MyCity kviz - Da li vam je poznato ovo umetničko delo

147

MyCity kviz - Da li vam je poznato ovo umetničko delo

offline
  • tuzor  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Sep 2007
  • Poruke: 4115
  • Gde živiš: U Kraljevstvu duha

Tačno!
Kasnim malo sa potvrdom, ali će mi (valjda) biti oprošteno... Bebee Dol
http://en.wikipedia.org/wiki/Horace_Vernet
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%89mile_....._Death.jpg

Jelkice, izvoli, ali prethodno objasni za dedu! Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Napisano: 06 Maj 2010 16:02

Oprošteno, oprošteno, barem s moje strane. Very Happy

Klod Žozef Verne je jednom prilikom naredio je da ga vežu za jarbol, kako bi iskusio morsku oluju na sopstvenoj koži. A sve to kako bi posle što verodostojnije mogao da predstavi istu. Hrabar čin, koji nije naročito impresinirao neoklasicističku epohu, ali je postao gotovo herojski u vreme romantizma, kada je ta anegdota postala i tema jedne slike njegovog unuka.

Evo ga deda ovde na unukovom platnu: http://www.nga.gov/feature/artnation/vernet/thepainting_6.shtm



Citat:Vernet went to great lengths to gain real-life experience from which to render his subjects. He was reputed to have had himself bound to a ship’s mast during a storm so that he could experience a storm at sea. His grandson painted this episode.
Ovde inače, dok ovo kucam, grmi i lije kao iz kabla, ali ja nešto nemam poriv da idem na krov zgrade i prkosim munjama. Mr. Green


Nego, pitanje:



Ikona koja je pokrenula veeeeliku polemiku u našoj javnosti. smešak

Dopuna: 07 Maj 2010 1:48

Na sreću, zbog brojnih pritužbi, ova ikona nikada nije dospela na ikonostas kom je bila namenjena. Taj ikonostas je uništen pre devet godina. Sad



offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

"Smrt kneza Lazara" - Đorđe Krstić

Nekako najpotpuniju priču o ikoni nađoh ovdje: http://vukovblog.blogspot.com/2008_09_01_archive.html

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Jeste. smešak

"Predmet polemike postala su pitanja i estetičke i teološke prirode, no sve se više naginjalo razrešavanju ovih drugih. Tako ih je bar istakao Valtrović, odlučivši se da, te iste 1886. godine, napiše malu raspravu Pravoslavnost u današnjem crkvenom živopisu. Započeo ju je ovako: "Ikona smrt cara Lazara, i zamišlju na njoj i predstavom te zamisli odgovara zahtevima nauke o lepome, odgovara svima zahtevima pravog umetničkog dela, Zamisao se pribrala na jedan čin u koji se sustiču istorija, narodno verovanje i crkva. Ona je uhvatila onaj čas koji spaja u se značajne promene u biću Lazarevom i koji tako u jedan mah iznosi potpuno onu sliku koju je sebi stvorio srpski narod o svom caru mučeniku. Time što je umetnik taj čas izabrao, koji sadrži potpunce narodnu ideju o caru Lazaru, odgovorio je pravilima estetike i posvedočio da oseća pravo umetnički".
Pozivajući se na to da je na putovanjima video "tolike crkvene živopise u Rusiji i ostaloj Evropi", želeo je da naglasi razliku između gledanja slike bez spreme i one sa znanjem - "crkvenjaci koji ikone paju i kandila pale, i poslužitelji, koji po galerijama i muzejima stražare po sobama, bili bi najveći znaoci, jer su im slike vazda pred očima". Osim toga, Valtrović ističe kao pogrešno shvatanje da se u ropskom precrtavanju grube stvarnosti sastoji umetnost - "slikarski rad ne sme za gledaoca biti ono što je mapa za učenje zemljopisa", umetnik nije ilustrator. "Nije čudo, kad pri ovakvim pojmovima - piše dalje Valtrović - neki Krstićevu ikonu smrt cara Lazara, razumeli nisu. Iznenadilo ih je što ne vide na njoj Turke, čadore, rasporenog Murata i sam čin Lazarevog pogubljenja... Krstićeva ikona smrt cara Lazara, nije htela da bude ilustracija, kao što sam napred naveo. Smrt Lazareva shvaćena je na njoj sa umetničkog, idealnog gledišta, a u duhu crkvenom. Smrt Lazara za veru, istorijski je čin; ulazak njegov u carstvo nebesko, čin je narodne poezije; a proglašenje svetiteljem čin naroda i crkve. Prva dva čina predstavljena su na ikoni potpunce, i sadrže treći kao sledstvo. Smrt je dakle predstavljena po shvaćaju i značaju crkvenom. A za takav shvaćaj izneseno je na ikoni sve; za njegovo objašnjenje ne treba više ničega spoljnog, nikakvih drugih belega. Iz istorije znamo tok kosovske bitke, stradanje srpske vojske, i pogubljenje Lazarevo, a na ikoni gledamo samo njegovu nebesku nagradu, gledamo završetak događaja u crkvenom duhu, a taj nas se najpre tiče u crkvi i na ikoni. Sve ostalo, što je tome prethodilo, mi nosimo u pameti i u srcu, pa s takvom spremom gledamo ikonu i osećamo i razumemo umetničku misao. Na ikoni dakle nemaju mesta ni vojske, ni šatori, ni kalpaci, ni čalme, ni koplja, ni sablje, ni strele, ni buzdovani, ni daire, ni talambasi - to sve može da se iznese na slici kakvoj u panorami ili u kakvoj ilustraciji kalendarskoj. Za razumevanje umestničkog rada neophodno je potrebna sprema duhovna".
Miodrag Jovanović, Srpsko crkveno graditeljstvo i slikarstvo novijeg doba

