Zargon kompjutera

3

Zargon kompjutera

offline
  • m4rk0  Male
  • Administrator
  • Administrator tech foruma
  • Marko Vasić
  • Gladijator - Maximus Decimus Meridius
  • Pridružio: 14 Jan 2005
  • Poruke: 15766
  • Gde živiš: Majur (Colosseum)

http://www.ktf-split.hr/informatika/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • m4rk0  Male
  • Administrator
  • Administrator tech foruma
  • Marko Vasić
  • Gladijator - Maximus Decimus Meridius
  • Pridružio: 14 Jan 2005
  • Poruke: 15766
  • Gde živiš: Majur (Colosseum)

Recnik pojmova:
Autor Tim 1o1


10BASE-5- Poznat i kao debeli ethernet (thick ethernet). Ovim standardom mogu se povezati mrezni segmenti na udaljenosti od 500 metara koaksijalnim kablom.

-10BASE-T- Ovaj standard za povezivanje se koristi kod mreza sa topologijom zvezde i prsten (star, ring). 10BASE-T standard ozicenja dozvoljava maksimalnu duzinu kabla izmedu mreznih segmenata od 100 metara od centralnog hub-a."

-Abort Output (AO)- "Ovim se omogucuje procesu, koji se izvrsava, da nastavi sa izvrsavanjem sve dok se ne obavi. On prestaje sa slanjem izlaza na terminal remote korisnika tokom Telnet sesije."

-Abstract Syntac Notation One (ASN.1)- Notacija koja se koristi za definisanje svakog objekta u okviru Management Information BASE (MIB). ASN.1 opisuje ime objekta i sintaksu kojom se tom objektu moze pristupiti.

-Active Users- Ovaj servis daje poruku od sistema, kojom se daje informacija o svim aktivnim korisnicima na sistemu na kome je startovan servis Active Users. Active Users servisu se moze pristupiti na TCP i UDP portu 11."

-Address (A)- Adresni zapis koji se koristi za mapiranje imena hosta u IP adresu.

-Address Resolution Protocol (ARP)- Protokol Internet sloja koji omogucuje razlucivanje IP adresa fizicke IP adrese na mreznom interfejsu.

-ANDing proces- "Proces kojim se utvrduje da li je izvorisni host lociran na lokalnoj mrezi, ili na remote TCP/IP mrezi. Proces obuhvata poredenje izvorne i odredisne IP adrese prema izvornoj podmreznoj masci."

-anycast adresa- IPv6 adresa koja se moze dodeliti za vise interfejsa koji su obicno na razlicitim hostovima. Podaci poslati na anycast adresu su isporucuju na "najblizi" interfejs kome je dodeljena anycast adresa.

-Application-level firewalls (Aplikativni firewall)- "Ovi firewall-ovi izvode analizu podataka na aplikativnom sloju pre nego sto se uspostavi konekcija izmedu dva hosta. Stanja konekcija, informacije o sekvencama, korisnicke lozinke i zahtevi za specificnim servisima, se monitorisu."

-Archi- Servis za pretrazivanje koji omogucuje klijentu da vrsi pretragu za datotekama koja se nalaze na anonimnim FTP serverima.

-Are You There (AYT)- Ova funkcija omogucuje remote korisnicima da utvrde da li njihova veza sa Telnet serverom jos uvek funkcionise.

-area border router(granicni ruter)- OSPF ruter sa interfejsom kojim se povezuje na mrezi koja spada u drugu oblast.

-ARPA- "1957 godine, Advanced Research Project Agency je angazovana da preuzme ulogu glavne institucije za naukui tehnologiju u SAD."

-ARPAnet- "ARPAnet, Advanced Research ProjectAgency Network je zacetak mreze koju danas znamo kao Internet."

-ASCII- "ASCII, American Standard Code Information Interchange, je 8 bitni set karaktera koji se koristi za definisanje svih alfanumerickih karaktera. To je uobicajena implementacija za prenos teksta medu racunarima."

-ATM "Asynchronous Transfer Mode (ATM)- je napredni metod za prenos paketa (packet switching) koji koristi fiksnu duzinu za celiju podatka. Brzine prenosa na ATM mrezi dostizu 155Mb/s, ali teoretski mogu da dostignu i 1,2Gb/s. ATM okosnica(backbone) je predstavljena na Internetu 1996 kada je NFSNET oficijelno ponudila lnternet okosnicu drugim kompanijama na prodaju.

-ATMARP- "Izmenjena verzija ARP protokola koja se koristi na ATM mrezama radi razlucivanja IP adresa u ATM adresa, za razliku od ARP gde se vrsi razluicivanje u MAC adresa."

-autentifikacija- Provera korisnickog imena i lozinke sa podacima o korisniku koji se nalaze u bazi na serveru. Raliciti mehanizmi se mogu implementirati za validaciju korisnika na serveru.

-autentifikacioni server- Server na kome se korisnici i mrezi servisi registruju sa parom privatni/javni kljuc.

-autentifikator- "Kerberos poruka koja sadrzi trenutno vreme i druge identifikacione informacije o korisniku, koji uspostavlja sesiju koja je zakljucana upotrebom dodeljenog kljuca sesije. Auntentifikatori se primenjuju radi sprecavanja 1aznog predstavljanja."

-autonomni sistem- Mreza koju menadzira jedan administrator mreze. Ovim pojmom obicno oznacava vasa interna veza.

-granicni ruter autonomnog sistema- OSPF ruter koji razmenjuje informacije o rutiranju sa ruterima iz eksternog autonomnog sistema.

-backbone oblast (area)- Specijalna oblast u OSPF mrezi kojoj je dodeljen ID obasti 0.0.0.0. Ova oblast sluzi kao hub za saobracaj izmedu oblasti.

-backbone ruter- OSPF ruter koji poseduje interfejs ka backbone oblasti.

-rezervni predodredeni ruter(backup designated router)- Rezervni ruter koji se koristi za razmenu informacija u OSPF oblasti u slucaju otkaza predodredenog rutera.

-B-node- "Metod za razlucivanje NetBIOS imena, koji koristi broadcast metode za razlucivanje NetBIOS imena u IP adresu nakon provere NetBIOS kesa sa imenima. Ukoliko ovaj proces nema rezultata, host pokusava da razluci NetBIOS ime u IP adresu pomocu LMHOSTS datoteke, HOSTS datoteke i DNS-?."

-BBN- "Bolt, Beranak i Newman (BBN) su angazovani od strane ARPA radi izgradnje ARPAnet-a."

-Berkley Internet Name Daemon (BIND)- "Metod za konfigurisanje DNS servera imena koji koristi datoteku named.boot,radi konfigurisanja DNS servera imena."

-Berkley R-Utilites- Skup remote komandi koje omogucuje remote korisnicima da startuju procese i aplikacije kao da su u ulozi lokalnih korisnika sistema na kome se izvrsavaju remote daemon-i.

-binary- Binarni sistem notacije je osnovni metod koji se koristi za predstavljanje IP adrese koja je dodeljen hostu.

-BinHex- Sistem za enkodovanje datoteka koji je inicijalno implementiran na Macintosh sistemima. BinHex konvertuje binarnu datoteku u enkriptovanu tekst verziju sa heksadecimalnim karakterima. BinHex dodaci (attachments) se snimaju sa ekstenzijom . h q x

-BNC- British Naval Connectons (BNC) se koriste za povezivanje koaksijalnog kabla u bus topologiji.

-BOOTP protokol- "Ovaj protokol se koristi za automatsku konfiguraciju hosta sa IP adresom. Kao dodatak uz IP adresu, dodatne opcije se mogu dodeliti klijentu."

-Border Gateway Protocol (BGP)- Ovaj protokol omogucuje autonomnom sistemu da razmenjuje informacije o dostupnosti mreze. BGP ima prednosti nad EGP protokolom, u smislu da poseduje informacije o svim autonomnim sistemima koji se moraju preci na putu do odredisne mreze. Ovim se 1akse gradi graf izgleda mreze i mogu se prepoznati mesta gde postoje petlje u rutiranju."

-boundary layers (granicni sloj)- "Protokol koji se nalazi u jednom sloju slojnog modela ima potrebu da interaguje samo sa protokolima koji su locirani u slojevima ispod i iznad ovog sloja. Ovim se olaksava razvoj novih protokola, zato sto oni treba da imaju interfejs samo ka definisanim granicnim slojevima."

-Break (BRK)- "Telnet funkcija koja se koristi na velikom broju sistema, kojom se ukazuje da je pritisnut taster Break, ili Attention."

-bridging- Proces prenosa podataka izmedu dva segmenta na mrezi koji dele istu 1ogicku mreznu adresu. Ovo se desava u sloju podataka (data link layer) OSI modela

-broadcast- "Metod za prenos koji se koristi za slanje poruke svakom hostu na mreznom segmentu. Broadcast nije efikasan komunkacioni mehanizam zbog toga sto svaki host na mrecnom segmentu mora da analizira datagram, da bi utvrdio da li je namenjen njemu."

-bus mrez- Mrezna topologija u kojoj je svaki racunar povezan sa jednim segmentom kabla.

