Dilucida intervalla Srbije

27

Dilucida intervalla Srbije

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Тим српских и аустријских археолога пре три године открио је у близини Царичиног града насеље из доба неолита.
Досадашњи резултати истраживања показују да је локалитет Свињаричка Чука кључан за разумевање процеса неолитизације у југоисточној Европи.
На Свињаричкој Чуки на мање од два метра дубине видљиви су стубови и огњишта кућа. У њима остаци керамике, рогова, камена, пронађени су и делови посуда, фигурине, оруђе за рад... Доказ о животу првих земљорадника и сточара на подручју лебанске општине у доба неолита.

https://www.kurir.rs/vesti/srbija/3765753/na-jugu-.....menog-doba



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

На локалитету Дрење- Којовача откривена је грандиозна грађевина за коју се претпоставља да је из средњег века, а њени габарити се не могу наслутити.

"Наш циљ је да сазнамо откуд овде толики одводни канали, због чега је зид ове висине, да ли је у питању подрумски простор и још много питања очекује одговоре до којих ћемо доћи уз помоћ археолога. Овде имамо доста налаза, пре свега керамике која ће ићи на даљу обраду и доста новчића који су настали у време краља Душана, пре 1345. године и то ће бити сјајан допринос да се археолошка збирка Музеја прошири", истакао је Александар Марушић директор Музеја рудничко-таковског краја.

Сазнања до којих археолози долазе веома су значајна, јер откривају ко је....

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1528173/Arheolozi-i.....dniku.html



offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

"Римска плоча из другог века нове вере пронађена је у близини садашње цркве. Била је уграђена у Храм богиње Мајке Земље на улазу у рударска окна где су се римски рудари молили својим Боговима да живи и здрави изађу из јаме”, истакао је Момчило Пауновић, директор Дома културе на Руднику.

Ово археолошко благо чувано је у депоу Народног музеја у Београду дуже од једног века, али је пре четири године било пренето у Дом културе на овој планини.

"Плочу је нашао 1865. године Јанко Шафарик, тадашњи чувар Народног музеја у Београду, однео је тамо и она је негде 130 година била у депоу у Београду”, казао је Пауновић.

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1529963/Rimska-ploc.....blago.html

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Спомен-чесма посвећена палим борцима у балканским, Првом и Другом светском рату у центру села Батуловца обновљена је после више од шест деценија.

Реконструкција чесме је иницијатива житеља овог села, који су за те намене прикупили 214.000 динара, док су од локалне самоуправе добили додатних 200.000 динара.

- Тај новац, уз наш рад, уложили смо у уређење чесме коју сада красе зидови од пикованог камена. Чесма је понос свих житеља Батуловца, а посебно нам је драго што је и место окупљања младих из нашег места – казао је Бобан Пешић, председник месне заједнице.

https://www.novosti.rs/c/srbija/vesti/1036246/popr.....jenje-sela

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Разнобојни украсни јастуци и уникатни поклони „Етно мреже” красиће павиљон Србије на Светској изложби „Експо 2020” која почиње 1. октобра

Од када је давне 1851. године у Кристалној палати у Лондону одржана прва Светска изложба, на овој манифестацији представљене су неке од највећих технолошких иновација и открића без којих не можемо да замислимо савремени живот. Телефон, први рачунар или Теслина наизменична струја први пут су представљени управо на некој од ових изложби. Неке од најфасцинантнијих грађевина наше цивилизације изграђене су за потребе Светске изложбе „Експо”, да би постале трајно историјско наслеђе – Ајфелова кула у Паризу и Атомијум у Бриселу, али и прва макета за Кип слободе.

Србија има дугу традицију представљања на Светској изложби, пуних 136 година, а ове године први пут ћемо се представити у импозантном павиљону величине од 2.000 квадратних метара с темом „Србија ствара идеје – инспирисани прошлошћу, креирамо будућност”.

https://www.politika.rs/scc/clanak/487952/Srpski-vez-u-Dubaiju

offline
  • natrix 
  • Zauvek prijatelj foruma
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 2196

Делом може и у ову тему па да видимо колико ће се остварити по питању заштите ћирилице

Заштита ћирилице – прва брана идеолошком насиљу над српским језиком

Citat:Без обзира на недостатке недавно усвојеног Закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, изузетно је важно што је изгласан јер „поништава“ дејство претходно усвојеног Закона о родној равноправности, сматрају лингвисти.

Citat:„Оно што се Законом о употреби српског језика доноси јесте заштита српског језика од идеолошких и политичких покрета а то је управо оно што је реализовано Законом о родној равноправности. Како ће све то бити решено и како ће се ускладити два опречна закона, не зна се, али је важно што су доносиоци овог закона схватли какве негативне последице могу да настану уколико дође до обавезне употребе једног типа језика иза кога стоји чиста идеологија, а не нешто што представља природан језички развој“, каже Исидора Бјелаковић.


