offline
- Pridružio: 17 Jan 2004
- Poruke: 79
- Gde živiš: Beograd
|
Isprobao sam malo BitDefender Standard 8 i evo mojih, totalno amaterskih, zapazanja o ovom antivirusu:
- Bitdefender je dobro poznat nesto iskusnijim korisnicima racunara i interneta pod imenom AVX i u pitanju je provereno kvalitetan program od koga se uvek mnogo ocekuje. To sto prosecan korisnik interneta iz USA zna samo za Nortona i McAfee nije problem autora BitDefendera. U stvari jeste, ali razumete sta sam zeleo da kazem.
- Instalacioni fajl je velicine 13.8 MB i prilikom instalacije nisam bio u mogucnosti da vidim velicinu fajla i vreme potrebno za preuzimanje. Ako nemate solidnu konekciju, download zapocnite nakon sto operete zube, a pre nego sto se prekrstite i legnete da spavate.
- Instalacija protice u redu, a po zavrsetku instalacije, sto je i uobicajeno, neophodno je restartovati racunar.
- Program predstavlja kompletnu zastitu racunara - skeniranje dolazecih i odlazecih poruka, poruka koje se razmenjuju putem instant messenger ili p2p programa, celokupan web saobracaj, blokiranje skripti i, naravno, standardno nadziranje aktivnosti koje se odvijaju lokalno na racunaru.
- Po default-u su ukljucene izvesne opcije kojih sam se se, sa zadovoljstvom, oslobodio - slanje izvestaja o otkrivenim virusima i nekakav prikaz rada programa koji se stalno nalazi na desktop-u iznad system tray-a.
- Opsti utisak: BitDefender trosi relativno malo resursa i zaista neznatno je usporio rad moje 3 godine stare masine. U tom pogledu, poredjenja radi, mogao bih da kazem da je mnogo blizi NOD-u i AVG-u, negoli Nortonu i Kasperskom. Sam interfejs izgleda veoma lepo i nije posebno tezak za snalazenje i podesavanja razlicitih opcija. Prisutne su mnogobrojne mogucnosti podesavanja. Opcije koje su automatski podesene su, prakticno, ono sto je jednom obicnom kucnom korisniku potrebno sa jednom vaznom napomenom: u slucaju kada rezidentna komponenta programa detektuje virus kao primarna akcija je automatski podesen pokusaj dezinfekcije zarazenog fajla, a kao sekundarna, u slucaju da od dezinfekcije nema nista, blokiranje fajla i nastavak daljeg rada. Ova podesavanja, u realnoj situaciji, dovode do toga da program (monitor) detektuje virus, po pravilu ne moze da dezinfikujue zarazeni fajl, obavestava o tome korisnika i blokira zarazeni fajl, ali i ne sprecava da zarazeni fajl dospe na hard disk racunara (na primer u Temporary Internet Files). U tom smislu ne bi bilo lose razmisliti i o tome da se kao sekundarna akcija podesi postavljanje upita korisniku, smestanje u karantin ili cak i brisanje zarazenog fajla - sve osim onoga sto je podeseno po default-u.
- On Demand skeniranje funkcionise normalno kako iz glavnog prozora programa, tako i izborom iz pop-up menija (desni klik misem). Nisam nesto preterano proucavao On Demand skeniranje, ali rekao bih da je dosta sporije od NOD-a i nesto brze od Kasperskog, na primer.
- Sto se tice detekcije, kao sto se moglo i ocekivati, BitDefender radi besprekorno. Doduse, vazno je da napomenem da sam obavio samo najbanalnije, totalno amaterske provere - Eicar test fajl, 2-3 trojanca na nekim opstepoznatim sajtovima i nekoliko virusa sa P2P mreza.
- Program se moze apdejtovati automatski ili rucno i apdejt lepo radi. Prilikom apdejta vrsi se provera serijskog broja (Key fajla) programa i ukoliko je upotrebljen neki od nelegalnih serijskih brojeva sa interneta korisnik ce biti o tome obavesten, a dalji rad programa ce biti moguc jos samo u toku 24 casa. Program je, u tom smislu, izuzetno zasticen. Naravno, autor ovoga teksta je do iznetog zakljucka dosao u nameri da ispita sve mogucnosti programa, a bez namere da nelegalno koristi program.
- Program se deinstalira uobicajeno, bez problema uz neophodan restart racunara. Zamerka se, u pogledu deinstaliranja, moze staviti na to sto nakon deinstalacije u folderu programa (Softwin folder) ostaje gomila fajlova ukupne velicine preko 300 KB.
ZA: renomirano ime, dobra tehnicka podrska, dobri rezultati na gotovo svim testovima, kompletna zastita racunara, stedljivost na resursima i neznatno usporavanje rada racunara.
PROTIV: neka default podesavanja bas i nisu najsrecnije odabrana, relativno visoka cena licence na bitdefender.com sajtu i neistaknute cene na sajtovima domacih distributera.
Napomene:
- Domaci distributeri bi mogli da istaknu cene licenci na jasan i vidljiv nacin. Neisticanje cena samo odvraca potencijalne kupce. Takodje, za distributera BitDefendera koji je na ovom forumu registrovan pod nickom leta imam i jednu privatnu poruku pa neka pogleda pm inbox sanduce.
- Jos jednom napominjem da je sve sto sam izneo o BitDefenderu moje licno, totalno amatersko, zapazanje i da ne tvrdim da je bilo sta od iznetog tacno, osim tvrdnje da program pod imenom BitDefender postoji.
- Ukoliko distributeri Bit Defendera nadju da je ovaj komentar koristan i, u tom smislu, odluce da mi poklone jednu godisnju licencu za Standard 8 verziju, istu cu rado prihvatiti u naucno-istrazivacke svrhe ( ) uz obecanje da cu o Bit Defenderu i ubuduce pisati samo najlepse i sve u tom smislu (salim se naravno).
|