offline
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 88
|
Мане/предности двоазбучја.
Паралелна употреба два писма у једном језику може се назвати злоупотреба. Овако размишљам после свега што сам на овом форуму, у оквиру ове теме, прочитао и написао. Данас се употреба латинице у српском језику може назвати савршена културна превара. Не зато што је српски језик битан нама, Србима (и још некима, комшијама) већ због тога што је превара успела и што готово да не постоји начин да се резултати ове преваре пониште (бар не у догледно време). Међутим, могуће је, у релативно кратком року, умањити штетне последице. Два писма у једном језику су неодржива! То је поред науке, показала и пракса. Не само да не постоји употреба два писма, у оквиру истог језика, у другим европским језицима, већ је латиница, у пракси, преузела примат у српском језику. Зашто и како се ћирилица употребљава у српском језику данас? Законима је регулисана употреба ћирилице да би опстала као аутентично српско писмо. Међутим, из дискутованог се види да су прописи којима је регулисана употреба језика и писама на маргини државног/друштвеног интересовања (и у смислу спровођења и у смислу поштовања). Прописи се игноришу! Можда би било другачије када би држава покушала да их примени? Али, о томе можемо само да пишемо.... на форуму.
Да се вратим превари. Употреба два писма Србима је, од отпочињања ове "двописане ујдурме", приказивана као предност и културолошко благо. Тако је и данас, с разликом што данас латинично писмо као језичко благо доживљавају сами Срби. Зато је превара успела. Зато што њене резултате, погубне по српски језик, баштине и чувају сами (и само) Срби, у својим научним радовима, уметничким делима, личним потписима, форумским постовима, кафанским причама, славским расправама, рођачким дискусијама и сл. И како, сада, објаснити читавом народу (тачније, већини) да смо насели? Наравно све је било поткрепљено политичким идејама које су морале(!) послужити једном циљу - креирању идеје ЈУГОСЛОВЕНСТВА! Срби и Хрвати, два словенска народа разједињена црквом, имали су се спојити језиком. Све је "оркестрирано" из Беча. Колико вас зна да је творац хрватске латинице, Људевит Гај, Немац (Лудвиг)!? Радио је, за Беч, политички а не лингвистички посао. Нећу више о историји (и политици), иако је повезано са темом.
Говорити о два писма као о предности, велика је и опасна неистина! Познавати више језика и писама предност је за свакога (појединачно). Ту дилеме нема. Међутим, овде се ради о општем принципу, о начину размишљања нације.
Језик је, из субјективне перспективе посматрано, пре свега, мисао, потом изговор па затим написано. Када језиком, испуњавајући његову основну намену, комуницирамо добијамо обрнути редослед - написано, изговорено, прихваћено (замишљено). Дакле, није језик само средство комуницирања. Језик, кроз говор и писмо постаје, наш друштвени "код". Када је у питању нација то је "национални код". Нико не може мислити на два језика! Зато постоји категорија матерњег језика. Све што смислимо (ако нам је српски језик матерњи) на српском смислимо, потом говоримо и/или пишемо на српском или другом (ако га познајемо) језику. Писмо (код) је материјализација језика. Српски језик се, попут сваког другог језика, кодира једним писмом. Ако постоје два кода, један је сувишан, непотребан (да не кажем лажан). Следствено, нема ту никакве предности. Штавише, то је велика мана и опасна замка у коју смо, као нација, заплетени. Склони да поверујемо да вредимо више од осталих, прихватили смо нешто што је сулудо и опасно - двоазбучје.
Дугорочно посматрано могуће је штетне последице преваре која се зове "српска латиница" отклонити само индивидуалним знањем и хтењем свакога од нас. То је дуготрајан и мукотрпан процес, али није неизводљив.
Највећа мана употребе два писма у српском језику је конфузија. Када употребити које писмо (кад већ постоји лингвистичка логика да су писма изједначена)? Сложићемо се да остављање сваком од нас да бирамо када ћемо употребити ћирилицу а када латиницу доводи до хаоса који имао сада - да не знамо које је наше писмо, па упорно говоримо да имамо два (Мајко драга!). Ако ово прихватимо, испаде небитно које је писмо српскога језика. Добро знамо да је битно.
Сириус рече "ћирилица ин, латиница аут". Шта је спољна употреба писма? Унутрашња? Мени такво размишљање не отклања дилему, само још више компликује ионако конфузну ситуацију. Дилеме око употребе писма не може бити. Нико је на свету осим нас нема. Нико! Ми је имамо зато што инсистирамо на немогућем. Ако је двоазбучје предност како је могуће да смо само ми у предности? Да ли то значи да друге нације нису у стању да сагледају предности увођења других писама у сопствене језике? Ја мислим да је обрнуто. Бојим се да смо једино ми у стању да "сагледамо предности двоазбучја". Па кад је већ двоазбучје предност, зашто онда не и троазбучје? Четвороазбучје? Па где би нас то одвело? У апсурд!?
Истина је да је свако вишеазбучје апсурд. Следствено, вишеазбучје не може донети никакве предности језику.
Предност хрватске латинице у односу на неку другу латиницу.
Доста смо мисли о овој дилеми, у оквиру ове теме, разменили. Мишљења сам да познавање хрватске латинице није посебна предност за појединца. Готово сви грађани Србије знају хрватску латиницу а спадамо међу нације које у ниском проценту употребљавају други језик, док се употреба трећег језика мери у промилима. Не рачунам, наравно, употребу хрватског, бошњачког и црногорског. Зашто нисмо, као нација, искористили предност познавања хрватске латинице? Можда зато што и није предност?
Имам неколико колега/познаника у Сплиту. Дописујемо се, ту и тамо. Од њих, уредно, добијам латиницу (што је нормално) а они од мене, уредно, ћирилицу (што је нормално). И тако, годинама. Супер се разумемо. Када траже да им пошаљем неко научно дело, српског аутора, уредно им пошаљем ћирилично издање (што је нормално). Када сам сличан захтев упутио њима, стигла ми је књига на латиници (што је нормално). Нема препрека у комуникацији са комшијама. Никаквих!
Признајем да је нама лакше да научимо хрватску латиницу зато што нам је језик исти. Да ли нам је стварно потребна? Ако јесте, а има индиција да је тако, онда можемо увести хрватски језик у основне школе. Нека деца науче хрватску латиницу у оквиру језика коме то писмо припада, а не да им се, као кукавичије јаје подмеће то писмо у оквиру српског језика. И нека знају, од самог почетка, да уче хрватски језик. То би било поштено према ђацима али и према српском и хрватском језику. У супротном, и даље ћемо, кроз науку, уметност, политику и сл. баштинити заблуду као културолошко благо. Једино ми! Апсурд!?
|