offline
- DR
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Okt 2004
- Poruke: 5450
- Gde živiš: Beograd
|
Godišnje od raka oboli 300 mališana
Na pedijatrijskom odeljenju najviše je pacijenata sa tumorima centralnog nervnog sistema, ali su česti i tumori mekog tkiva, kostiju, oka, bubrega. U stalnom porastu je i broj obolelih žena sa karcinomom dojke
BEOGRAD - Svake godine u našoj zemlji od raka oboli 300 do 350 mališana. Samo na pedijatriji Instituta za onkologiju i radiologiju Kliničkog centra Srbije godišnje se leči 100 najmlađih pacijenata. Iako boluju od najtežih oboljenja osmeh im ne silazi sa lica, a bolničke dane skraćuju gledanjem TV, igraju igrice na kompjuteru, crtaju, slažu lego kockice.
Našu ekipu koja ih je posetila, iznenadila je živahnost ovih mališana koji se i pored teške bolesti ne predaju. Kroz hodnik je u jednom momentu proleteo mališan sa povezom na oku. U ruci je držao poklopac od kante i simulirao da vozi auto. Da nije tog poveza na oku, čovek bi pomislio da je najzdravije dete na svetu. Na pedijatrijskom odeljenju najviše je pacijenata sa tumorima centralnog nervnog sistema, ali su česti i tumori mekog tkiva, kostiju, oka, bubrega.
NUKLEARNI OTPAD
Problem sa nuklearnim otpadom, koji već deceniju stoji skladišten u Institutu za onkologiju i radiologiju, trebalo bi da se reši najkasnije tokom sledeće godine.
- To su sve izvori koji su se koristili u zračnoj terapiji sa vrlo ograničenom dozom zračenja. Međutim, takvom otpadu nije mesto u centru grada - kaže dr Tomašević.
NE RADI SKENER
Već duže vreme u Institutu ne rade skener i magnetna rezonanca, tako da pacijenti idu na skeniranje u druge klinike sa kojima je ova ustanova potpisala ugovor.
- Magnetna rezonanca već duže ne radi i moraće da se nabavi nova. Mi smo u očekivanju i nove radioterapijske opreme. Međutim, ta oprema se radi po narudžbini, pa ne može sve brzo da ide kako bi mi to želeli. Uz pojačan rad u dve smene svi pacijenti se radioterapijski zbrinjavaju, nema dugog čekanja kao što je nekad bilo, kada smo radili u tri smene - objašnjava dr Tomašević.
- Ovo je jedino mesto gde se obavlja zračenje tumora kod dece. Tako da uz savremenu terapiju, uz adekvatnu hiruršku intervenciju, savremene aparate, izlečenje je moguće u 60 odsto slučajeva. Ovakvim pacijentima potrebni su i posebni uslovi lečenja, tako da imamo sterilni blok, specijalnu komoru za prečišćavanje vazduha, svaka soba ima mokri čvor - objašnjava dr Zoran Bekić, načelnik pedijatrije u Institutu i dodaje da se u ovoj ustanovi leči po principima koji su najuspešniji u svetu, ali i da su uključeni u Svetsko i Evropsko udruženje pedijatrijske onkologije.
Nažalost, ovo odeljenje koje ima 21 postelju, stalno je dupke puno. Ništa bolja situacija nije ni na ostalim odeljenjima Instituta, gde leže odrasli pacijenti. U stalnom porastu je broj obolelih žena sa karcinomom dojke. Prema rečima dr Zorana Tomaševića, direktora zdravstvenog centra u Institutu, najgore je što žene pomoć traže kasno, kada je bolest u trećoj ili četvrtoj fazi i kada se ne može izlečiti. Osim karcinoma dojke, kod žena je u stalnom porastu i karcinom pluća.
- On već u zapadnim zemljama preuzima primat, a i kod nas je u porastu broj novoobolelih od karcinoma pluća. Žene su mnogo podložnije uticaju duvana nego muškarci. Interesantno je da je sam tok bolesti karcinoma pluća kod pušača i nepušača drugačiji. To je kao novo oboljenje, potpuno je različita klinička slika kod pušača i nepušača, drugačije reagovanje na terapiju - kaže dr Tomašević.
Što se muškaraca tiče kod njih i dalje prednjače karcinom pluća i karcinom debelog creva.
- Kod karcinoma debelog creva bitna je genetika, ali je veoma važna i ishrana, režim života. Mi smo jedna od zemalja koja ima najlošiju kuhinju, koja je bogata životinjskim mesom, a siromašna voćem i povrćem - dodaje dr Tomašević.
Već duže godina maligne bolesti su u stalnom porastu, ali naše stručnjake posebno zabrinjava to što se starosna granica stalno pomera ka mlađem uzrastu. Mladi se danas sve više javljaju lekarima za pomoć, sa najtežim oblicima malignoma.
S. Tanasić,Foto: V. Anđić
http://www.glas-javnosti.rs/danas/srpski/D06071910.shtml
|