Citat:Оцењује га ипак као добар почетак јер су „напокон престала прегањања са политичарима да је потребно штитити српски језик и ћирилицу“ и што инсистира на свести која треба да се усади свим говорницима српског језика.

https://rs.sputniknews.com/20210919/zastita-cirili.....45689.html

offline
  • natrix 
  • Zauvek prijatelj foruma
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 2196

Citat:„Miroslavljevo jevanđelje” je najznačajniji ćirilički spomenik srpske i južnoslovenske, odnosno srpsko-slovenske pismenosti iz 12. veka. Unesko ga je 2005. godine uvrstio u svoju biblioteku „Pamćenje sveta”, čime je postao deo 120 najvrednijih dobara koje je stvorila ljudska civilizacija.


Citat:Na osnovu Sporazuma o saradnji Ministarstva kulture i informisanja, Narodne biblioteke Srbije, Narodnog muzeja u Beogradu i Srpske akademije nauka i umetnosti uspešno je realizovana prva faza digitalizacije „Miroslavljevog jevanđelja”

Citat:„Miroslavljevo jevanđelje” je digitalizovano u pet varijanti, a svaka strana i svaka iluminacija s jednim ili dva svetlosna tela, što je omogućilo da se vidi svaki detalj, a i knjiga u celini. Kroz proces digitalizacije napravljeno je oko 2.000 snimaka najvišeg kvaliteta koji obuhvataju 400 iluminacija. U narednu fazu je uključena prezentacija digitalizovanog materijala kroz „Pretraživač kulturnog nasleđa”, a i sajtove nadležnih institucija da bi „Miroslavljevo jevanđelje” postalo dostupno domaćoj i stranoj publici.



https://galaksijanova.rs/digitalno-jevandelje/

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18550
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Код мене сам прововисао одличан документарни филм, а од једног дивног колеге из НС откупио сам 12 реплика формата Б/1 и покачио по ходницима и канцеларијама. Надам се да их нису скинули кад сам отишао...

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Недавно отворени Музеј црквених старина у Нишу баштини вредне предмете и документа важна за нашу историју

Колекција од 200 старих и ретких књига, од којих најстарија датира с краја 16. века, поклони руске царске породице Романов нишком храму поводом годишњице Миланског едикта 1913. године, вредни црквени предмети у филиграну, стари рукописи и уметничка дела великих сликара, као и лични предмети патријарха Иринеја, само су део богате поставке Музеја црквених старина православне Епархије нишке.

Протођакон Далибор Мидић каже да су у Музеју старина и предмети који су били изложени у некадашњем Музеју епархије у центру града, који је пре 39 година затворен.

- Највредније што Нишка епархија има су три слике Ђорђа Крстића: "Смрт кнеза Лазара", "Краљ Милан" и "Свети Никола". Прва је настала 1885. и једно од његових најпознатијих дела које је изазвало можда највећу уметничку полемику у Србији икада. Нишка црквена општина је 1880, ангажовала Крстића да ослика иконостас Саборне цркве. Он је насликао 11 икона, а пре него што су ...

https://www.novosti.rs/c/vesti/reportaze/1040010/c.....u-istoriju

offline
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 3508
  • Gde živiš: Kilometar od topolivnice

Завршена прва систематска археолошка ископавања римског утврђења Герулата на Мирочу

О Герулатису је писао још Феликс Каниц путујући по Србији у 19. веку и између осталог истражујући Дунавски лимес.

Прибележио је да је на Мироч планини, нешто пре насеља Мирочево (данашње село Мироч) наишао „на један правоугаони кастел“ а источно од овог утврђења, како је приметио „ретких димензија на Дунавском лимесу“ предње зидине су биле дуге 106 м, а узане стране 94 м, Каниц је наишао на остатке римског цивилног насеља.

Записао је да је наишао на керамички под, као и да је већи део дворишта влашког села насталог 1872. године лежи на темељима од античког материјала.

Римско утврђење на Мирочу било је на директном војном путу који су Римљани изградили преко планине Мироч до Егете како би избегли бољи, али напорнији и дружи пут кроз ђердапске Казане.

Прва систематска археолошка ископавања римског утврђења Герулата, овај локалитет се иначе налази на Прелиминарној листи локалитета који ће бити номиновани на Унескову Листу светске културне баштине, започета су овог лета и трајала до пре пар дана.

Пројектом Археолошког института у Београду руководила је др Бебина Миловановић, виша научна сарадница. Према њеним речима, иако до сада нису вршена археолошка ископавања, рекогносцирањем терена и геофизичким снимањима, утврђено је да се ради о кастелу правоугаоне основе са кулама на угловима и поред капија.

Према наводима аустроугарског путописца Феликса Каница с краја XIX века, бедеми су били очувани до висине између 1 и 1,50 м изнад тла.

-Овогодишњим археолошким истраживањима су претходила ...

https://www.danas.rs/drustvo/zavrsena-prva-sistema.....na-mirocu/

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1067 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 4 sakrivenih i 1026 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bokisha253, Boris90, cavatina, dankisha, darionis, Dežurni pod palubom, DonRumataEstorski, Faki-Valjevo, FOX, HrcAk47, ikan, indja, Karla, Kazablankasrb, kybonacci, MB120mm, Mcdado, mikrimaus, milutin134, mkukoleca, mnn2, moldway, mrav pesadinac, nemkea71, nikoli_ca, novator, ObicanUser, powSrb, Romibrat, sasa87, Silvertooth, Tvrtko I, uruk, voja64, x9