offline
- Sirius
- Moderator foruma
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 18592
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Demografske promjene i migraciona kretanja (...)
"Jovan Cvijić, utemeljivač geografske nauke na ovim prostorima, kaže da je za formiranje naroda na Balkanskom poluostrvu polazna tačka bila “invazija slovenskih plemena”.
(...)
"Migraciona kretanja u ovom periodu najviše je proučavao Cvijić, svrstavajući ih u četiri selidbene struje. Nazvao ih je “metanastazička kretanja”.
(...)
"Prema Cvijiću, prva selidbena struja dinarska zahvatala je oblasti srednjovjekovne Raške i Zete. Njene zemlje matice bile su Hercegovina, Crna Gora sa Brdima, Sjenica i Pešter. Struja je imala dva selidbena pravca: prvi prema Srbiji (područje Podrinja, okoline Valjeva i Šumadije), a drugi na sjever prema Bosni i, kasnije, Dalmaciji, odakle je jedan dio doseljenika nastavio prema Hrvatskoj, zaustavivši se u Žumberaku."
"Druga, takođe jaka, migraciona struja formirala se na području između Skadra i Kopaonika, Zete i Metohije, okoline Prizrena i Kosova do moravske doline. Ova, takozvana kosovska struja, išla je u moravsku Srbiju."
"Treću, vardarsko-moravsku (južnu) selidbenu struju, činili su iseljenici vardarskog sliva sjeverno od Demir kapije, posebno iseljenici iz zapadne Makedonije. U njoj je bilo i Srba iseljenih iz oblasti današnje Albanije. Ona je išla Vardarsko -moravskom dolinom i spajala se sa kosovskom strujom. "
"Ove dvije struje su, potom, sa stanovništvom moravske Srbije formirale cetvrtu selidbenu struju, koja prelazi Dunav i Savu i naseljava Panonski basen i Erdelj. Odatle su doseljenici postepeno naseljavali Banat, Bačku, Srem, dio Slavonije, Hrvatske, Štajerske, Baranju i Kranjsku. "
(...)
"Drugi migracioni talas vezan je za XVIII i XIX vijek kada se, uz postepeno povlačenje Otomanskog carstva, stvaraju nove državne granice na području bivše Jugoslavije. Oslobođenje Srbije i širenje njenih granica tokom XIX vijeka privlači srpsko ali i ostalo (makedonsko, vlaško i drugo) srodno stanovništvo iz krajeva koji su još pod turskom vlašću. "
(...)
" Drugi svjetski rat ponovo izaziva masovna pomjeranja i seobe stanovnika do tadašnje Kraljevine Jugoslavije (od 1943. godine Federativna Narodna Republika Jugoslavija, a kasnije Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija do 1992.). Među najveće spadaju migracije srpskog stanovništva iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Vojvodine i sa Kosova. Takođe treba pomenuti i nasilno deportovanje Slovenaca u Srbiju…"
(...)
"Krajem Drugog svjetskog rata počinju masovna iseljavanja Njemaca sa ovih prostora, posebno iz Vojvodine gdje ih je bilo preko 500 hiljada. Ponovo se kolonizira Vojvodina, mahom stanovništvom srpske i crnogorske nacionalnosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. "
(...)
"Migracije poslije Drugog svjetskog rata na jugoslovenskom prostoru uglavnom su bile ekonomskog karaktera. Veliki dio njih je bio tipa selo-grad i doprinosio je bržoj urbanizaciji gradskih sredina. Ishodišta migracionih kretanja bila su ekonomski slabije razvijena (uglavnom seoska) područja, dok su imigracijska područja bile gradske ili druge ekonomski bogatije oblasti.
Gledano po republikama bivše SFRJ najveći broj doseljenika imale su uža Srbija i Vojvodina, znatno manje Hrvatska i Slovenija, dok su “iseljeničke republike” bile Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija. "
(...)
"Za Makedoniju je, kao i za Sloveniju, karakteristično znatno manje migriranje stanovništva nego u ostalim SFRJ republikama. "
(...)
"Prve godine decenije na izmaku obilježio je raspad bivše Jugoslavije. Ratovalo se u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. Burni događaji imali su za posljedicu masovne migracije stanovništva sa cjelokupnog prostora druge Jugoslavije. U njima je učestvovalo preko 2,5 miliona ljudi.
Ovo su možda i najmasovnije migracije u relativno kratkom vremenskom periodu, ne samo na Balkanu, već i u Evropi. Stanovništvo se uglavnom pomjeralo unutar granica bivše Jugoslavije, mada ni broj onih koji su sigurniji život potražili van njenih granica nije zanemarljiv. S obzirom na (etnički) karakter sukoba, razumljivo je da su i dominantni pravci migracije bili prema etnički homogenim cjelinama Srba, Hrvata i Muslimana…"
(...)
"U periodu ratnih sukoba u bivšim jugoslovenskim republikama na teritoriju Srbije došlo je 617.700 lica od kojih 537.900 sa statusom izbjeglice. Najveći dio njih se uputio u Centralnu Srbiju - 54,7 odsto, (od čega 26,1% u Beograd), u Vojvodinu 41,7 odsto i na Kosovo svega 3,6 odsto. U Vojvodini su se mahom doseljavala lica koja imaju rodbinu na tim prostorima s obzirom da je područje Vojvodine bilo naseljavano srpskim stanovništvom poslije prvog i drugog svjetskog rata.
Najveći broj izbjeglica bio je sa područja Hrvatske (330.000) i to mahom iz područja gdje su Srbi bili većinsko stanovništvo (Kninska Krajina i Zapadna Slavonija ). Iz BiH je došlo 226.000 izbjeglica od čega 209.000 sa teritorije Muslimansko-hrvatske Federacije, a 57.000 iz Republike Srpske. Iz ostalih djelova bivše Jugoslavije znatno je manje izbjeglica – 6.200 iz Slovenije i oko 3.000 iz Makedonije."
Mislim, moglo je ovo i kraće, ali je dobro da se i ovo pročita
|