Citat:Najveci problem nisu igre. Sta ce Linuksu gomila klinaca? Nije sve u tome sta ce tebi Linux, nego sta ces ti Linuxu?
E, o ovom govorim.
Linux, po takvim mišljenjima, nije alat, nešto što će poslužiti za zabavu, posao, istraživanje. Ne.
To je nešto čemu treba služiti, i nešto što nije za svakoga. Nešto što je samo sebi smisao.
Pa posle kad se u istoj rečenici pojave "Linux" i "sekta", zapitajmo se zašto je to tako.
To (na snimcima u mom prethodnom postu) je neka vizija koju Canonical ima za Ubuntu. Laptop/netbook računari i potrošačka elektronika (Mark pominje televizore, napr). Interfejs je dopadljiv, lak za korišćenje i prilagođeniji tom tržištu od ranijih verzija Windowsa. A računari su opet jeftiniji od Mac-ova. Ovo nije usmereno ka tržištu naprednih korisnika računara, već naprotiv za krajnje potrošače. Ove mašine im daju mnogo veću "moć" od sličnih Windows mašina i ne postoji potreba za instaliranjem dodatnog softvera. "Sve" je već tu ili lako dostupno na klik. Mada ovo nije ograničeno samo na softver (open source ili komercijalni, ili, u bliskoj budućnosti, igre), već i na muziku, filmove i druge proizvode koje je moguće kupiti online.
Čekaj, Bocke, nisam gledao klipove, hajde mi ti objasni...
Zašto se cena laptopova sa Linuxom iz priče koju si naveo upoređuje sa cenom Mac-ova? Da li to znači da će biti između Mac laptopova i PC laptopova, ili je to rečeno da bi se približila cela ideja američkom poimanju pojma laptop? Odnosno, da li će laptopovi sa preinstaliranim Linuxom biti isti oni koji su trenutno na tržištu?
Inače, ideja da se Linux ubaci u proizvode potrošačke elektronike (TV aparate, muzičke plejere, kućne bioskope), iako nije nova, vrlo mi se dopada. To je pravac kojim Linux treba da ide - da popuni praznine koje postoje i da svojom fleksibilnošću nađe mesto koje može da zauzme.
Onda nema šta da pričamo. To bi bilo čisto gubljenje vremena. Moj komentar nema smisla bez konteksta iz tih snimaka. A i osećao bih se vrlo neugodno što nisam bar toliko ispoštovan.
Ono za Mac je više moj komentar. Nema veze direktno sa Ubuntuom. Malo sam "graknuo" jer je dosta toga u tim snimcima. Kad sam video "nisam odgledao", samo sam prestao da čitam. A i ovo što trenutno rade izgleda kao da je dosta inspirisano Apple-om (moje lično mišljenje). S razlikom da je cloud orijentacija izraženija.
SlobaBgd ::Citat:Najveci problem nisu igre. Sta ce Linuksu gomila klinaca? Nije sve u tome sta ce tebi Linux, nego sta ces ti Linuxu?
E, o ovom govorim.
Linux, po takvim mišljenjima, nije alat, nešto što će poslužiti za zabavu, posao, istraživanje. Ne.
To je nešto čemu treba služiti, i nešto što nije za svakoga. Nešto što je samo sebi smisao.
Pa posle kad se u istoj rečenici pojave "Linux" i "sekta", zapitajmo se zašto je to tako.
Izvrces stvari iz konteksta. I to vrlo pogresno jer sam rekao da je za posao i istrazivanje dobar i da se moze koristiti kao "besplatan alat".
Citat:To je nešto čemu treba služiti, i nešto što nije za svakoga.
Shvati to kako hoces, ja bih rado sluzio svakome ako od njega mogu da naucim. A svako to ne zeli.
Makar se i pomucio i bio nazivan sekatsem, od ovoga "gazde" sam mnogo naucio.
Fil, majka mu stara, nećemo "Ja sam rekao" i "Ti si rekao".
Niti tebe smatram sektašem niti mislim da si paljevina koja želi linux u konzoli da bi ispao cool.
Govorim o generalnoj pojavi. Hajde reci da ona ne postoji i da nije uticajna na razvoj i širenje Linuxa.
I govorim o temi kako linux učiniti popularnijim. Ne pričam o filozofiji, slobodi izbora, principima, ovo ono.
Govorim o brojkama i kako ih učiniti većim. Mislim, ako Linux zajednica to želi. To je vrlo jednostavan marketinški i inžinjerski posao. Radi se o proizvodu koji treba da je:
a) kvalitetan
b) pouzdan
c) funkcionalan
d) jeftin
e) lako dostupan
f) jednostavan za korišćenje.
Umesto "Linux" stavi "automobil" ili "seckalica za povrće". Ista stvar, iz ugla povećanja market share-a. Sve drugo nije vezano za cilj o kome govorimo. Nije važno šta ti želiš, već šta budući korisnici žele. I korisnici prvih automobila su bili zadovoljni onim što imaju, ali su razvojni timovi unapredili proizvod da bude pristupačniji mnogima, a ne samo automehaničarima.
Ti kažeš da je Linux dobar za posao. Pa što se onda ne koristi u kancelarijama (ili se koristi vrlo malo), nego se vozi Windows? Da li tete iz daktilografskog i čike iz računovodstva misle da je lak i dobar za korišćenje? I ne, nećemo o tome da je Windows prisutniji jer je piratizovan i jeftin/besplatan. Ista pojava se primećuje i u zemljama koje su smanjile pirateriju u poslovnom okruženju na zanemarljiv procenat.
Ispade da je Windows korisnicima više stalo do napretka i omasovljenja Linuxa od samih linuxsaša.
SlobaBgd ::Pa što se onda ne koristi u kancelarijama (ili se koristi vrlo malo), nego se vozi Windows?
Citat:Zavod za statistiku republike Srbije je pre neki dan objavio zbirne rezultate istraživanja o upotrebi „Informaciono komunikacijskih tehnologija (IKT)“ u preduzećima u Srbiji. Rezultati su zanimljivi, za javnost neočekivani, a za nas, pobornike softvera otvorenog koda ohrabrujući.
Gotovo svako peto preduzeće u Srbiji je tokom 2011. godine koristilo operativni sistem GNU/Linuks. Prema segmentima to izgleda ovako:
Citat:Da li tete iz daktilografskog i čike iz računovodstva misle da je lak i dobar za korišćenje?
Njima je ionako svejedno. Aplikacije koje se koriste u ovu svrhu su prilično standardizovane. Prelazak na neku varijantu Linuksa ne bi predstavlja ništa veći problem nego prelazak sa Windowsa Xp na Windows 7.
Njima je najvažnije da znaju da pokrenu aplikacije koje najčešće koriste (gde da kliknu) i to je to.