offline
- bobby
- Administrator
- Pridružio: 04 Sep 2003
- Poruke: 24135
- Gde živiš: Wien
|
Koncept testiranja:
Test antivirus programa
Istorija dokumenta:
- ver 1.0 – 24.april.2005 – Boban Spasic
Sta smo i kako pripremili za test:
Test je osmisljen tako da se proveri integracija AV programa sa klasicnim Windows XP desktop okruzenjem. Ovo podrazumeva koriscenje interneta (web browser i mail client) i manipulaciju fajlovima na kompjuteru (pokretanje, kopiranje, brisanje …).
Testovi podrazumevaju rad sa programima koji dolaze uz sam Windows, kao i sa alternativnim programima. Ovde smo se odlucili za besplatne alternative, zbog njihovog velikog procentualnog ucesca ‘na trzistu’. Da sumiram ovaj deo teksta: testirace se prepoznavanje virusa pri radu sa IE 6.0, Outlook Express, Mozilla Firebird, Mozilla Thunderbird. Manipulacija fajlovima u Windows Exploreru nece biti testirana, vec ce biti koriscen shareware program TotalCommander. Ovo radimo iz razloga sto svi AV programi dobro saradjuju sa Windows Explorerom, a uz to Windows Explorer je ogranicen u radu sa arhivama, tj. omogucava samo rad sa ZIP arhivama.
Posto se testiranje AV programa ne radi na jednom kompjuteru, vec je posao podeljen, testovi brzine skeniranja nece biti radjeni. Brzina skeniranja je za nekoga relevantan podatak, ali, s obzirom da ne poseduju svi programi ista podesavanja vezana za skeniranje, bilo bi neposteno uporedjivati program koji vrsi heuristicku analizu sa onim koji pri skeniranju ne zalazi ni u arhive.
Test (uopsteno):
Mnogi testovi, cije rezultate mozete naci na internetu, sadrze samo nabrajanje koji AV program je koliko virusa detektovao iz neke pripremljene arhive virusa. Praksa nas uverava da je ovo najnezahvalniji nacin ocenjivanja vrednosti nekog AV programa.
Nas pristup testiranju podrazumeva malo realnije okolnosti, i podrazumeva logiku i ponasanje onih koji vama salju viruse.
Test instalacije:
Prvo testiramo scenario kada je kompjuter vec zarazen virusom pre instalacije AV programa. Dosta njih se odluce da instaliraju AV program tek kada naidju na problem.
Odlucili smo se za pseudo-test: necemo stvarno zaraziti kompjuter, vec cemo se ponasati kao da je zarazen. Za referencu smo uzeli jedan trojanac, koji kada je aktivan, onemogucava instalaciju svih dosad poznatih AV programa. Taj trojanac na spisku ima 381 program kojima onemogucava rad ukoliko se startuje pre njih. Listu programa za blokiranje moze da dopuni bilo ko, nije potrebna prepravka trojanca od strane programera, znaci, tretiramo ovu njegovu opciju kao 100% uspesnu. Korisniku ostaje samo da proba da instalira AV program iz bezbednog rezima rada Windowsa (Safe Mode). Uspesnost instaliranja i rada u bezbednom rezimu rada Windowsa je prvi test koji radimo.
Od ovog testa su delom izuzeti programi koji se ne instaliraju, vec se pokrecu na alternativan nacin. Tipican primer ovakvih programa je AvastBartPE.
Test integracije i Realtime zastite:
Sledecih par testova su na temu saradnje AV programa i internet browsera, kao i AV programa i mail klijenata. Testiramo da li AV program reaguje kada u browseru kliknemo na fajl (link) koji sadrzi virus sa ocigledno rizicnom ekstenzijom (u nasem primeru EXE ekstenzijom), klik na fajl sa nepoznatom ekstenzijom (isti fajl iz prethodnog primera, ali sa ekstenzijom 1667), i klik na arhivu u kojoj je virus sa pravom ekstenzijom (u nasem primeru ZIP koji sadrzi EXE).
Test integracije sa mail klijentima se sastoji od pokusaja slanja i prijema maila koji sadrzi Mail Bomber.
