offline
- snajp
- Super građanin
- Pridružio: 24 Mar 2006
- Poruke: 1219
- Gde živiš: Nis
|
Negde sam naleteo na ovaj tekst na internetu (a mozda i na ovom forumu) - mozda moze da ti koristi:
eMule osnovna podešavanja
eMule je odlican besplatan P2P klijent koji koristi ed2k (eDonkey2000) i Kad (Kademlia) mreže.
Podesavanja:
Nakon instalacije kada pokrenete program e-mule ce pokrenuti Wizard za podešavanje vašeg racunara. Preskocite ga, tj. kliknite dugme Cancel.
Ukoliko vas vaš firewall upita da li želite da dozvolite eMule-u izlaz na Internet, uradite to. eMule-u je za optimalan rad potrebna mogucnost i outgoing i incoming konekcije.
Kao prvo, kliknite na dugme Options u eMule-ovom toolbaru. Otvorice vam se prozor koji je podeljen na dve celine - na levoj strani se nalazi meni, a na desnoj strani podešavanja unutar te grupe. Objasnicu samo osnovna podešavanja, a za ostalo konsultujte eMule Help. Kao prvo, u meniju odaberite Connection kategoriju.
U polju Capacities unesite maksimalni kapacitet vaše Internet konekcije - npr. ako imate modemsku 56kbps vezu, onda je max download 7kBps, a max upload 4kBps. Ovo nije obavezno, ali ako nameravate da pratite eMule statistike poželjno je da popunite ta dva polja. Takode, preporucujem vam da stavite malo vece brzine nego što vam link dozvoljava - npr. 10/6 za dialup 56kbps korisnike. Odabrati odgovarajuce vrednosti za Limits je vec malo teže. U pitanju su maksimalna brzina downloada i uploada preko eMule-a (u KB/s). Download Limit direktno zavisi od Upload Limita, a neke univerzalne vrednosti ne postoje - svaki korisnik bira brzinu koja mu najviše odgovara. Na primer, na dialup-u mi je optimalna vrednost bila 6 kBps za download i 2kBps za upload. Na 128kbps cable konekciji - 16kBps i 4kBps. U svakom slucaju, probajte sa više kombinacija i odaberite onu koja vam najviše odgovara.
Dok smo još uvek na grupi Connection podešavanja, bilo bi dobro da namestimo još par stvari. Vrednosti za Clientports je najbolje da ostavite nepromenjene, ali za svaki slucaj kliknite na Test Ports. eMule ce otvoriti vaš browser i proverice da li su vam ti portovi otvoreni ili ne. Ako test ne uspe (TCP/UDP test failed), promenite portove i probate ponovo. Ako ni tad ne uspe da uspešno završi test, to znaci da niste dobro podesili vaš firewall (treba da omogucite incoming konekcije na naznacenim portovima) ili da nemate javnu IP adresu. U tom slucaju ce vam eMule prijavljivati LowID, što znaci da necete biti u mogucnosti da koristite neke servere i necete moci da skidate fajlove sa svih raspoloživih sourceova.
Hard Limit za Max sources/file je ogranicenje broja sourceova od kojih ce eMule zatražiti neki fajl. Logicno - što je veci broj sourceova, download ce vam biti brži. Medutim, u praksi nije tako zato što velik broj sourceova zagušava vašu konekciju. Zlatna sredina za naše uslove bi bila oko 200-300, pa unesite neki broj unutar tog opsega.
Max Connections je takode jedna od bitnijih podešavanja u eMule-u. Tu podešavate koliko je istovremenih konekcija dozvoljeno eMule-u da otvori. Ako imate Windows 9x/Me, tu nema mnogo dvoumljenja - stavite 100 (ili manje). Ako pak imate neki od NT-based Windowsa (XP/2000/2003 ...), ova vrednost zavisi najviše od vašeg provajdera i kapaciteta vaše konekcije. U svakom slucaju, ne bi bilo preporucljivo stavljati više od 300 konekcija pošto može da dode do veceg pada performansi u radu eMule-a.
Checkirajte Autoconnect on startup ako želite da se eMule automatski konektuje na server prilikom pokretanja programa. Takode, checkirajte opciju Kad u Network okviru.
Ukoliko vam je pristup Internetu omogucen iskljucivo preko proxyja (npr. satelitski internet), odaberite Proxy kategoriju i popunite ta podešavanja prema uputima koje ste dobili od vašeg provajdera. Ako vam internet radi lepo i bez podešavanja Proxy servera, onda nemojte ništa menjati u toj grupi i predite na sledeci korak.
U Directories grupi možete odabrati lokaciju gde ce eMule cuvati fajlove koje ste uspešno skinuli (Incoming Files), kao i gde ce eMule snimati svoje privremene (Temporary) fajlove. Bitno je da imate dovoljno prostora na disku gde se nalaze ti folderi - ako zapocnete download od npr. 4GB, eMule ce zazueti tih 4GB prostora na disku bez obzira da li je download tek poceo ili ga privodi kraju. Shared Directories oznacava foldere na vašem racunaru koje delite sa ostalim korisnicima mreže. Poželjno je da ne budete sebicni pošto ako delite više fajlova - brže ce vam raditi download (laicki receno - da se ne upuštam u poduže objašnjavanje zašto je to tako). Samo pripazite da ne date mogucnost drugim korisnicima da skidaju vaše privatne dokumente. Fajlove koje skidate pomocu eMule-a, kao i one koji se nalaze u Incoming folderu automatski shareujete i to ne možete iskljuciti.
