Kviz: opšta kultura

375

Kviz: opšta kultura

offline
  • Pridružio: 21 Sep 2009
  • Poruke: 199
  • Gde živiš: KV

Pa da se malo razmrdamo... Very Happy


Prvi nam poznati početak nove godine ustanovljen je pre pet hiljada godina u drevnom Egiptu. Helijačko dizanje najsjajnije zvezde Sirijusa, ili kako su je oni nazivali, Sepedeta, nešto pre Sunca nagoveštavalo je početak poplave Nila, što je bivalo 1. dana meseca tota, kojim je počinjalo godišnje doba akhet (doba porasta ili poplava Nila), a to odgovara 15. junu po našem kalendaru, svečano proslavljanom kao Nova godina.

banjalukaonline.com/forum/viewthread.php?tid=1515

I još malo ...

Citat:Stari Rimljani su slavili 21. april kao prolećni praznik i početak nove godine, a to je dan osnivanja Rima 753. godine stare ere. Rimljani su potcenjivali Grke što nemaju po danima i mesecima utvrđen kalendar, ali ni njihov nije bio mnogo savršen, pa im je stoga francuski mislilac Volter uputio duhoviti prekor: "Rimske vojskovođe su uvek odnosile pobedu, ali one nisu znale u koji se dan to dogodilo."

U Evropi su najčešće za početak nove godine uzimani 25. decembar, 1. januar, 1. mart, 25. mart, dan Uskrsa i 1. septembar. U samoj, pak, Italiji je u srednjem veku istovremeno postojalo više različitih računanja godina i njihovih početaka. U Pizi i Firenci je Nova godina bila 25. marta (tzv. blagoveštenski stil, po prazniku Blagovesti koji je tog dana, kad se praznuje začeće Hristovo), ali se nisu podudarali u broju godine koja je u toku, dok je u Napulju Nova godina praznovana 1. septembra, kada je i crkvena Nova godina, jer je, kako su vizantijski crkveni oci izračunali, Bog stvorio svet u nedelju 1. septembra 5509. godine, pa se tog datuma svetkuje i početak nove godine. Po drugom računanju, na osnovu biblijskog predanja, svet je stvoren u petak 1. marta 5508. godine, pa je martovsko računanje vremena bilo u dugoj upotrebi u Italiji, a i u našim primorskim krajevima je bilo primljeno. Kao Nova godina je u Rusiji slavljen 1. septembar do 1700. godine, a u Engleskoj 25. mart do 1753. godine.

Uvođenjem u službenu upotrebu gregorijanskog kalendara 1919. godine, prva Jugoslavija je ustanovila i za Srbe 1. januar po tom kalendaru kao prvi dan Nove godine, otkad se on kod nas praznuje kao državni praznik.

U tom kosmičkom trenutku, koji mi nazivamo Novom godinom, sadržano je naslaga iz davne, sasvim zapretane prošlosti. I kada savremeni Italijan baca starudiju uoči Nove godine, verovatno i ne pomišlja da postupa isto kao njegovi preci, žitelji drevnog i paganskog Rima, koji su, opet na sličan način, zasigurno preuzevši ga od Etruraca, veoma bučno označavali očišćenje nove godine izgonom, u vidu ružne starice, boginje Ane Perene.

Naročito je živopisan persijski doček Nove godine, koju Persijanci, dabome kao Indoevrompljani, a time i naši srodnici, dočekuju 21. marta. (Uostalom, u Evropi je uvedeno praznovanje Nove godine na dan 1. januara tek krajem 16. veka.) U našem Primorju i Crnoj Gori se 1. mart naziva Letnik ili Proljetnjak, ili prosto Marač, koji je u prošlosti smatran kao početak nove godine. Persijanci Novu godinu nazivaju Nouruz i praznuju je tri dana - prvog dana u krugu porodice, drugog dana posećuju roditelje oni koji žive odeljeno od njih, a trećeg se ide u prijateljske posete. I kao što se kod nas na obredne hlebove (božićni, slavski, uskršnji ili novogodišnji kolač, tzv. "vasilicu„) stavljaju određeni simboli poslova i plodova, tako je i na prazničnom stolu Persijanaca obavezno postavljeno sedam simbola čija imena na persijskom jeziku počinju slovom "s", pa se zato ova trpeza naziva "sedam s" (u šta spadaju: jabuka, kuvano život, sušeno grožđe, beli luk, sirće, zumbul i novčić). Naravno, sve to kao znamenovanje napretka, izobilja i sreće.

Izvor: Srpsko nasleđe



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Jun 2009
  • Poruke: 777

I eto, konačno, lidžaja da postavi pitanjce Zagrljaj

Izvoljevajte Wink



offline
  • Pridružio: 21 Sep 2009
  • Poruke: 199
  • Gde živiš: KV

Ево, стижем Дум-думчице! Wink

Са територије Немачке потеко је само један римски цар, са територије Шпаније (опет нека сита) два римска цара, а са терторије Србије целих осамнаест римских царева. Како су се звали?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18597
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Занимљиво и лепо питање! Мислио сам да их знам тројицу - четврорицу, а онда сам почео да чепркам по вијугама и стигао до њих десет - једанаест. У осталом најбрајању помогао ми је свемоћни претраживач...