-caching-only server imena- DNS server imena koji ne cuva lokalno bilo kakve podatke o zonama. Sve informacije se dobijaju upucivanjem DNS zahteva DNS serverima imena. Rezultati se kesiraju i DNS odgovori se daju na osnovu podataka iz kesa (ukoliko se pronadu u kesu).

-CAN- Campus area network (CAN) (mreza na nivou univerziteta) koristi wide area network (WAN) tehnologiju za povezivanje lokalnih mreza (LAN).

-Canonical Name (CNAME)- Ovaj zapis se koristi za postavljanje alijasa za ime hosta. Ovaj zapis se postavlja u forward-lookup zoni.

-Challenged Handshake Authentication Protocol (CHAP)- "Mehanizam za autentifikaciju koji se izvodi u tri koraka. U prvom koraku, server salje challenge string i svoje ime hosta klijentu. U drugom koraku, klijent koristi ime hosta, radi utvrdivanja zajednicke informacije (secret) izmedu klijenta i servera. Ova informacija se koristi da bi se enkriptovao challenge string. Server izvodi istu enkripciju i poredi rezultate. Ukoliko se poklapaju, klijent je autentifikovan."

-Character generator- Ovaj server vraca listu svih 95 printabilnih ASCII karaktera. Ovom servisu se moze pristupiti na TCP ili UDP portu 19."

-Circuit-level firewall- "Ovi firewall sistemi predstavljaju referencu za veze. Svaki zahtev za konekcijom se monitorise, da bi se obezbedila korektna TCP three-way handshake procedura. Ukoliko to nije slucaj, konekcija se prekida. Kao dodatak tome, uspostavlja se tableka sesije u kojoj se nalaze sve trenutne sesije. Ukoliko se bilo koja komunikaciona sekvenca na izvrsava kako treba, konekcija se prekida."

-Citric Winframe- Ova thin client metodologija dozvoljava klijentima da koriste sesiju koja se izvrsava na terminalu servera. Server je u mogucnosti da izvrsava DOS, Win16, Win32 aplikacije."

-Klasa A adresa- Ova klasa IP adresa korsiti prvih 8 bitova za mrezni deo IP adrese i ostala 24 bita za host deo adrese.

-Klasa B adresa- Ova klasa IP adresa koristi prvih 16 bita za mrezni deo IP adrese i ostalih 16 bitova za host deo adrese.

-Klasa C adresa- Ova klasa IP adresa koristi prva 24 bita za mrezni deo IP adrese, i ostalih 8 bita za host deo adrese."

-Klasa D adresa- Ova klasa IP adresa se koristi za adresiranje multicast grupa. Prva 4 bita se postavljaju na 1110, a ostali 24 bita za predstavljanje same adrese multicast grupe."

-Classles Inter-Domain Routing (CIDR)- Adresna shema koja uklanja koncept klasa IP adresa. Svaka adresa je jednostavno kombinacija mreznog i host dela koji nemaju specifican broj bitova dodeljenih svakom delu.

-community name- "Metod koji obezbeduje sigurnost u SNMPu. Ime grupe mora da bude isto za SNMP menadzment sistem i za SNMP agenta, da bi mogli da se izvrsavaju SNMP upiti."

-Compressed Serial Line Internet Protocol (CSLIP)- Verzija SLIP protokola kojim se obezbeduje kompresija podataka na point-to-point vezi.

-configured tunneling- "Prekonfigurisana krajnja tacka tunela koju IPv6 paket koristi za prenos podataka na IPv6 odredisnu adresu preko IPv4 mreze. Enkapsulirani podaci se prenose do ove tacke, gde se otpakuju i prenose do IPv6 odredisnog hosta."

-convergence time-Vreme koje je potrebno da se mreza prilagodi promeni topologije i da ponovo izracuna tabele za rutiranje.

-count to infinity- Problem koji se javlja kada svaki ruter obavestava svog suseda da poseduje rutu do mreze koja nije dostupna. Svaka razmena informacija povecava metriku za jedan, sve dok se ne dostigne maksimalna vrednost za hop, kada se ta ruta odbacuje.

-CSMA/CD- "Generalno, carrier-sense multiple access with collision detection, koji se koristi na bus topologiji. Stanica ""osluskuje"" signale na fizickoj mrezi, da bi utvrdila da li drugi host u tom trenutku prenosi podatke preko mreze. Ukoliko se desi kolizija, stanica, koja salje podatke, ceka odredeni period vremena, cije je trajanje odreduje slucajnom metodom, pre nego sto pokusa da prenosi podatke."

-CSU/DSU channel service unit/data service unit konvertuje podatak sa mreze i digitalni bipolarni signal koji je u mogucnosti da se prenosi u sinhronoj komunikaciji.

-DARPA- ARPA je promenila svoje ime u Defense Advanced Research Projects Agency u 1972 godini.

-Data Transfer Process (DTP)- FTP protokol koristi Data Transfer Process za prenos podataka izmedu FTP klijenta i FTP servera.

-database description packets- "Paketi poslati od master OSPF rutera slave OSPF ruterima, u kojima se nalazi opis Link State Database (LSDB) master rutera."

-Daytime-Ovaj servis daje poruku u kojoj se nalazi trenutni datum i vreme na sistemu. Ovaj servis se nalazi na TCP, i1i UDP portu 13."

-DCE- "Data Communication Equipment uredaj preuzima ulaz od DTE (Data Terminal Equipment) uredaja i transformise ulazni signal, pre nego Sto ga posalje na WAN mredu. Modem je primer DCE uredaja."

-DDNS NOTIFY- DDNS poruka kojom master server imena moze da informise svoje slave servere imena da ce doci do DDNS azuriranja.

-DDNS UPDATE- DDNS poruka u kojoj se nalazi azurirana informacija za ime hosta koji se nalazi u DDNS sistemu.

-difolt ruta- Zajednicka ruta koja se koristi ukoliko nije definisana eksplicitna ruta u ruting tabeli za odredisnu mrezu.

-demilitarizovana zona- "Mrezna konfiguracija u kojoj su svi servisi, dostupni spoljnoj mrezi, locirani na njihovom sopstvenom mreznom segmentu, umesto na internoj mrezi."

-designated router- (odredeni ruter) Ruter koji se koristi kao centralna tacka kontakta za razmenu ruting informacija u okviru OSPF obasti.

-DHCP Ack- Finalna faza u DHCP razmeni. DHCP server potvrduje da je klijentu dodeljen DHCP lease. Sve opcije koje zahteva DHCP klijent se salju sada.

-DHCP Discover- "Prva faza u DHCP razmeni. Ovu poruku salje DHCP klijent, da bi ukazao da zahteva IP adresu od DHCP servera"

-DHCP Nack- Ovu DHCP poruku salje DHCP server DHCP klijentu, kada je DHCP klijent zatrazio IP adresu koja se ne moze koristiti na tom mreznom segmentu."

-DHCP Offer- "Druga faza u DHCP razmeni. Ova poruka koju salje DHCP server, ukazuje na IP adresu koja bi trebalo biti dodeljena DHCP klijentu."

-DHCP relay agent- Agent koji prosleduje DHCP broadcast zahteve DHCP serveru koji je lociran na remote podmrezama.

-DHCP Request- Treca faza u DHCP razmeni. Ova poruka se salje DHCP klijentu kao obavestenje da je DHCP ponuda prihvacena

-Dijskta algoritam- Algoritam za rutiranje kojim se pronalazi najkraci put od jednog izvornog cvora ka svim ostalim cvorovima u mrezi.

-Discard- Ovaj servis odbacuje sve informacije koje mu se posalju, a lociran je na TCP, ili UDP portu 9. cesto se koristi za testiranje rutiranja."

-distance vector protokoli- Protokoli koji se baziraju na broadcastu koji primarno koriste broj hop-ova kao metrika za rutiranje. Ovi protokoli propagiraju celu ruting tabelu izmedu susednih rutera.

-Distinguished Name- Puno X.500 ime objekta u okviru X.500 stabla direktorijuma. Ovo obuhvata sve kontejnere do ROOT-a (korena) X.500 stabla.

-distribution list- Jedna e-mail adresa koja ukazuje na grupu e-mail adresa

-DLCI- DLCI-ovi (data tink connection identifiers) se koriste za identifikaciju ID oznake kola u frame relay mrezi. DLCI-ovi pruzaju adresiranje izmedu mreznih segmenata u frame relay mrezi.

-DNS kes datoteka- Tekstualna konfiguraciona datoteka za DNS server imena koja sadrzi ROOT DNS servere imena i njihove IP adrese.

-DNS Manager- Windows NT program kojim se pruza mugocnost konfigurisanja DNS servera imena u Winadows NT -u

-DNS razlucivac-(resolver) Klijent koji izvodi upite za razlucivanje imena hosta u IP adresu.

-Domain Name Space (DNS)- "Hijerarhijski organizovana baza podataka koja sadrzi sva imena na Internetu, a koja je zamenila datoteku HOSTS.TXT. DNS pruza razlucivanje imena za svaki host na Internetu."

-Domain SAP/RIP Server (DSS)- "Distribuirana Btrieve baza podataka koja replicira sve servise i rute u NetWare/IP domenu. DSS se koristi za redukovanje broja broadcast saobrcaja koji je vezan za SAP i RIP, tako to iste informacije smesta u Btrieve bazi podataka."

