Jedan od najeminentnijih svetskih intelektualaca i naucnika-filozof,sociolog,sociolog-antropolog...
Evo,da bude lako:
...... Civilno društvo suprotstavlja
demokratiji. Njegov prigovor osnovnoj
tezi demokratije – da je društveni poredak
rezultat volje njegovih pripadnika – je taj ..
da zanemaruje činjenicu da su odluke članova
društva determinisane kulturnim kontekstom u
kome žive. Ona je primerena donošenju
malih odluka unutar postojeće strukture, ali
izabiranje ukupnih društvenih struktura ili
vrednosnih sastava po demokratskim principima
autor smatra apsurdnim. Egalitarizam,
koji demokratija takođe podrazumeva, isto
je neostvariv jer društvo ne daje jednaku važnost
svim članovima pri donošenju odluka.
Demokratija je tako, preskriptivni model, neostvariv
u praksi. Civilno društvo pak, uzima u
obzir institucionalne preduslove i istorijski
kontekst svoga nastanka te je zato realističniji
model.
Ernest Gelner, čije se mišljenje i delo obično svrstava u kritički racionalizam. Uočio je suštinsku vezu nacionalizma i formiranja modernog industrijskog društva, prethodno ustanovivši tri evolucione faze u razvoju ljudskog društva: pre-agrarnu, agrarnu i industrijsku. U agrarnoj fazi dolazi do procesa centralizacije, institucionalnog održavanja uspostavljenog poretka što dovodi do formiranja države; u ovoj fazi javlja se i pismenost, kao posledica potrebe za administracijom; takođe, dolazi do izdvajanja upravnog aparata i sveštenstva iz (do tada) homogenog društva. Industrijsko društvo svoje zametke ima u XVIII veku; njega karakterišu novi tip komunikacije i kulture, kao i univerzalnost jezika. Suština ovog društva je u stalnom i neograničenom progresu, i izrazitoj nestabilnosti, zbog čega se javlja potreba za kulturnom homogenošću, koja je svoj negativni vid dobila u nacionalizmu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ernest_Gellner
Sir Isaiah Berlin, OM (6 June 1909 – 5 November 1997) was a philosopher and historian of ideas, regarded as one of the leading liberal thinkers of the twentieth century. He excelled as an essayist, lecturer and conversationalist; and as a brilliant speaker who delivered, rapidly and spontaneously, richly allusive and coherently structured material, whether for a lecture series at Oxford University or as a broadcaster on the BBC Third Programme, usually without a script. Many of his essays and lectures were later collected in book form.
Isaiah Berlin dijeli intelektualce na dvije grupe: one koji pripadaju jezevima (koji znaju samo jedno) i one koji pripadaju lisicama (koji znaju sve). Pa tako u prvu grupu stavlja Dantea, Platona, Lukrecija, Paskala, Hegela, Nietzschea, a u grupu lisica stavlja Sheakspearea, Herodota, Aristotela, Montaignea, Getea, Puskina. Tolstoja, medjutim naziva i lisicom i jezom. Mi bismo u tu kategoriju svrstali i Isaiahu Berlina - dakle i lisica i jez. Jer on zapravo zna sve. I zna samo jedno. A sve je pocelo od stiha grckog pesnika Arhiloha koji kaze: “Lisica zna mnoge stvari, ali jez zna jednu veliku”, i od mogucih tumacenja ovog stiha kojim su se bavili mnogi ucenjaci.
jelkica7 ::Ni Solženjicin nije bio, au al' ovde ima propusta. Taman da ja uskočim.
Danka, Aleksandar Solženjicin je moj odgovor
Jesi videla ,koga su...ma Solzenjicin...tako je Jelkice...
Dobitnik Nobelove nagrade za knjizevnost 1970.god....
Aleksandar Isajevič Solženjicin (ruski: Александр Исаевич Солженицын, Aleksandr Isaevič Solženicyn; Kislovodsk, 11. prosinca 1918. - Moskva, 3. kolovoza 2008.), ruski prozaist.
Studirao na Fizičko-matematičkom fakultetu u Rostovu na Donu, izvanredno i u Institutu za povijest, filozofiju i književnost u Moskvi. Nakon napada nacističke Njemačke na Sovjetski Savez dobrovoljno se prijavio u vojsku, gdje je napredovao od običnoga vojnika do zapovjednika topničke bitnice. Godine 1945. je, zbog pisama u kojima je indirektno kritizirao Staljina, uhićen kao časnik sovjetske vojske u Istočnoj Prusiji, te osuđen i zatočen u sibirskom logoru, od 1953. u progonstvu u srednjoj Aziji. Nakon rehabilitacije 1956. učitelj u Rjazanu.