Jedan je zapamćen kao najveći progonitelj hrišćanstva, a drugi ga je proglasio zvaničnom religijom. Zajedničko im je da su obojica rođena na tlu današnje Srbije. Reč je o cezaru i avgustu Galeriju, rođenom u Gamzigradu iznad Zaječara, i Nišliji Konstantinu I zvanom Veliki. Pored njih na području današnje Srbije rođeni su i Konstancije Hlor, Licinije, Vetranion, Trajan Decije, Aurelijan, Probus, Maksimiljan Herkulije, Konstancije II, Gracijan, Jovijan, Hostilijan, Maksimin Daja, Konstancije III, Klaudije II Gotski, Flavije Sever i Justinijan.

offline
  • Pridružio: 21 Sep 2009
  • Poruke: 199
  • Gde živiš: KV

Jeste Siriuse, svi su na broju. Wink

blic.rs/Vesti/Reportaza/170810/Zavicaj-18-rimskih-careva-

Daj sledece. Zagrljaj

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18597
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Hvala. Evo jednog ''detinjastog''. Nabrojte deset popularnih romana za decu i mlade...

offline
  • tuzor  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Sep 2007
  • Poruke: 4115
  • Gde živiš: U Kraljevstvu duha

Beli očnjak - Džek London
Džeri sa Ostrva - Džek London
Glas divljine - Džek London
Kapetan Frakas - Teofil Gotje
Tri musketara - Aleksandar Dima
David Koperfild - Čarls Dikens
Pustolovine Toma Sojera - Mark Tven
Kraljević i prosjak - Mark Tven
Zlatni ključić - Aleksej Tolstoj
Magareće godine - Branko Ćopić
Orlovi rano lete - Branko Ćopić
Sudbina jednog Čarlija - Aleksandar Popović
Mali pirat - Anto Staničić
Omiške strele - Milorad Janković
Pod slobodnim suncem - Franc Finžgar
Riđi lisac - Čarls Roberts
Mač od Šanare - Teri Bruks
Tata dugonja - Džin Vebster
Amfibija - Aleksandar Beljajev
Sin lovca na medvede - Karl Maj
Duh Ljana Estakada - Karl Maj
Blago u Srebrnom jezeru - Karl Maj
Vinetu - Karl Maj
Tajanstvena galija - Krešimir Batistić

Etc.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 18597
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Cela biblioteka! Svaka čast, kolega, može dalje.
Inače, moj omiljeni bio je ''Zelena reka, crvena reka''...

offline
  • tuzor  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Sep 2007
  • Poruke: 4115
  • Gde živiš: U Kraljevstvu duha

Napisano: 02 Jan 2010 17:58

Hvala, kolega! Muke bi nastale kada bih od nabrojanih morao da izdvojim najdraži...

Književno delo najčešće posluži za "adaptaciju" u drugim vidovima umetničkog izražavanja.

Zato i vi treba da navedete delo koje je našlo svoj izraz u:
formi romana (novele, drame, poeme) + pozorišnoj adaptaciji + muzičkom delu + likovnom delu + filmu + crtanom filmu, i da navedete autore tih dela "sa zajedničkim imeniteljem".

Nadam se da NIJE teško, a da JESTE interesantno...

Dopuna: 03 Jan 2010 6:18

Da malo olakšam, odnosno proširim krug dela koja se mogu navesti u odgovoru: pisana forma iz pitanja, osim romana, novele, drame, poeme, podrazumeva i bajku, bilo narodnu, bilo "autorsku".
Takođe, nije nužno da dela koja spaja "zajednički imenitelj" imaju potpuno isti naziv.

Dopuna: 03 Jan 2010 15:45

Dobro, dobro, u pravu ste: Nije potrebno navođenje autora crtanog filma. Wink Osim toga, ukoliko nekom padne na pamet mjuzikl, ili balet, neka ih slobodno podvede pod "pozorišna adaptacija".

offline
  • Pridružio: 05 Avg 2009
  • Poruke: 472

Napisano: 03 Jan 2010 16:07

Samo jedno pitanje. Ako se recimo radi o baletu, zar to nije ujedno i muzicko djelo i pozorisna adaptacija?

Dopuna: 03 Jan 2010 16:56

E ovako, ja cu da pokusam. Prvo sto mi je palo na pamet je Hamlet pa da krenem:
Naravno knjizevno djelo - William Shakespeare

Filmova je mnostvo na temu Hamleta ali evo izdvojicu jedan koji smo u srednjoj skoli gledali kao uvod u lektiru, reziser Kenneth Branagh
http://www.imdb.com/title/tt0116477/

Zatim opera Hamlet, kompozitor Ambroise Thomas
http://en.wikipedia.org/wiki/Hamlet_(opera)

Muzicko djelo - Petar ilic Cajkovski Hamlet overture-fantasia 67
http://en.wikipedia.org/wiki/Hamlet_(Tchaikovsky)

I na kraju, ovdje se nalaze neka od likovnih djela sa temom Hamleta
http://www.theatrehistory.com/british/art_of_hamlet.html

E sada, da li sam pogodila sustinu pitanja to ostavljam Tuzoru da procijeni.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1069 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 7 sakrivenih i 1013 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Aleksandar Tomić, Alibaba1981, amaterSRB, aramis s, ArchaBasha, Ben Roj, Bobrock1, brundo65, croato, DeerHunter, dekan.m, Denaya, djboj, doom83, Dorcolac, dzoni19, HogarStrashni, ivan1973, ivica976, JOntra, Koca Popovic, Koridor, krkalon, Krusarac, Mediator, Metanoja, milenko crazy north, Milos ZA, milos.cbr, nebidrag, nenad81, nick79, Nikola70, novator, prashinar, Prašinar, raketaš, Saratoga, Sass Drake, sevenino, solic, Stefan M, Tvrtko I, Vl veliki, voja64, zastavnik, zlaya011, Žrnov