-DTE- Data Terminal Equipment je bilo koji uredaj koji ima mogucnost da prenosi informacije u digitalnom obiku preko komunikacione linije. Data terminal je primer DTE uredaja.

-Dual-ring mreza- "Mrezna topologija, koja je sastavljena od primarnog i sekundarnoh prstena u kome podaci teku u suprotnim smerovima. Sekundarni prsten se koristi samo kada dode do prekida u primarnom prstenu."

-Dynamic DNS (Dinamicki DNS)- Modifikovana Domain Name Space metodologija koja omogucuje dinamicku registraciju i oslobadanje registracije imena na domenu.

-Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Ovo je protokol kreiranja skupa IP adresa (scope) koje se mogu dinamicki dodeljivati klijentima. Svakom skupu adresa se mogu podesiti odredene opcije koje ce, takode, biti dodeljene DHCP klijentima."

-dynamic packet filter firewalls- "Ovi firewall-ovi kombinuju servise aplikativnih i paket filter firewall-ova. Prednost ovakvog firewall-a su siguronosna pravila, koja se mogu implementirati dok je servis aktivan. Ovim se omogucuje kreiranje filtera za UDP konekcije."

-dynamic routing- Automatska konfiguracija svih putanja za rutiranje preko mreze. Ovo se postize primenom protokola za rutiranje koji objavljuju promene u mreznoj topologiji.

-EBCDIC-Extended Binary Coded Decimal Interchange Code je metod za reprezentaciju koji se masovno koristi na IBM mainframe i mini racunarima.

-Echo- "Servis koji vraca istu informaciju koja mu je i poslata. Konekcija sa ovim servisom se uspostavlja na TCP, ili UDP portu 7."

-enkripcija- "Zastita podataka koji se prenose tako sto se podaci sifruju na poseban nacin, tako da se mogu odsifrovati samo od strane osobe kojoj su podaci bili namenjeni."

-Enhanced B-Node- "Metod za razlucivanje, specifican za Microsoft, koji koristi broadcast za razlucivanje NetBIOS imena u IP adresu, nakon provere NetBIOS kesa. Ukoliko to ne da rezultat, LMHOSTS se koristi za razluicivanje NetBIOS imena u IP adresu. Ukoliko je opcija Enable DNS for Windows ukljucena, klijent ce proveriti i HOSTS datoteku i DNS za potrebe razluc vanja imena."

-Erase Character(EC)- Ova Telnet funkcija se koristi za brisanje poslednjeg karaktera koga je uneo remote klijent.

-Erase Line(EL)- Ova Telnet funkcija brise sadrzaj poseldnje unete linije.

-ethernet- Ova mrezna tehnologija je bazirana na Carrier-Sense Multiple Access wih Collision Detection (CSMA/CD). Razvoj etherneta je uticao na razvoj lokalnih racunarskih mreza (LAN).

-extended network prefix- Kombinacija mreznog i podmreznog dela podmrezne maske.

-Exterior Gatewa Protocol (EGP)- Protokol koji omogucava razmenu informacije o dostupnosti ruta na Interneti izmedu autonomnih sistema.

-exterior gateway protocols- "Protokoli koji se koriste za razmenu informacija o rutiranju izmedu oraganizacija, ili autonomnih sistema."

-external Data Representation (XDR)- "XDR se koristi kod aplikacija, kao to su NFS i NIS, radi obezbedivanja univerzalnog formata za prenos tekstualnih informacija izmedu dva hosta. Koristi se za prenos teksta izmedu dva hosta sa upotrebom razlicitih internih reprezentacija za tekst (kao sto jeEBCDIC i ASCII)"

-FDDI- "Fiber Distributed Data Interface mreze dozvoljavaju velike brzine prenosa podataka, optickim vlaknima, na lokalnoj racunarskoj mrezi se mogu ostvariti brzine prenosa od lOOMb/s. FDDI koristi topologiju dual-ring."

-file encoding- Metod za konverziju binarnih podataka u tekstualne podatke tako da SMTP klijenti mogu da prenose binarne dodatke uz mail (attachments)

-File Tranafer Protocol (FTP)- Ovaj protokol se koristi za prenos podataka sa jednog hosta na drugi racunar uz TCP protokol kao transportni protokol

-Firewall- Host koji obezbeduje granicne servise izmedu lokalne mreze i eksternih mreza. Odredena pravila se mogu primeniti za taj firewall u cilju odredivanja koji saobracaj moze da prede preko njega.

-forward-lookup zone- DNS konfiguraciona datoteka koja sadrzi zapise koji predstavljaju parove imena hosta i IP adrese.

-fragmentacija- Ovaj proces nastaje kada je paket suvise veliki za transport preko postojece mrezne inftastrukutre. Paket se rastavlja na manje fragmente koji se mogu prenositi preko mreze.

-frame relay- "Napredna paketska mreza koja prenosi podatke razlicite duzine, uz upotrebu Permanent Virtual Circuits preko digitalnih mreza. Zbog stabilnih linija digitalne mreze, u frame relay mrezi nije implementirana kompleksnija korekcija greske, za razliku od X.25, cime se postizu vece brzine prenosa"

-full adjacent routers- Termin koji se koristi za oznacavanje dva rutera koji su razmenili zahteve za stanjem linka.

-Fully Qualified Domain Name (FQDN)- "Kombinacija imena hosta i Internet domena ciji je taj host clan. Na primer, host www i domen xyz.org Cini FQDN www.xyz.org."

-Generic Routing Encapsulation (GRE)- Ovaj protokol se koristi kod PPTP protokola za transport svih podataka preko virtuelne privatne mreze.

-Gopher- "Sistem baziran na meni sistemu koji dozovljava korisnicima da pregledaju informacije koje se nalaze u ""Gopherprostoru"". Gopher je razvijen na univerzitetu u Minesoti (University of Minnesota)."

-Gopherprostor (Gopherspace)- Kolekcija Gopher servera sa svojim podacima na Internetu.

-H-Node- "Specijalizovana NetBIOS metoda za razlucivanje imena, koja prvo vrsi upit NetBIOS servera imena, radi razluCivanja NetBIOS imena u IP adresu. Ukoliko ovo ne da rezlutat, salje se lokalni broadcast, koji bi trebalo kao rezlutat da da IP adresu za NetBIOS ime. Ukoliko ni ovo ne da rezlutat, host pokusava da razluci NetBIOS ime u IP adresu pomocu LMHOSTS datoteke, HOSTS datoteke i DNS-a."

-hold-downs- "Ignorisanje poruke od rutera, koja ukazuje da je nedostupan link jos uvek dostupan za konfigurisani period vremena (hold-down time)."

-hostname- Logicko ime koje je dodeljeno IP adresi. Direktno ne ukazuje na bilo koji servis.

-HOSTS datoteke- Lokalno smestena datoteke sa TCP/IP konfiguracijom koja se koristi za razlucivanje imena hostova u IP adrese.

-hosts.equiv- Ova datoteke sadrzi zapise za hostove, ili korisnike hosta, koji mogu da se remote konektuju na UNIX host. Ova datoteke je smestena u /etc direktorijumu."

-HTTP 1.1 host header -"Host zaglavlje koje omogucuje Web serveru da poseduje vise Web sajtova, ali sa upotrebom jedne IP adrese. Sajtu se pristupa na osnovu klijentove reference u host zaglavlju."

-Hypertext Transfer Protocol (HTTP)- "Protokol baziran na zahtevu/odgovoru koji omogucuje korisnicima da pregledaju sadrzaje koji se nalaze na Web-u. Klijent zahteve stranu od Web servera, a Web server odgovara sa sadrizajem te Web strane."

-IAB-Internet Architecture Board (IAB) je zaduien za strategijsko planiranje Interneta.

-IANA- InternetAssigned NumberAuthority (IANA)je zaduzen za postavljanje politike dodeljivanja IP adresa.

-idempotent-Model funkcije diska, koji menadzment i pracenje svih operacija prepusta klijentu, umesto serveru."

-IESG- Internet Engineering Steering Group (koja je sastavljena od menadzera obasti i predsednika IETF) odlucuje koji je RFC postati standard.

-IETF- "Internet Engineering Task Force za primarni zadatak ima razmatranje kratkorocnih i srednjerocnih planova, koji se bave tehnickim problemima i potrebama koji nastaju sa razvojem Interneta."

-InATMARP- Modifikovana verzija Reverse ARP protokola (RARP) koji se koristi na ATM mrezama. InATMARP razlucuje ATM adrese u IP adrese.

-increment vrednost-Ova vrednost se koristi za utvrdivanje pocetne adrese svakog skupa adresa u podmrezi.

-Independent Computing Architecture- Linijski protokol koji se koristi u komunikaciji izmedu klijnetskih sistema i Citrix servera u Citrix Winframe okruzenju. Ovaj linijski protokol moze da se odvija preko bilo kog transportnog protokola.

-Interior gateway protocols- Protokoli koji se koriste za razmenu informacija o rutiranju u okviru autonomnog sistema.

-internal router- OSPF ruter ciji su svi mrezni interfejsi konektovani sa mrezama koje pripadaju istoj obasti.

-Internet Control Message Protocol (ICMP)- Ovaj protokol Internet sloja obezbeduje mehanizam za prijavljivanje gresaka i kontrolnih poruka TCP/IP protokola.

