Tako je, Francuska... u pitanju je utakmica odigrana na Svetskom prvenstvu u Argentini 1978. godine, Francuska - Mađarska 3:1.
Otkud Galski petlovi u zeleno-belom? U ono vreme kolor TV nije bio tako čest pa je strogo vođeno računa o kontrastu boje dresova zbog televizijskih prenosa. Kako su osnovne boje Francuza i Mađara, plava i crvena, u tom slučaju slično izgledale, odlučeno je da jedna od reprezentacija zaigra u belom, ali su se greškom obe reprezentacije pojavile u belim dresovima na stadionu u Mar del Plati. Rešenje je pronađeno u pozajmljivanju dresova tamošnjeg tima Kimberli kojem je, inače, najveći uspeh u istoriji bio to što su nekoliko puta uspeli da uđu u argentinsku Primeru. Klub Atletiko Kimberli de Mar del Plata, kako glasi njihovo puno ime, ove godine slavi 100. godina postojanja, a postali su poznati upravo tom pozajmicom dresova 1978. godine.
I, što reče Rasta, a i ako neko nekim čudom nije prepoznao igrača sa slike, u pitanju je tada 23-ogodišnji Mišel Platini koji je u igru ušao u drugom poluvremenu.
Moram priznati da sam ovde morao da proguglam, a priča je baš simpatična...
U najkraćem, japanski atletičar Šizo Kanakuri bio je predstavnik Japana u maratonu na OI u Stokholmu 1912. godine...
(Kanakuri na OI u Antverpenu 1920)
... tokom trke održane po visokoj temperaturi kolabirao je i pomoć mu je ukazala jedna švedska porodica. Kada se povratio, osetio se osramoćen, pogotovo što su Igre u Stokholmu bile prve na kojima je nastupio i Japan, pa je, umesto da potraži sudije i saopšti im da je odustao, odabrao da se tiho povuče i bez kontakta sa olimpijskim zvaničnicima napusti Švedsku. Ono što nije znao bilo je da su ga švedske vlasti proglasile nestalim!
Vrativši se kući nastavio je da se bavi atletikom, predstavljaće Japan i na OI 1920. i 1924. pa je čak u istoriji sporta svoje zemlje ostao upisan kao Otac maratona...
Ono glavno u priči usledilo je više od 54 godine kasnije. Švedska TV istražila je priču o Kanakuriju i pronašla ga kao tada već 75-ogodišnjaka, ponudivši mu da - pretrči liniju cilja u Stokholmu i tako simbolično završi trku iz 1912. godine...
Dogodilo se to negde u martu 1967. a rezultat od 54 godine 8 meseci 6 dana 5 sati 32 minuta i 20 sekundi zvanično je upisan kao najsporije istrčan maraton u istoriji. Kanakuri je nakon prolaska kroz cilj izjavio:Citat:... "It was a long trip," Kanakuri told the press after the race. "Along the way I got married, had six children and 10 grandchildren..." https://www.guinnessworldrecords.com/news/2019/8/l.....-a-century
Sjajna priča
Pošto ne verujem da sam pogrešio, dok ne smislim neko novo pitanje, slobodno može bilo ko da uskoči...
Да,Хуго Були је донео прву лопту.На његову иницијативу и Андре Николића, тада министра иностраних дела,12 маја 1899.одржана је Оснивачка скупштина "Првог српског друштва за игру лоптом". Скупштина је одржана у "Трговачкој кафани" .
Изволи Скај.
Naravno, namerno navodim one ne toliko poznate (mada se barem polovina nabrojanih teško može svrstati u tu kategoriju), odnosno one koji su ostali u istoriji tog sporta...
Francesko Toti je za Romu igrao punih 15 sezona (seniorski tim), Stiven Dzerard za Liverpul 17 sezona... Ali im poprilicno fali do rekordera - 25 sezona u istom seniorskom timu (uz isto toliko trofeja - 5 liga sampiona, 7 titula nacionalnog prvaka izmedju ostalog) i 31 jedna godina "staza" ukupno, racunajuci i mladje kategorije.