Evo sta sam nasao o Palicu:
Palić, mesto i jezero istog imena, nalazi se na 8 kilometara od Subotice, na 20 km od granice SCG sa Mađarskom i pojednako je blizu Beogradu i Budimpešti (oko 180 km).
Jezero Palić leži između reka Dunava i Tise. Dugačko je oko 7 km a prosečna dubina je 2 m. Mesto Palić odlikuju umerena klima, velik broj sunčanih sati godišnije i povoljni vetrovi.
Jezero, u prošlosti slano sa lekovitim muljem i vodom, doživeće svoj vrhunac kao banja i mondensko letovalište na prelazu XIX u XX vek. Palić je bio ekskluzivno lečilište i ostao omiljieno letovalište.
Početak turizma na Paliću se vezuje za 1845. godinu kada je izgrađeno prvo banjsko kupatilo.
A još 1840. je počela sadnja i uređenje Velikog parka koji se danas prostire na 19 ha. Park predstavlja jedinstveni ambijent nastao spojem prirodnih vrednosti i arhitektonskog nasleđa.
Ovo nasleđe, iz pitoreskne palićke vile, čine monumentalni objekti namnnji odmoru i uživnju: Vodotaranj, Velika terasa, Muzički paviljon i Ženski štrand. Ovi objekti, svečano otvoreni 1912. godine, projektovali su u stilu secesije odnosno njene mađarske varijante koja je inspiraciju pronašla u mađarskom folkloru, u seoskim rukotvorima, čipkama i vezu. Autori ovih jedinstvenih objekata su arhitekti koji su obližnjoj Subotici projektovali Gradsku kuću i sinagogu.
Subotičanin, Lajoš Vermeš, veleposednik, sportski zaljubljenik i takmičar, između 1880 i 1914 na Paliću je organizovao sportske igre okupljajući stotine onadašnjih najboljih sportista. U ovu svrhu su bili izgrađeni brojni sportski objekti. Takmičenja su bila organizovana u duhu olimpizma, što je bilo 16 godina pre nego sto je Pjer de Kuberten obnovio moderne Olimpijske igre.
Danas, na Paliću postoji nekoliko hotela visoke kategorije, odlični restorani i kafići, sportsko-rekreativni tereni, Zoo vrt, tri uređene plaže, biciklistička staza, šetališta, dinamičan kulturno'zabavni i sportski program što čini bogatu ponudu turističkog centra Palić.
|