@Boban:
Čisto informativno, nije da držimo predavanje nego da iznesem neke činjenice. Pre te 3 godine jedan rezač marke Pioneer ili Nec koji su spadali u vrh ponude je bio skuplji i bio je rađen i pogonima dotičnih firmi gde je vršena kontrola kvaliteta što završnog proizvoda što komponenti koje stižu na dosta visokom nivou. Danas, sa padom cena oni ih više i ne proizvode. Jednostavno se od Lite ONa ili LGa ili ko zna koga već uzima već završen prizvod i sao lepi nalepnica sa imenom firme. Prosto, troškovi proizvodnje po standardima pre te 3 godine nemogu da se uklope u cenu, i oni traže način da to rešw i ovako su ga našli. Da se razumemo, ima nas koji bi i platili višu cenu da dobiju kvalitet ali mi smo manjina koja nema velikog uticaja na njihove odluke, jednostavno većina gleda cenu i to je krajnja tačka. Zato je skoro nemoguće porediti današnji model i onaj pre 3+ godine.
Druga tačka koja je isto tako bitna je i onaj drugi deo priče, kvalitet medija koji se danas koriste. I sad treba da sve to saberemo: pad kvaliteta samog uređaja koji po def radi na većim brzinama od onog pre nekoliko godina sa medijima koji su postali vrlo sumnjivog kvaliteta (ni Verbatm nije ono što je bio pre nekoliko godina), šta dobijamo? Vrlo jadnu sliku koja neće da se popravi uskoro.
Pitanje je dali ima nešto što bi koliko toliko rešilo problem? Mislim da ima ali neverujem da bi se cena dopala mnogima. Prva solucija je Plextor, mada ni tu nisam siguran koliko ćemo platiti ime a koliko kvalitet (mada verujem da je bolji od ostalih, ovo je moje mišljenje a ne činjenica). Druga, sigurnija solucija je recimo neki od Blu Ray modela. Oni su danas dosta skupi i sada se rade po standardima i sa kontrolom kvaliteta koje je dosta visoka. Problem je cena, i ona je visoka i tu u igru ulazi pitanje računice: dali mi treba da platim toliko za nešto što u stvarnosti neću koristiti danas nikada (mislim na Blue Ray deo), kada za istu cenu mogu da uzmem 10 DVD rezača pa koliko god da su nekvaliteteni oni će sigurno odraditi posao u periodu dok pomenuti standard ne dođe na neki normalni nivo ili do dolaska nekog drugog standarda.
Opet, druga priča je i onaj deo oko firmiranih kompjutera. Jedna velika firma uzima komponente na veliko, i ima dosta popusta na to. Većina komponenti ima garancije od 2-3 godine (procesor, matična ploča, grafička, hard diskovi i sl). I tu oni ništa ne gube. Neke komponente imaju garancije i po 5, 10 godina ili doživotno (misli se na vek života proizvoda, a to su obično vrhunske serije koje imaju dug život), recimo memorije. Tu tek nemaju problema ali si ti u problemu kasnije jer tvoja garancij važi samo za period koji oni garantuju ne fabričku garanciju. U cenu koju oni tebi naplate oni ukalkulišu i moguće otkaze (recimo ona "dobra" kineska napajanja i sl) i to ti plaćaš. U prevodu, platio si preventivno u napred zamenu, desila se ona ili ne. Čisto da se razumemo, cena jednog napajana koje je obično u kompu koji ti prodaju je manja od 2000 din, pa računaj razliku, i dali se razlika u ceni koju oni traže isplati. Kad sam sastaviš komp tebi važe iste garancije ko što daje fabrika i lako se menja, ali plaćaš kasnije ako dođe do kvara, mada će to na custom konfi biti mala šansa. Razlog je što kada sklapaš konfiguraciju pazi se na sve pa i na kvalitet napajanja i sl, što kod njih nije slučaj. Da ne pominjemo proširenje i sl, što iz razloga koji je naveo Simke je na njihovim konfama nemoguće. Plus, opet ona dobro poznata priča o uravnoteženosti konfiguracije kod koje obično su matična ploča i grafika slabije od onoga što treba (ajd, matična i prođe, ali šta sa grafikom? Mora da kupiš novu a to može samo kod njih jer ako otvoriš to konfu ode garancija. To je običan razlog slabijih grafičkih,treba opet da se zaradi ). Sve ovo je razlog što većina koje ja znam obično su prvu konfiguraciju kupili na pomenut način a drugu su radili sami, jednostavno dobiju više za svoje pare.
|