-Internet Daemon (inetd)- Ovaj servis se koristi za startovanje odgovarajuceg daemon-a kada UNIX host dobije zahtev od Internet protokola. INETD daemon pregleda sadrzaj inet.conf datoteke, radi utvrdivanja koji je daemon odgovarajuci za trazeni servis."

-Internet Group Mangement Protocol (IGMP)- Ovaj protokol se koristi za definisanje grupa racunara koji dele istu multicast adresa.

-INTERNET MAIL ACCESS PROTOCOL (IMAP)- "Noviji protokol koji dozvoljava klijentima da preuzmu email poruke sa servera. Takode, dozvoljava da se poruke hijerahijski smestaju na IMAP serveru."

-Internet Protocol (IP)- "Protokol Internet sloja omogucuje 1ogicko adresiranje koje se koristi za hostove na TCP/IP mrezi. Ovaj protokol se koristi i za utvrdivanje kada se paket mora rutirati na remote mrezu,ili biti poslat na lokalnu mrezu."

-Interrupt Process (IP)- "Ovim se omogucuje suspendovanje, ili prekid procesa koji je startovan na Telnet serveru."

-inverse quiery- DNS metod razlucivanja koji razlucuje IP adresu u FQDN.

-IPv6- implementacije Internet Protocola (IP) koji vrsii prosirivanje adresnog prostora iz 32-bitnih adresa u 128-bitne adrese. IPv6, takode, koristi i uproscavanje zaglavlje koje dozvoljava laksu prosirivost protokola."

-IPv6/IPv4 nodes Hostovi koji imaju mogucnost da salju i primaju i IPv6 i IPv4 pakete. Ovim im se omogucuje da komuniciraju direktno sa IPv4 hostovima i IPv6 hostovima.

-IRSG- Internet Research Steering Group postavlja prioritete i smernice za sve istrazivacke projekte IRTF ?

-IRTF- Internet Research Task Force je zaduzena za sve istracivacke projekte u vezi sa TCP/IP protokolom (obuhvatajuci i predlozene izmene u arhitekturi Interneta).

-ISDN- "Integrated Services Digital Network je digitalni servis koji je dostupan u dva formata: Basic Rate ISDN i Primary Rate ISDN. Basic Rate ISDN (bazni) obezbeduje dva B kanala sa brzinom prenosa od po 64?KB/s i jedan D kanal sa brzinom prenosa od 16KB/s. Primary Rate (primarni) ISDN moze da ponudi brzinu prenosa od 1,544MB/s preko 23 B kanala i koristi jedan D kanal od 64MB/s za signalizaciju i menadzment linka."

-ISO-International Standards Organization se bavi uspostavljanjem globalnih standarda za komunikacije i informacije

-Iterativni upit- "Metod DNS procesa razlucivanja koji vraca definitivan odgovor od DNS servera imena DNS razlucivacu. Ovaj odgovor moze biti referenca na drugi DNS server koji ce mozda mocui da da rezultat, IP adresu hosta, ili odgovor da se ime hosta ne moze razluciti."

-Java Virtual Machine- Thin client arhitektura kojom se omogucuje da mali JavaScript apleti mogu biti preuzeti sa centralnog servera i biti startovani na klijentskom hostu.

-Jughead- jonzy's Universal Gopher Hierarchy Excavation adn Display je alternativni pretrazivac za Gopherprosotor. Index za Jughead pretrazivac obuhvata i osnovne i podmenije.

-Jumbo Payload hop-by-hop option- "IPv4 paket, koji poseduje deo sa podacima veci od 65,636 bajtova. Ovo se ukazuje u polju payload length koje se u ovom slucaju postavlja na 0."

-Kerberos authentication- "Metod autentifikacije i enkripcije podataka kojim se omogucuje korisnicima da se autentifikuju za servise i provere identitet, koristeci skup vrednosti za parove javnog i privatnog kljuca."

-kernel proxy firewall- "Ovi firewall sistemi se implementiraju na nivou kernela postojeceg operativnog sistema. Kernel proxy firewall-ovi posvecuju sigurnost zato sto se podaci ne predaju visem nivou mrezne implementacije, ukoliko pravilo nije ispunjeno."
-LAN-"Local area network, ractunari u ovakovj mrezi se nalaze povezani u zatvorenoj oblasti i povezani su sa medijumom koji poseduje Sirok propusni opseg."

-LAT-"Local Address Table konfigurisan na firewall-u, kako bi se utvrdila IP adresna sema internet mreze."

-Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP)- Ovaj tunelski protokol je u draft stadijumu RFC-a. Kombinuje tehnologiju Microsoft-ovog PPTP protokola i Cisco-ovog Layer two forwarding protokola.

-Lightway Directory Access Protocol (LDAP)- Protokol koji omogucuje pronalazenje imena u razlicitim implementacijama servisa imenika. LDAP nudi standardizovane metode za smestanje i preuzimanje imena iz servisa imenika.

-Line Printer Daemon (LPD)- Ovaj servis omogucuje serveru da prihvati zahteve za stampu od remote TCP/iP hostova i odstampanih na lokalnom Stampacu.

-Line Printer Router (LPR)- Ovaj servis se koristi za slanje zahteva za Sstampanjem serveru na kome je pokrenut Line Printer Daemon (LPD), ili TCP/IP Stampacu."

-Link Control Protocol (LCP)- PPP ekstenzija za uspostavljanje, konfigurisanje i testiranje komunikacionog linka."

-Link State Advertisement (LSA) "Obavestenje koje se salje mrezi radi izgradnje OSPF Iink state baze podataka. Ova obavestenja obuhvataju svaki OSPF interfejs na ruteru kojim su povezane mreze na ruter i ""cena"" za dospeca svake od prikljucenih mreza."

-Link state Database (LSDB)- Ova baza postoji za svaki interfejs na ruteru; baza sadrzi zapise za svaku mrezu i svakom interfejsu na ruteru se dodeljuje ""cena""."

-link state protocols- "Ovi protokola obezbeduju informacije svim cvorovima na mrezi. Ove informacije o rutiranju sadrze rute samo ka direktno povezanim mrezama. Iako se ove poruke salju svakom ruteru na mrezi, smanjena velicina ovih poruka se odrazava na efikasniju razmenu informacija o rutiranju."

-Link state request- "Zahtev za obavestenjem o stanju linka (Link state advertisment) koji se zasniva na opisnim paketima koji se dobijaju od master, ili slave rutera. Ovaj zahtev sadrzi zapise koji su neophodni za kompletiranje sopstvene link state baze."

-LMHOSTS(LAN Manager Hosts) datoteka- Ova TCP/IP datoteka, specificna za Microsoft, se koristi za automatsko ucitavanje NetBIOS imena u NetBIOS kes imena, razlucivanje NetBIOS imena u IP adrese i konfigurisanje vaznijih NetBIOS servera na mreizi."

-logicke IP podmreze (LIS)- "Logicke IP podmreze koriste u ATM okruzenju, radi grupisanja ATM hostova u zatvorene IP podmreza. Vise LIS-ova mogu da egzistiraju na istom fizickom mreznom segmentu. Za rutiranje saobracaja izmedu LIS-ova, jedan ATM uredaj mora biti konfigurisan kao clan oba LIS-a."

-longest match route- "Ruta u ruting tabeli, koja najbolje definise rutu ka odredisnoj mreizi. Ovo se koristi kod implementacije podmreznog maskiranja sa promenljivom duzinom."

-MAc adresa- Media Access Control adresa je fizicka adresa kartice mreznog adaptera.

-Mail Exchanger (MX)- zapisi "Mail Exchanger zapisi se koriste za ukazivanje na host koji vrsi razmenu elektronske poste za Internet domen. Mogu se podesiti prioritetni serveri, tako da se vise razmenjivaca poste moze podesiti za jedan Internet domen, uz upotrebu polja za osobine."

-MAN-Metropolitan area network je distribuirana racunarska mreza koja je povezana telekomunikacionim linkovima u zatvorenoj geografskoj celini.

-Management Information Base- (MIB) Baza koja se koristi za specifiranje detalja koje ce nadgledani uredaj prijaviti SNMP menadiment sistemu.

-master name server DNS- server imena koji prenosi svoje zonske informacije sekundarnom serveru imena. I primarni i sekundarni server imena mogu imati ulogu master servera imena.

-MAU- Multistation Access Unit je mehanizam za konekciju u ring topologiji.

-Maximum Receive Unit (MRU)- "Maksimalna duzina polja za podatke u PPP paketu. To je najveca duzina podataka koja se moze primiti od PPP klijenta, i1i servera. Difolt vrednost je 1,500 bajtova."

-Maximum Transmission Unit (MTU)- Najveca duzina paketa koja se moze koristiti na mreznom segmentu. Ruteri koriste MTU radi utvrdivanja da li se paket mora fragmentovati tokom transmisije preko mreznog segmenta.

-mesh network- "Mesh mreza povezuje remote sajtova preko telekomunikacionih linija. Definicija mesh mreze je da su ruteri u stanju da traze alternativne putanje, radi utvrdivanja najbolje putanje."

