offline
- vasiljevic
- Stručni saradnik
Hardware
- Pridružio: 09 Jan 2006
- Poruke: 1882
- Gde živiš: Beograd
|
Prvo, danas nije dovoljno staviti samo antivirus i reći ja sam siguran, koristi se nekoliko programa koji svaki radi svoj posao, i vrlo je bitno pitanje gde se neko kreće po netu i kako. I ta zadnja stavka, ponašanje korisnika je najbitnija, jer nema tog antivirusa koji reaguje osmah i koji će da te spase, oni reaguju samo na poznate stvari i na nove reaguju sa zaostatkom, dok ne dođe u bazu i dok se ne odradi posao ima velikih šansi da će on ući u komp, pa bilo da ga štiti Kasperski, NOD ili neki besplatni program. Mnogi programi su podešeni zbog manjeg posla da ne skeniraju zipovane datoteke pri skidanju, ali ih recimo pregledaju pri full skeniranju, ako sa drugim antivirusom pregledaš komp, lako se desi da one vruse koje je prethodni stavio u recimo karantin oni nađu ko viruse iako su pre toga bili imobilisani i sklonjeni i nisu pravili problem. Neki imaju manje neki veće false posiitive nalaze.
Koji programi su ovde u opticaju i često se pominju? Od free rešenja antivirusa tu se često pominje Avast, Avira, AVG. Svi su dobri, svako od njih ima neku prednost i neku manu, dakle, videti šta treba i kako radi. Uz njih uvek, ali uvek mora da ide neki od firewall programa i tu su pominjani recimo Commodo, pa PC Tools Firewall plus, Online Armor. I ide program za borbu protiv malware napasti, recimo Malwarebytes. Jedan od programčića koji se pominju je recimo i Sandboxie, mada jedna od takvih verzija postoji danas i pri instalaciji Comodo firewalla. Dakle, jedna kombinacija nekoliko besplatnih rešenja daje potpunu zaštitu kompa, onoliko koliko je to moguće. Neke free verzije imaju neka ograničenja (tačnije nemaju sve opcije) u odnosu na plaćene verzije, ali te opcije često nisu nekom normalnom korisniku ni potrebne. Dakle, nije to manja detekcija u odnosu na plaćenu verziju, ili neka druga baza podataka i sl, sve je isto i radi isto ( u okviru onoga što je predviđeno).
Od ostalih, plaćenih pominju se Nod, Kaspersky, Bit Defender, Avira .... I ovde se odmah kaže da su najbolja rešenja koja se preporučuju njihova IS rešenja, ili ti kompletno rešenje koje obuhvata i firewall i ostatak zaštite koji je gore pomenut. Koji je bolji, koji lošiji, neće niko da kaže ni da se ubeđujue, jednostavno, svi oni imaju neke svoje ispade, negde su jači, negde slabiji, nekad malo kasni update u odnosu na druge i sl, dakle, nisu bezgrešni. Svi oni se kreću jedan oko drugoga u malim razlikama. Ubeđivati se koji je bolji a koji ne, koji radi ovo ili ono, nije ni korisno ni produktivno. U mnogo slučajeva, to je više pitanje navike i dugogodišnjeg korišćenja nego odraz realne situacije. Kod nas, od ovih stvair je često bitnije cena, jer iskreno verujem da će i Bit Defender koji kod nas košta u verziji Total Security 2000 dinara odraditi posao dobro ko i recimo Kasperky koji košta 5000 din u verziji internet security. Razliku između njih neki manje upućen korisnik neće ni primetiti, pogotovu ako se malo pazi.
Usput rečeno, ja koristim Avast i ne sećam se kad sam u zadnje vreme naleteo na situaciju da mi je u kompu bio virus i da mi je komp zbog virusa prestao da radi ili počeo da baguje. Jednostavno, kad me obavesti da je negde opasnost ja mu verujem i ne idem tamo, ne pravim se pametan, čitam šta javlja i radim ono što je najsigurnije za mene i moj komp. A iskustvo mi kaže da najčešći način da se navuku virusi je da se ide tamo gde je rečeno da se ne ide, klikće na ignore, i misli da si pametniji od programa. Jedna od najčešćih i najviše pravljenih ngrešaka među korisnicima. U takvoj situaciji, nema tog sistema zaštite koji će da te zaštiti i očisti komp kasnije kako treba.
|