Sledi test reakcije kada neki program pristupa zarazenom fajlu na lokalnom disku. Pristupacemo folderima koji sadrze virus sa pravom ekstenzijom, laznom ekstenzijom i arhivi koja sadrzi virus sa pravom ekstenzijom.
Test podrzanih formata arhiva:
Testiracemo mogucnosti AV programa u prepoznavanju i ulazenju u arhive. Testiracemo na sledecim tipovima arhiva:
7z, ace, cab, ha, jar, lzh, rar, tar, tgz, zip, bz2, gz, ppm, z, tar.bz2.
Test ‘prokrijumcarenih’ virusa:
Scenario je da je virus ugradjen u bezazlen tip fajla (u nasem primeru TXT fajl). Postoji mogucnost da na vasem kompjuteru postoji program koji ce iz tog fajla izdvojiti virus i aktivirati ga. Scenario je realistican, i desava se cesto u praksi.
Test ‘upornosti’:
Cesto se virusi salju tako sto se sakriju u arhivi, ta arhiva u drugoj, i tako par puta. Mnogi AV programi udju samo u pravu arhivu, ali ne ulaze rekurzivno i u ostale arhive unutar prve. Spakovali smo virus u arhivu, koja je i sama arhivirana jos 9 puta. Znaci, virus je tek u desetoj rekurziji u arhivi.
Test prepoznavanja packera i cryptera:
Svaki programer zna da se EXE programa moze spakovati u cilju dobijanja manjeg fajla. Jedan od poznatijih exe-packera je UPX. Skoro svaki AV prepoznaje virus, iako je UPX-ovan. Sta je sa ostalim packerima i crypterima (programi koji stite vas EXE od reverznog inzenjeringa). Testiramo:
Armprotector, aspack, cexe, codecrypt. Exe32pack, fsg, lamecrypt, mew5, mew11, mslrh, nfo, noodlecrypt, packman, pe-crypt, pecompact2, ped, pelocknt, pencrypt4, pepack, peshield, pespin, petite, pex, telock, upack, upx, vgcrypt, wwpack32, yodacrypt, yodaprotect.
Extra testovi:
Testiramo par neobjavljenih ili retkih virusa (iz prve ruke). Testiramo par exploita za igre i programe. Testiramo par virusa za druge platforma (ne-x86). Ovo zadnje (ne-x86) nece uci u ocenu.
Test prezivljavanja:
Zarazicemo sistem jednim od (zasad) najgorih mogucih trojanaca. Testiracemo da li ce AV program ‘ostati ziv’ posle restarta Windowsa, i da li moze da izadje na kraj sa tim trojancem (da ga ukloni sa sistema). Probacemo kako iz normalnog, tako i iz bezbednog rezima rada Windowsa.
Ovaj tekst je podlozan promenama.
javite svaki vas predlog ili zamerku u sledecih dva dana, jer uskoro pocinjemo test. Svako je dobrodosao da predlozi neki test.
Test dezinfekcije je ispao sa liste testova (da li je EXE jos uvek dobar posle dezinfekcije). Ukoliko insistirate, moze da se uradi i taj test.
Dopuna: 24 Apr 2005 11:51
Zaboravio sam da spomenem: ocenjivace se i da li AV program ima mogucnost pravljenja Rescue diskete/CD-a, i da li ista moze da pristupa NTFS particijama.
Dopuna: 24 Apr 2005 11:56
Detekcija Spyware/Adware-a ne ulazi u ovaj test. Kada to bude standardna mogucnost svih AV programa, i kada oni po tome budu mogli da konkurisu sadasnjim Spy/Ad-ware cistacima, onda to moze postati standardni deo testa.
Ne postoji argumenat kojim nas mozete navesti da u ovom testu testiramo i tu mogucnost programa. Bice samo navedena u ekstra opcijama, kao i ukoliko se sa programom dobija i FW, ili nesto trece. U kvalitet tih ekstra opcija necemo da ulazimo, i to ce biti spomenuto u tekstu.
Dopuna: 24 Apr 2005 12:12
Arhiva virusa koju imamo sadrzi oko 23000 virusa, to sam zaboravio da spomenem. Mislim da je dovoljno za probu. Virusi datiraju iz perioda 1991 - 2005.
|