-metrika- "Cena, ili vrednosti koje su dodeljene za osobinu mreznog linka. Metrika se koristi za utvrdivanje putanje (rute) koja ima najnizu ""cenu"" do odredista. Uobicajeni parametri za opis metrike su broja hop-ova, kasnjenje, propusni opseg, pouzdanost i komunikacioni troskovi."

-MILNET- Military Network mreza koja je razvijena 1983 kada je ARPANET podeljena na javnu i vojnu mrezu.

-M-Node- "Specijalizovana metoda NetBIOS razlucivanja imena koja koristi na prvom mestu broadcast za razlucivanje NetBIOS imena u IP adresa, nakon provere NetBIOS kesa imena. Ako ovo ne uspe, upit se vrsi konfigurisanom NetBIOS serveru imena. Ukoliko ni ovo ne uspe, host pokusava da razluci NetBIOS ime u IP adresa, koristeci LMHOSTS datoteku, HOSTS datoteku i DNS."

-mount protokol- "Protokol koji obezbeduje NFS protokolu neophodne alatke za deljenje mreznog drajva, u zavisnosti od postojeceg operativnog sistema."

-mounting- "Proces kojim se kreira veza (fi1e handle) ka klijentovoj remote datoteci, cime se stice utisak da se radi o lokalnoj datoteci."

-MS loopback adapter- Virtuelni mrezni adapter koji se moze instalirati na NT racunarima,cime se omogucuje instaliranje TCP/IP protokolu na racunaru i vezivanje za loopback adapter."

-multicast adresa- IP adresa koja se dodeljuje vecem broju interfejsa na razlicitim hostovima. Podaci poslati na multicast adresa se salju svakom interfejsa kome je dodeljene multicast adresa.

-multicasting- Metod prenosa koji se koristi za slanje jedne poruke definisanoj grupi raicunara. Sve multicast poruke se salju koriscenjem UDP protokolu kao transportnog protokolu.

-multiplexing ports- "Metoda kojom se omogucuje da se vise sesija poveze na jedan port na hostu. Ovo je moguce zato sto ce drugi kraj veze uvek imati jedinstvenu kombinaciju IP adrese, porta i protokolu"

-multipurpose Internet mail extensions (MIME)- "Sistem za enkodovanje koji pruza mehanizam za translaciju ne-ASCII poruka u ASCII format, pogodan za prenos preko Interneta. Definisani su razlciti MIME tipovi koji dozvoljavaju svakoj kategoriji datoteku da budu enkodovane na definisani naicin."

-name discovery- Proces razlucivanja NetBIOS imena u IP adresu.

-name registration- Proces registracije NetBIOS imena na mrezi.

-name release-Proces oslobadanja NetBIOS imena sa mreze.

-name server (NS)- (server imena) Zapis za server imena (NS) se koristi za ukazivanje na hostove koji sadrze kopije datoteka za zone.

-Named daemon- "Na UNIX hostovima, ovaj daemon (servis) pruza servis DNS servera imena."

-named.boot-Konfiguraciona datoteka kod BIND kompatibilnig DNS servera imena u kojoj se nalaze informacije neophodne za startovanje named daemon-a.

-NCP Network Control Protocol (NCP)- je bio inicijalni protokol koji se koristio za komunikaciju medu hostovima na ARPAnet-u. Skup TCP/IP protokola je zamenio ovaj protokol 1. januara 1983. godine.

-NETASCII- TFTP mod koji se koristi za prenos 8-bitnih ASCII podataka izmedu TFTP klijenta i TFTP servera

-NetBIOS Name Server (NBNS)- "Centralizovani server konfigurisan da primi NetBIOS registracije i oslobadanja imena od klijenata. NBNS, takode, razlu?uje upite za NetBIOS imena u IP adrese."

-NetBIOS imena -"Logicka imena, dodeljena racunarima, domenima i korisnicima na mrezi, kao to je Windows NT, koji koriste NetBIOS kao protokol viseg nivoa."

-NetBIOS Node Tip- NetBIOS konfiguracioni parametar koji ukazuje na metode za razlucivanje NetBIOS imena u IP adresu. NetBIOS Node Tip se moze konfigurisati kao B-Node, P-Node, M-Node, ili H-Node."

-Netconfig-Ovaj program se koristi na SCO UNIX hostovima, radi azuriranja kernela, kada se izvrsi izmena u konfiguraciji hosta."

-NETSTAT- TCP/IP komanda koja omogucuje administratoru mreze da ispita upotrebu portova i konekcija na portove.

-NetWare Loadable Modules (NLMs) Programi koji se izvrsavaju na NetWare sistemskoj konzoli pomocu komande load naziv.nlma

-network address translation (NAT)- "Adresna shema u kojoj se interne Ip adrese na mrezi sakrivaju od eksterne mreze.Svaka interna adresa se zamenjuje sa odgovarajucom eksternom adresom, kada paket prede preko firewall-a ka eksternoj mrezi."

-Network Control Protocol (NCP)- Koristi se na PPP vezi pri uspostavljanju i konfigurisanju razlilitih protokola mreznog sloja.

-Network file system (NFS)- Protokol kojim se omogucuje transparentni pristup remote fi1e servisima za mrezne klijente.

-Network Information System (NIS)- "Globalisa i centralizovana baza sa informacijama, kojom se mogu sinhronizovati informacije o korisnickim nalozima izmedu hostova"

-Network Lock Manager (NLM)-Ovaj servis obezbeduje mogucnost zakljucavanja datoteka kod NFS-a.

-netwrok management- "U slucaju SNMP, mrezni menadzment se odnosi na menadiment fizickih uredaja koji se nalaze u mrezii i cine samu mreznu infrastrukturu. Ovim su obuhvaceni ruteri, bridge-evi i hub-ovi. Ovaj pojam se moze odnositi i na logicki menadzment mreze, kao sto je menadziranje korisnika, grupa, diskova i printera i sigurnosti na mrezi."

-Network News Transfer Protocol (NNTP)- Ovaj protokol se koristi za citanje i slanje dokumenata koji se nalaze na Internet News serveru.

-network segment -(mrezni segment) Fizicki deo mreze koji je ruterom odvojen od svih ostalih oblasti mreze.

-network sniffers- Ovi uredaji (ili softverska aplikacija) preuzimaju mrezni saboracaj i mogu da analiziraju podatke koji se salju mrezom.

-Network Virtual Terminal (NVT)- Ovim se obezbeduje zajednicka krajnja tacka svake Telnet komunikacione sesije koja defini se ostvarenu funkcionalnost. NVT definise minimalni skup opcija za Telnet sesiju.

-NETWORKS datoteka-Ova TCP/IP konfiguraciona datoteka je smestena na lokalnoj stanici, a koristi se za dodeljivanje 1ogickih imena mreznim IP adresama."

-NIS domen- Kolekcija hostova koji dele istu NIS bazu podataka za autentifikaciju korisnika.

-NIS maps- Konfiguraciona datoteka koja sadrzi NIS bazu podataka u kojoj se nalaze kljucevi i vrednosti.

-Non-Broadcast Multiple Access (NBMA) networks- "Mreze koje nemaju mogcnost slanja multicasta, ili broadcasta. Primer ove mreize X.25 mreza."

-NSFnet- 1985 godine National Science Foundation je kreirala T1 okosnicu koja je zamenila ARPAnet mrezu kao primarnu mreznu okosnicu.

-NSLOOKUP- "Alatka koja se koristi za testiranje i proveru konfiguracije DNS servera. Ovaj alat se moze startovati, ili u batch modu, ili interaktivnom modu. Interaktivni mod omogucuje da se u isto vreme izdaje vise DNS upita.

-object identifier- Jedinstveni hijerarhijski identifikator kojim se definisu svaki objekat u Management Information BASE (MIB).
-octet-Kolekcija informacija od osam bita. IPv4 adresa se sastoji od 4 okteta data.Class.

-octet mode- TFTP mod prenosa koji se koristi za prenos binarnih podataka izmedu TFTP klijenta i TFTP server koristeci ciste 8-bitne bajtove.

-one's complement- (komplement jedinice) "Matematicki metod koji se koristi za izraicunavanje kontrolne sume TcP i UDP zaglavlja, radi utvrdivanja da podaci nisu osteceni u toku prenosa od izvora do odredista."

-Open Shortest Path First (OSPF)- Link state protokol za rutiranje koji gradi link state bazu podataka za svaki interfejs na ruteru. Iz ove baze se odreduje najkraca putanja ka svakoj mreznoj adresi.

-OSI- Open Systems Interconnect referentni model je sedmoslojni model mreze koji opisuje tok podataka od fizicke mrezne konekcije do korisnicke aplikacije.

-P-Node- "Metod NetBIOS razlucivanja imena kojim se vrsi upit.NetBIOS servera za razlucivanje NetBIOS imena u IP adrese, nakon provere NetBIOS kesa. Ukoliko ovo ne uspe, host pokusava da razluci NetBIOS ime u IP adresu, koristeci LMHOSTS datoteku,HOSTS datoteku i DNS.".

-packet filter firewall- "Implementacija firewall-a koja analizira saobracaj na mrezi na transportnom sloju OSI modela. Svaki dolazni i odlazni paket se uporeduje sa skupom pravila, na osnovu kojih ce se paket primiti, ili odbaciti."