Zatim je Stevan Todorović odgovorio, pa je Valtrović ponovo reagovao, i tako nekoliko puta, na kraju se u raspravu uključio i sam Krstić. Izrada ikonostasa za nišku Sabornu crkvu je dovedena u pitanje, sastav komisije koja je ocenjivala Krstićev rad više puta je menjan, i na kraju, 1894. godine Krstić je raskinuo ugovor potpisan 1884. godine, a naslikao je ukupno 29 ikona. Sve ikone osim ove uništene su u požaru 2001. godine.

Rasprava o pravoslavnosti je zanimljiva utoliko što je na neki način aktuelna i dalje, problem savremenog crkvenog živopisa je i dalje otvoren problem. Takođe, s pravom se možemo zapitati u kojoj meri su učesnici ove rasprave bili obuzeti problemom pravoslavnosti, a u kojoj meri sopstvenim estetskim modelima, pa i svojim sujetama. Ono što je naročito upečatljivo je to da je pravoslavlje u 19. veku u potpunosti poistovećivano sa nacionalnim kategorijama. Takođe je zanimljivo da crkva nije uzela nikakvo učešće u ovoj polemici.

Al' odužih. Very Happy Posebna, izvoli! Zagrljaj

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Simpatičan motiv iz šume...slikar je prerafaelita ... izvol'te! Smile

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

Henry Meynell Rheam, The Fairy Wood

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2007
  • Poruke: 2024

Upravo tako! Smile

Rekoh "simpatičan motiv iz šume"...kao da se svaki dan u šumi vidi ovakav prizor Razz, ali meni se odavno dopada ova vilinska šuma.

"Rheam painted mostly in watercolour. He specialised in romantic paintings in the Pre-Raphaelite style."
http://www.artmagick.com/pictures/artist.aspx?artist=henry-meynell-rheam
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Henry_Meynell_Rheam

Jelkice, znaš već... smešak

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2010
  • Poruke: 481
  • Gde živiš: ...pod zvezdanim krakom...

Napisano: 13 Maj 2010 19:51

Jelkica je zaboravila....c...c...c.... Mr. Green

Daću sebi za pravo da postavim sledeće pitanje...a jelkici čuvamo jedno postavljanje pitanja kad se pojavi... smešak




Hrvatski umetnik....već je jednom bio predstavljen na kvizu,a neka njegova dela će biti izložena u Beogradu povodom Noći muzeja...

Dopuna: 16 Maj 2010 11:42

Osnovao je društvo hrvatskih umetnika...

offline
  • Pridružio: 07 Avg 2008
  • Poruke: 2528
  • Gde živiš: VII kat

E bre, neće niko da se igra ... Sad

Vlaho Bukovac, Sanjarenje (moj slobodni prevod s engleskog Mr. Green)

http://www.artrenewal.com/pages/artwork.php?artworkid=36696&size=large

offline
  • Pridružio: 16 Mar 2010
  • Poruke: 481
  • Gde živiš: ...pod zvezdanim krakom...

Jeeeeeeeeeej...jelkice dobrodošla nazad Zagrljaj
Baš si mi nedostajala...nisam imala sa kime da se igram...Sa zadovoljstvom izvoli postavi sledeće... Zagrljaj

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 785 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 0 sakrivenih i 779 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, mikrimaus, pein, repac, Rogan33, Sićko