Naša kuhinja je najbogatija pitama, jelima od testa, dodacima od testa...od najprostije gibanice i banice, preko samse, ačak-pite, saladura, pa do komplikovanih pita i sve se spremalo od domaćeg umešenog testa i domaćih kora.
Danas koristimo gotove kore jer nemamo vremena za mešenje testa, dugo traje, postoji posebna procedura oko pojedinih jela ili se nema uslova za to.Domaće kore možete kupiti u radnjama, njih spremaju odlične domaćice, samo je potrebno izabrati svog prodavca.
Nemoguće je da opišem sve one specijalitete od testa koji su pripremani vekovima unazad. Dosta toga je izmešano, nailazimo na puno sličnih slanih pita sa različitim nazivima i različitom istorijom nastanka. Nama je u ovom slučaju bliska Makedonija, Turska, Grčka, Bugarska, Albanija i Mađarska, a kod nas su se dalje razvijale gibanice kao što su šumadijska, svrljiška, vojvođanska, niška, vranjanska, itd.
Neke su pripremane klasičnim nadevima od sira, a neke od povrća i mesa.
Klasična gibanica koja se spremala na ovim prostorima je od sira i kajmaka, nije mnogo različita ni ona sa zeljem.
- 500 gr debljih kora
- 350 gr srpskog sira
- 150 gr kajmaka
- 2 do 2,5 dl slatkog mleka
- 1 do 2 dl sode-vode
- 3 jajeta
- ulje i so
i ako se priprema sa zeljem
- oko 250 gr blitve, spanaća ili zelja dinstanog na ulju.
Postupak je jednostavan. Sve navedene namirnice izmešati i premazati kore. Ređanje kora je zavisilo od kuće do kuće. Primer:
- rolovana gibanica: uglavnom su filom premazivali koru po koru, ukoliko su kore bile tanje spajane su po dve, filovane nadevom, krajevi se malo podviju da nadev ne bi ispadao i motane su kao rolat.
- lisnata gibanica: ređaju se slojevito u tepsiji ili plehu i svaka premazuje nadevom, sve se prekriva čistom korom i poprska uljem.
- gužvara: u gotov nadev se ubacuju izgužvane kore, tepsija se prekrije čistom korom na koju se slažu izgužvane kore natopljene nadevom.
Složenu gibanicu ostave da odstoji oko 15 minuta, peče se oko 45 minuta i posle pečenja se prskala vodom, prekrivala krpom i ostavljala da odleži opet oko 15 minuta.
Ukoliko se priprema ZELJANIK u već gore navedene sastojke dodavalo se zelje, mlada kopriva, blitva ili spanać.Zeleniš se uglavnom dinstao na ulju, a onda malo prohlađen ubacivao u pripremljen nadev.
Često se pripremala i BAZLAMAČA koja je jednostavna za pripremu, a bila je omiljena uz sečenu slaninu, suvi vrat, mladi sir, jer je podjednako bila ukusna i topla i hladna.
Rastvori se kvasac u malo mlakog mleka, da nadođe, doda oko 3 dl kisele pavlake i 3 jaja, oko 1 dl ulja i so.U ovu masu se postepeno dodaje kukuruzno brašno (oko 400 gr) uz stalno mešanje dok testo ne dobije gustinu kao masa za palačinke.Testo se sipa u podmazanu tepsiju i ostavi na toplom mestu da nadođe, a zatim peče.
|