-Packet Internet Groper (PING)- "Program PING se koristi za inspekciju TCP/IP konfiguracije TCP/IP hosta, ili za testiranje dostupnosti nekog mreznog hosta. Ovaj program koristi ICMP protokol za utvrdivanje dostupnosti hosta."

-packet switched network- "Mreza koja prenosi podatke tako sto oni dele na manje pakete. Ovi paketi se rutiraju od izvori ta ka odredistu pojedinacno. Svaki paket moze da se prenosi posebnom putanjom, ali se na odredistu vrsi njihova rekonstrukcija u originalni oblik."

-PAD- "Packet Assembler/Disassember rastavlja v??? blokove podataka u pakete za prenos preko X.25 mreze. Na odredisnom hostu,PAD vrsi rekonstrukciju paketa."

-passwd datoteka- Ova datoteka se koristi za utvrdivanje ispravnosti korisnickih podataka pri autentifikaciji na UNIX hostovima.

-Password Authentication Protocol (PAP)- Mehanizam za autentifikaciju koji se odvija u dva koraka. U prvom koraku klijent salje kombinaciju korisnicko ime/lozinka. U drugom koraku server uporeduje korisnicko ime i lozinku sa podacima iz svoje baze i prihvata, ili odbija zahtev za konekcijom."

-peer-to-peer mreza- LAN konfiguracija gde svi ucesnici mreze imaju ulogu i klijenta i servera.

-phone gateways- "S1edeca generacija voice over IP uredaja koji ce omoguciti da se obavi telefonski poziv upotrebom normalnog telefona preko phone gateway uredaja, koristeci Internet kao mrezu za konekciju sa drugim telefonom."

-Point-to-Point protocol (PPP)- "Standardizovani protokol koji je razvijen kao resenje za probleme enkapsulacije IP protokola preko point-to-point linkova. PPP omogucuje automatsko dodeljivanje IP adresa remote klijentima, mogucnost transporta vise protokola preko istog linka i mogucnost odredivanja zajednickih opcija izmedu klijenta i servera i automatsko korekciju greski."

-Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP)- "Protokol specifican za Microsoft koji omogucuje enkapsulacije IP, NetBEUI, ili IPX protokola u IP zaglavlje, radi prenosa preko posrednickih mreza."

-Pointer (PTR)-Zapis koji se nalazi u reverse-lookup datotekama. Ovi zapisi povezuju IP adresu za specificno ime hosta.

-poison reverse- Kada ruter sazna informacije o mrezi za specificni interfejs, on salje obavestenje na taj interfejs da je mreza nedostupna. Ukoliko je mreza aktivna, prijemni ruteri ce sacuvati svoje posotojece informacije za rutiranje. Ukoliko mreza ne funkcionise, ruteri nece vrsiti svoje funkcije za tu mrezu, jer je beskonacna vrednost za hop vec dostignuta."

-portmapper- Servis koji utvrduje da li je trazena aplikacija aktivna na specificnom serveru. Ovaj servis vrsi korektan broj porta na kom aplikacija prihvata konekcije od strane pozivajuceg klijenta.

-ports- "Host moze da omogu?i pristup za vise aplikacija. Kada se klijent poveze na host za specificnu aplikacij, port se koristi za pruzanje pristupa ka specificnoj aplikaciji. Rezervisani portovi (we11-known) se nalaze u opsegu od 0 do 1023."

-Post Office Protocol 3 (POP3)- "Protokol koji koriste email klijenta za preuzimanje elektronske poste sa servera, uz upotrebu TCP protokola kao transportnog protokola."

-primarni server imena- (primary name server) DNS server imena na kome su smestene datoteke sa informacije o zoni. azuriranje ovih datoteka se mora izvrsiti na ovom serveru imena.

-protocol- Metod za pakovanje informacije u obliku za prenos izmedu dva umrezena hosta.

-Protocol Data Unit (PDU)- "Definicija formata SNMP poruka. U SNMPv2 podrzani su sledeci PDU-ovi: GetRequest, GetNextRequest, GetBulk, SetRequest, GetResponse i Trap."

-PROTOCOL datoteka- Lokalno smestena TCP/IP konfiguraciona datoteka koja sadrzi brojeve ID protokola koji su konfigurisani za standardne TCP/IP protokola.

-Protocol Interpreter (PI)- FTP protokol koristi Protocol Interpreter za prenos FTP komandi izmedu FTP klijenta i FTP servera.

-proxy servisi- "Servisi koji umesto klijenta vrse upite eksternim mrezama. Klijent izdaje zahtev proxy servisu i proxy servis izvodi taj zahtev. Kada se primi odgovor, proxy servis vraca rezultat klijenta koji je izdao zahtev"

-pseudo zaglavlje- "Pseudo zaglavlje je zaglavlje koje je sastavljeno od polja iz vise od jednog zaglavlje u paketu podataka. Kod TCP i UDP protokola, pseudo zaglavlje je sastavljeno od polja iz TCP/UDP zaglavlje i iz polja IP zaglavlje."

-PSTN- Public Switched Telephone Network je komutirana mreza koja se moze koristiti za prenos podataka kao wide area network solucija kao i za prenos govora.

-Quote of the Day- Ovaj servis vraca citat iz centralne datoteka citata, tako sto se konektuje na port TCP, ili UDP 17."

-reassembly- Proces rekonstrukcije se odvija kada fragmentovani paket stigne na odrediste. Fragmentovani paketi se rekonstruse u u originalni paket na osnovu ID oznaka fragmenata.

-recursive query (rekurzivni upit)- "Metod DNS razlucivanja kojim se, ili vraca odgovor na DNS upit, ili poruka o gresci koja govori o tome da se ime nije moglo razluiciti."

-Remote Access Service (RAS)- Windows NT servis koji se koristi za konfigurisanje Windows NT PPP servera i SLIP/PPP klijentskog softvera.

-Remote Copy Protocol (RCP)- Ova metoda Vam omogucuje da kopirate direktorijume i njihov sadrzaj sa i na remote host.RCP je deo Berkley R-Utilities paketa.

-Remote Desktop Protocol- "Protokol baziran na ITU T.120 protokola. Omogucuje da Microsoft terminal serveri salju optimizovne informacije remote klijentima, u koje spadaju prenos podataka sa ekrana, misa i tastature izmedu terminal servera i thin klijenta."

-Remote Procedure Call (RPC) Procedura koja se izvrsava na remonte sistemu sa sigurnosnim nivoom korisnika koji je startovao proceduru.

-RESOLV.CONF datoteka- Ova TCP/IP konfiguraciona datoteka se koristi za smestanje DNS konfiguracionih podataka za UNIX host. Ova datoteka je smestana na DNS razlucivacu.

-resource records- (zapisi) "Zapisi koji su smesteni u konfiguracionoj datoteci DNS servera imena. Zapisi mogu biti Address (A), Pointer (PTR), Mail Exchanger (MX) i Canonical Name (CNAME) zapisi."

-Resource Reservation Protocol (R5VP)- Protokol koji moze da zatrazi specifisnu sirinu propusnog opsega od izvornog do odredisnog hosta. Ovim se obezbeduje minimalna sirina propusnog opsega koja je potrebna za prenos Voice over IP podataka.

-retransmission timers- "Ove vremenske kontrole (tajmeri) se koriste tokom TCP konekcije, radi utvrdivanja vremena ponovnog slanja paketa, ukoliko se ne dobije potvrda za odredeno vreme od odredisnog hosta."

-Reverse Address Resolution Protocol (RARP)- Ovaj protokol se koristi za dodeljivanje IP adrese terminalima od RARP servera. Klijent ce broadcastom da posalje svoju MAC adresu, i RARP server ce poslati odredenu IP adresu klijentu."

-reverse lookup datoteka-Ova TCP/IP konfiguraciona datoteka obezbeduje translaciju IP adresa u ime hosta.

-rexec-"rexec (Remote Execute) komanda omogucuje remote startovanje programa. Za razliku od rlogin i rsh, rexec komanda ne koristi HOSTS EQUIV, ili .RHOSTS datoteke za utvrdivanje hostova koji imaju pravo za izvrsavanje ove komande."

-RFC- Request for Comments su dokumenti koji definiSu TCP/IP protokole.

-rhost- Ova datoteka sadrzi spisak korisnickih naloga za remote sajtove. Sadrzi zapise i za korisnike i za hostove kojima ce biti dozvoljen pristup za lokalni sistem.

-ring mreza- "Mrezna topologija u kojoj su svi racunari povezani u krug. Podaci se prenose u okviru kruga u jednom smeru, koristeci metod po imenu token passing."

-rlogin- Ova komanda omogucuje korisnicima da se prijave na drugi remote sistem na mrezi.

-root domen- Polazna tacka za imena domena na Internetu

-route aggregation- Upotreba jedne rute na velikim mrezama koja moze da sadrzi adresni prosotor vise mreza. Ovo se koristi radi smanjenja velicine ruting tabela Internet okosnica.

-router discovery- "Dodatak Internet Control Message Protocol (ICMP) protokole kojim se omogucuje hostovima koji su povezani sa multicast, ili broadcast mrezama da otkriju IP adrese susednih rutera."

-rutiranje- Proces prenosa paketa sa informacijama sa jednog fizickog segmenta mreze na drugi segment. Ovo se odvija na mreznom sloju (Network layer) OSI modela.

