kad su opcije/mogućnosti u pitanju) po dosta prihvatljivoj ceni.
U vezi RPi vs Arduino... Ne treba gledati na RPi i Arduino kao na konkurenciju. Arduino je odličan mikrokontroler, ali nije računar. Isto tako, RPi je solidan računar, ali nije mikrokontroler. Svaki ima svoju namenu i mogu se kombinovati po potrebi.
Inače, jedna oblast gde sam video da je RPi izuzetno popularan je za izradu retro igračkih konzola. U kombinaciji sa nekom retro gaming Linuks distribucijom, RPi je vrlo solidna mala retro gaming konzola.
Noviji modeli imaju i HDMi izlaz i hardversku dekompresiju popularnih video formata pa se mogu korisiti i kao osnova za HTPC. KODI (bivši XBMC) ima stranu o pokretanju pod RPi-jem (http://kodi.wiki/view/Raspberry_Pi_FAQ).
Dopuna: 20 Mar 2017 15:52
Ok, Arduino je razvojna platforma za AVR. Nije "mikrokontroler" sam po sebi. Ali poenta je ista.
|