Kliknite OK.
Još je samo ostalo da popunimo tu server listu koja je nakon instalacije malko praznjikava. Kliknite desnim tasterom miša na sledeci link i odaberite Copy Link Location (ili nešto slicno, zavisi koji browser koristite):
http://ocbmaurice.dyns.net/pl/slist.pl?download/server-good.met
Kliknite na Servers dugme u eMule-ovom toolbaru (ako nije vec aktivirano). Sa desne strane prozora se nalazi okvir na kojem piše Update server.met from URL. Kliknite desnim tasterom miša na polje za unos ispod njega i odaberite Paste. Kliknite Update, i ubrzo cete imati malo dužu listu servera na levom delu prozora. Da biste se povezali na server, kliknite Connect na eMule toolbaru... i to je to.
Korišcenje programa eMule
Nakon što ste uspešno podesili eMule i konektovali se na server, možete da krenete sa downloadom fajlova. U eMule-ovom toolbaru imate ikonicu Search, kliknite na nju. U polje File ukucajte deo imena fajla koji tražite. Na primer, ako hocete da skinete Firefox (nije baš nešto dobar primer ali poslužice), ukucajte firefox u to polje. Pod Type odaberite koju vrstu fajla tražite. Any oznacava bilo koji fajl koji sadrži zadati keyword, Video ce vam izlistati samo video fajlove (avi, mpeg, rm, mov, ...), Audio je - naravno - audio zapis (mp3, wav, mid, ...), Archives su arhive (rar, zip, arj, ...) itd. Za ovu pretragu odaberite opciju Program, što znaci da ce vam eMule izlistati sve fajlove koji sadrže zadati keyword (ono što ste upisali u polje File) i koji se mogu pokrenuti (tj, exe fajlove; pored njih, u rezultatima ce se takode pojaviti i arhive zato što one mogu da sadrže programe). Za Method uvek stavite Global (Server) pošto ce vam to doneti najviše rezultata. Sa desne strane se nalaze naprednija podešavanja koja koristite ukoliko znate kolika je otprilike velicina fajla, koja je ekstenzija i sl. Za ovu pretragu nam to nece biti potrebno.
Kliknite na Search. eMule ce poceti sa pretragom mreže, što može da potraje i do par minuta, u zavisnosti od broja servera koje imate u listi i kapacitetu linka. Kliknite dva puta na Availability (iznad rezultata), tako da vam sortira fajlove da na vrhu bude onaj sa najviše source-ova.
Kolona File Name, logicno, oznacava ime fajla. Ako je isti fajl dostupan na mreži pod više naziva, ispred imena fajla se nalazi znak + i klikom na njega ce se izlistati ostala imena pod kojima možete naci taj fajl. Size je, naravno, velicina fajla; Availability je broj sourceova sa kojih možete skinuti navedeni fajl - što je broj veci, veca je verovatnoca da ce vam download ranije krenuti i postici cete vecu brzinu prenosa. Complete Sources je broj sourceova koji sadrže kompletan fajl a ne samo delove datog fajla, procentualno izraženo. Ostale kolone su manje/više nebitne, a i možete lako shvatiti o cemu se radi. Da biste pokrenuli download, uradite dvoklik na fajl koji želite da skintete. Nakon toga se prebacite na stranicu Transfers (kliknite na istoimenu ikonicu u toolbaru).
Moguce je da cete cekati neko vreme da pocne download. "Neko vreme" može da znaci par sekundi, ali ponekad i po par sati, ili cak dana. eMule je program koji je predviden da bude stalno ukljucen i povezan na mrežu, tako da ga nemojte gasiti i paliti ako vam neki download ne krene odmah - status Waiting znaci da eMule ceka da stignete na red za download - nije ga lepo prekidati u tome.
Kolona File Name i Size vec znate šta su, nema potrebe da to ponovo objašnjavam. Speed je brzina transfera fajla u kB/s. Progress zahteva malo detaljnije objašnjenje... Ta "traka" vam je, zapravo, graficki prikaz skidanja fajla. Primeticete da se sastoji od više boja. Plava boja oznacava delove fajla za koje je eMule uspešno našao source-ove. Što je plava boja tamnija, to znaci da ima više sourceova. Ako je neki deo fajla oznacen crvenom bojom, eMule nije našao nijedan source od koga bi mogao skinuti taj deo fajla. Obratite pažnju da ako fajl ima više source-ova (recimo, više od 20), a neki delovi su crveni - možete slobodno da prekinete taj download pošto je velika šansa da te delove necete nikad ni naci. Delovi obojeni u sivo oznacavaju da ste taj deo fajla vec skinuli. Žutom bojom su oznaceni delovi koje eMule trenutno skida.
Ako je neko od korisnika napisao komentar za taj fajl, pored ikonice cete videti zeleno slovo i. Kliknite desnim tasterom na fajl i odaberite Comments da vidite listu komentara. Ukoliko je slovo i crveno, velika je verovatnoca da je fajl koji skidate fake (lažan, tj. nije ono što ste mislili da jeste) ili koruptiran (što znaci da ga necete moci otvoriti na uobicajen nacin). Za svaki slucaj, ipak pogledajte ostale komentare. Ako na osnovu njih zakljucite da je fajl zaista loš onda prekinite download (desni klik - cancel) i potražite ga ponovo.
Nakon što eMule završi download, fajl cete naci u Incoming folderu koji ste podesili u opcijama.
Pozdrav
|