-Routing Information Protocol (RIP)- Distance vector ruting protokol koji koristi hop count kao svoju meteriku za rutiranje. Hop count se racuna kao broj rutera preko kojih paket mora da prede na svom putu ka odredisnom hostu. Sve informacije o rutiranju se razmenjuju upotrebom broadcasta na UDP portu 520.

-Routing Information Protocol (RIP) version 2- "Poboljsanje originalnog RIP protokola u kome je dodata podmrezna maska u objavama rutera, autentifikacija u rutiranju paketa i upotreba multicasta umesto broadcasta, tagovi ruta, radi razlikovanja internih ruta od eksternih ruta."

-ruting petlje- Situacija koja nastaje kada serija rutera kreira kruznu putanju do odredisne mreze u kojoj se podaci vrte u krug i nikada ne stizu na odredisnu mrezu.

-ruting protokoli- "Protokoli koja razmenjuju informacije o rutiranju, radi izgradnje ruting tabela za mrezu. Nakon skupljanja svih poznatih ruta, protokola za rutiranje utvrduju najbolju rutu do odredisne mreze."

-rsh- Remote shell Vam omogucuje da izvrsite jednu komandu na remote hostu bez prethodnog prijavljivanja na taj sistem.

-ruptime- Ova komanda prikazuje listu svih racunara na mrezi. Obuhvacena je i statistika njihovog statusa, vreme njihovog rada, broj aktivnih korisnika i trenutno opterecenje."

-rwho- Ova komanda daje spisak svih korisnika na mrezi.

-scope- Skup IP adresa 1 koje se mogu dodeliti od strane DHCP servera.

-second-level domeni- Ovi domeni se nalaze ispod domena prvog nivoa. Ova imena se registruju kod InterNIC-a.

-sekundarni server imena- DNS server imena koja preuzima svoje zonske datoteke od drugog DNS servera imena koja se zove master name server. Sekundarni server imena se koristi kao rezerva u DNS okruienju.

-Secure Socket Layer (SSL)- "Sloj koji se postavlja izmedu TCP/IP transportnog sloja i aplikacionog sloja, koji enkriptuje podatke koja se prenose izmedu klijenta i servera."

-Serial Line Internet Protocol (SLIP)- "Protokol koja prenosi frejmove paketa, sluzi za prenos podataka preko point-to-point konekcije na serijskoj liniji, SLIP definise specijalnu sekvencu karaktera koja se nalaze na pocetku i kraju svakog IP paketa "

-Serverska mreza-LAN konfiguracija u kojoj su svi podaci smesteni na centralnom serveru.

-SERVICES datoteka- Lokalno smestena TCP/IP konfiguraciona datoteka koja se koristi za dodeljivanje tekstualnih imena za rezervisane TCP/IP port adrese. Ovim su obuhvaceni i TCP i UDP portovi.

-session key (kljuc sesije)- Za konekciju sesije izmedu klijenta i servera se generise poseban kljuc od strane autentifikacionog servera. Ovaj kljuc gubi svoju vaznost na kraju sesije.

-shortest path first (SPF)tree- Ovo stabo sadrzi najkrace puteve kroz mrezu za svaku mrezu i svaki ruter. Svaki ruter na mreizi ce posedovati svoje jedinstveno stablo.

-Simple Mail Transfer Protocol (SMTP)- Ovaj protokol obezbeduje prenos elektronske poste izmedu dva hosta, koristeci TCP kao transportni protokol."

-Simple Network Management Protocol (SNMP)- "Protokol aplikativnog sloja OSi modela koji omogucuje menadzment mreznih uredaja, kao sto su ruteri, hub-ovi i switch-evi."

-slave name servers- Alternativno ime za sekundarni server imena. Ovo znacri da sekundarni server imena dobija informacije o svojoj zoni od konfigurisanog DNS master servera imena.

-Slave servers- NIS serveri koji poseduju kopiju master baze podataka. Ona se odrzava upotrebom procesa propagacije.

-SNMP agent- "Komponenta SNMP-a koja postoji na menadziranim uredajima. SNMp agent odgovara na upite, tako sto predaje trazene vrednosti i salje SNMP trap SNMP menadzment sistemu."

-SNMP enabled- Mrezni uredaj koji poseduje SNMP agenta koji daje odgovore na SNMP upite.

-SNMP menadzment sistem- "Ova komponenta SNMPa se koristi za izdavanje upita SNMP agentima, radi utvrdivanja statusa SNMP agenta."

-SNMP proxy agent- SNMP agent koji funkcionise za racun drugog mreznog uredaja. Svi SNMP upiti se salju SNMP proxy agentu. Proxy agent zatim trazi upit mreznom uredaju koristeci alternativne metode radi izgradnje SNMP odgovora.

-SNMP trap- "Komunikaciona metoda u SNMP sistemu kojom se salje poruke od SNMP agenta SNMP menadzeru. Ovo se desava pri promeni konfiguracije nekog uredaja, ili kada je potrebno obavestiti SNMP menadzment sistem o nekom dogadaju."

-SNMPUTIL- Program iz Windows NT Resource Kit-a kojim se omogucuje izdavanje upita za SNMP agente.

-socket- "Socket gradi krajnju tacku za komunikacionu sesiju. Sastoji se od IP adrese, transportnog protokola i adrese porta."

-split horizon- "Preventiva od slanja ruting informacija unazad, odnosno u smeru od koga je originalna informaicja i dosla. Kod ovog metoda, rute koje su dosle od strane specifiCnog susednog rutera se nikada ne salju nazad tom ruteru."

-star network- Mrezna topologija u kojoj je svaki racunar povezan segmentom kabla na centralni hub

-Start of Authority(SOA)- "Prvi konfiguracioni zapis za domen, SOA daje konfiguracione parametre koji opisuju kako primarni i sekundarni server interaguju. Takode, sadrzi i informacije o vremenskom periodu u kome je DNS server imena cuvati kesirane informacije o razlucenim imenima u IP adrese."

-staticko rutiranje- "Manuelna konfiguracija svih putanja za rutiranje paketa preko mreza. Generalno, ova metoda se primenjuje na manjim mrezama"

-static WINS mappings- Ova mapiranja se dodaju WINS serveru za ne-WINS klijente koji ne mogu da registruju svoja NetBIOS imena na WINS serveru.

-Structure of Management Information- (SMI) Standardizovani okvir za definisanje informacija koje se mogu menadzirati od strane SNMP menadzera. SMI obezbeduje osnovni format za sve menadzerisane objekte.

-sub-domain -(pod domen) Ovi domeni postoje ispod second-level domena. Ova imena se registruju pri second-Level domenima.

-subnet mask- Podmreznom maskom se odreduje tacka odvajanja mreznog i host dela IP adrese.

-supernetting. Pojam koji se odnosi na Classless Inter-Domain Routing (CIDR) (bezklasno rutiranje).

-Synchronize (SYNCH)- Telnet funkcija koja obezbeduje metod remote korisnicima kojom se omogucuje preuzimanje kontrole nad procesom koji je izgubio kontrolu.

-T1 servis- "Digitalna linija koja obezbeduje prenos brzinama do 1,544MB/s. Preko ove linije se mogu prenositi i podaci i govor."

-T3 servis- Digitalna linija koja obezbeduje prenos brzinama od 45MB/s. Preko ove linije se mogu prenositi i podaci i govor.

-TCP- Protokol transportnog sloja kojim se obezbeduje garantovana, konekciono orijentisana isporuka podataka."

-TCP/IP- Skup protokola kojima se obezbeduje povezivanje u heterogenim okruzenjima.

-TcP sliding windows- Metod kojim se ostvaruje poboljsanje u prenosu podataka u TcP sesiji. Vise TCP segmenata se moze poslati, a koji zahtevaju samo jednu poruku o potvrdi prijema od strane hosta koji prima podatke."

-Telnet- "Protokol kojim se obezbeduje dvosmerna komunikaciona sesija izmedu dva hosta. Telnet koristi TCP protokol kao transportni protokol, radi obezbedivnja pouzdanosti u isporuci informacija izmedu dva hosta."

-Tenninal Server- Centralni server u Citrix Winframe/Microsoft Terminal Server implementaiciji thin klijenta. Na terminal serveru se nalaze sve sesije remote korisnika.

-thin client- "Tehnologija koja omogucuje klijentima da se povezu sa centralnim serverom i da sve funkcije obavljaju na remote serveru. Jedine informacije koje se prenose do klijenta su ekrani sa prikazom podataka od centralnog servera. Klijent prenosi samo informacije unete sa tastature, ili misa centralnom serveru."

-Thinwire- "Protokol koji koristi Citrix Winframe, radi slanja slika ekrana od Terminal servera klijnetu."

-ticket- Kerberos poruka koja sadrzi kopiju kljuca sesije i identifikator za korisnika koji zeli da uspostavi komunikaciju sa servisom. Ova poruka je zakljucana sa javnim kljucem servisa.

-Ticket Granting Server (TGS)- "Server u Kerberos okruzenju koji odobrava tikete, cime se poboljsava sigurnost. Svi buduci tiketi se traze od TGS, koristeci Ticket Granting Ticket. Svaki odgovor se enkriptuje, koristeci kljuc sesije za TGS i klijenta. Kljuc sesije za trazeni server se enkriptuje sa TGS kljucem sesije."

-Ticket Grantmg Ticket (TGT)-"Odobreni tiket, kojim se uspostavlja sesija izmedu klijenta i ticket granting servera."

-Time- Ovaj servis vraca broj sekundi od ponoci 1 Januara 1900 godine, a nalazi se na TCP i UDP portu 37."

-time-to-live (TTL)- Ova opcija se koristi za postavljanje maksimalnog vremena postojanja datagrama. Pri svakom prelasku datagrama preko rutera, ovaj parametar se smanjuje barem za jedan. Kada vrednost TTL parametra dostigne 0, datagram se odbacuje sa mreze."

-top-levels domains- Prvi nivo imena domena koji se nalaze ispod root domena. Ovi domeni se dele u domene za tip posla i na kodove za drzave.

-total cost of ownership (TCO)- Pojam koji se odnosi na totalnu cenu koja obuhvata kupovanje, upravljanje i odrzavanje racunara u vasoj firmi."

-trace route-Komanda kojom se moze utvrditi ruta ka eksternoj mrezi. Ova komanda prikazuje svaki ruter preko koga se prelazi na toj ruti ka odredisnoj mrezi.

-Transmission Control Protocol (TCP)- Ovaj protokol transportnog sloja, omogucuje konekciono orijenatisanu, pouzdanu isporuku podataka na mrezi. Upotreba TCP zahteva uspostavljanje sesije izmedu odredisnog i izvornog hosta."

-Trivial File Transfer Protocol (TFTP)- Ovaj protokol omogucuje prenos datoteka izmedu dva hosta, upotrebom UDP protokola. Klijent ce se konektovati na UDP port 69 TFTP servera."

-tunneling- "Metod za prenos podataka na mrezi kojim se omogucuje da se protokolom, koji se moze rutirati, prenose paketi drugih protokola koji ce biti enkapsulirani u taj protokol. Paketi se rekonstruisu na odredistu."

-unicast adresa- Jedinstvena IP adresa koja se dodeljuje jednom interfejsu.

-uniform resource locator (URL)- "Kombinacija protokola, fully qualified domain name i sadrzaja koji zelite da vidite u vasem Web brouzeru. Na primer, http://www.online-can.com/training/index.htm opisuje da se koristi transfer protokol http, server je www.online-can.com, direktorijum na serveru je /training, a datoteka je index.htm."

-User Datagram Protocol (UDP)- Ovaj protokol transportnog sloja omogucuje nezagarantovani prenos podataka, bezkonekcionog tipa, na mrezi. Aplikacije koje koriste UDP kao transportni protokol moraju da obezbede dodatni mehanizam potvrda, radi obezbedivanja pouzdane isporuke."

-UTP- "Unshielded twisted pair je tip kabla gde su unutrasnje zice upletene jedna oko druge. Ovaj standard kabla ne poseduje izolaciju, ili stit."

-UUEncode- "UNIX-to-UNIX Encoding je sistem za enkodovanje datoteka kojim se binarni podaci konvertuju u seriju 7 bitnih ASCII karaktera, radi prenosa binarnih podatka koristeci SMTP. uuencoded datoteke se smestaju sa ekstenzijom ,uu, ili .uue

-variable length subnet masking (VLSM)- Ovaj metod za alokaciju podmreznih maski dozvoljava da se na istoj mrezii primene razlicite podmrezne maske. Da bi ovo funkcionisalo protokol za rutiranje mora da prenosi i podmrezne maske u okviru informacija za rutiranje.

-Veronica- "Skracenica za servis,od Very Easy Rodent-Oriented Net-wide Index to Computerized Archives , koji se koristi za pretrazivanje Gopherspace-a. Upiti se salju na adresu indeksa koji sadrzi sve glavne menije Gopher servisa na Internetu."

-virtual circuit- Metod kojim se omogucuje komunikacija izmedu dve definisane tacke preko odredenog broja posrednih cvorova na mesh mrezi.

-virtual private network (VPN)- "Ostvareni link preko tunneling klijenta i tunneling serves. Logicki, VPN deluje kao jedan hop izmedu klijenta i servera, iako paket prelazi preko odredenog broja rutera."

-virtual Web server- Ovaj pojam se odnosi na web server na kome se nalazi vise web sajtova koji izgledaju kao posebni Web serveri. Svaki web sajt na web serveru je poznat kao virtuelni web sajt. Korisniku se virtuelni web sajtovi cine kao nezavisni web serveri.

-voice coders- Metod za digitalizaciju glasa koji pretvara signal glasa u signal koji predstavlja digitalizovani ulazni signal. Kreirani signal se analizira na osnovu modela glasa i na osnovu toga se generise skup parametra. Ovi parametri se prenose na odredisni host.

-Voice over IP- Upotreba Interneta kao transportnog medijuma za prenos digitalizovanih podataka govora.

-Voice over IP (VoIP) Forum- Radna grupa u International Multimedia Teleconferencing Consortium koja se bavi razvojem Voice over IP tehnologije.

-WAIS- "Skracenica za wide area information server koji je u mogucnosti da izvodi pretrazivanje za tekstualnim dokumentima koji se nalaze na serveru."

-WAN -"Skracenica od Wide Area Network, odnosno mrezu racunara koja koristi telekomunikacione linkove za medusobno povezivanje."

-waveform codecs- "Metod za digitalizaciju govora, u kome se iz signala glasa uzimaju uzorci i konvertuje amplituda svakog uzorka u najblizu vrednost iz konaicnog skupa diskretnih vrednosti."

-WINS (Windows Internet Name Service)- "Microsoft NetBIOS server imena koji se isporucuje uz Windows NT server. Ovaj proizvod funkcionise kao centralno mesto gde NetBIOS klijenti mogu da registruju, razluce NetBIOS imena."

-WINS Lookup- "DNS zapis specifican za Windows NT, kojim se omogucuje trazenje IP adrese hostova koji registruju svoje NeTBIOS ime pri WINS serveru."

-WINS Manager- Windows NT Server program za administraciju koji se koristi za menadziranje WINS servera.

-WINS proxy agent- NeTBIOS host koji prosleduje NeTBIOS zahteve od ne-NetBIOS klijenata ka WINS serveru, radi procesa razlucivanja. Kada se zahtev razluci, WINS proxy agent, pomocu broadcasta, salje rezlutat lokalnom mreznom segmentu."

-WINS pull partner- WINS server koji zahteve zapise u bazu podataka koja se nalazi kod njegovog replikacionog partnera i to u regularnim vremenskim intervalima.

-WINS push partner- "WINS server koji je konfigurisan tako da salje obavestenje svom replikaiconom partneru kada dode do odredenog broja izmena, koji je konfigurisan, u svojoj WINS bazi. Ovo obavestenje je, zapravo, okidacki mehanizam replikacionom partneru da preuzme izmene koje su nastale u bazi."

-WINS Reverse Lookup (WINS-R)- Specifiiran DNS zapis kod Windows NT-a kojim se obezbeduje metod DNS serveru da trazi IP adresu dinamicki od konfigurisanog WINS servera i kao rezultat da ime hosta.
-World Wide Web (WWW)- Skup HTML Web servera koji se nalaze na Internetu.

-X.25- "X.25 definise elektricnu konekciju izmedu terminala i mreze, protokol za prenos, i implementaciju virtuelnih kola izmedu korisnika na mrezi. Zajedno, ove definicije cine sinhronu, full-duplex konekciju terminala sa mrezom. X.25 ima ugraden mehanizam za korekciju greske, zbog toga sto je njegova inicijalna implementacija bila na javnim mrezama."

-X.500 directory service- Standard za imenike (direktorijume) koji definise razlicite objekte i klase objekata koji se mogu implemetirati u stablu servisa imenika.

-X Window- Ovaj thin client sistem omogucuje da se graficke informacije sa ekrana na remote lokaciji prikazuju lokalno. cesto se koristi u UNIX okruzenjima.

-zero subnetting- Opcija dostupna na ruterima koji podrzavaju objavljivanje i podmrezne maske i IP adrese pri kreiranju ruting tabela. Ovom metodom se dozvoljava kreiranje mrezne maske koja se sastoji od nula.

-zone transfer- Proces prenosa informacija o DNS zoni od master servera ka slave name serverima.


http://www.1o1.com/Windows/O_svemu/Recnik_pojmova/



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1213 korisnika na forumu :: 56 registrovanih, 5 sakrivenih i 1152 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, aramis s, avijacija, bigfoot, black sabah, Bobrock1, BORUTUS, bufanje, CrazyDiablo, dane007, DeerHunter, DH, Dimitrije Paunovic, Dorcolac, DPera, Georgius, Halifax, hyla, ikan, ivica976, Joja, kinez88, Koja79, laki_bb, lcc, lord sir giga, Marko Marković, MB120mm, milimoj, miodrag, MrNo, nebidrag, nebojsag, Nemanja.M, nextyamb, novator, operniki, Povratak1912, proka89, randja26, Romibrat, rovac, ruso, sap, Smajser, srbijaiznadsvega, Stija zmija, Stoilkovic, Tvrtko I, VJ, Vlada1389, vladaa012, voja64, yrraf, ZetaMan, zillbg