Dakle, pošto je na IRC-u bilo pitanja kako upravljati kompjuterom preko daljinskog, rešio sam da postavim temu posvećenu toj problematici.
1. Softver
Od softvera potrebno je da skinete Girder (http://www.girder.nl) i IgorPlug za Girder (http://www.cesko.host.sk). Kada budete na sajtu Igora Ceska videćete da postoje određene šeme za prijemnike infracrvene daljinske komande, koje su manje ili više slične. Jedini je problem što na pojedinim konfiguracijama - ne rade!
2. Hardver
Hardver je veoma jednostavan - sastoji se iz detektora modulisanog IR zračenja TSOP1736 (ili TSOP1738-), i po jednog otpornika, kondenzatora i Zener diode. Pogledajmo za početak električnu šemu prijemnika.
Originalna šema
"Dexter hack"
U čemu je razlika: Kod originalne šeme napajanje se preuzima sa RTS i CTS pinova serijskog porta. Ne znam zašto (možda neko zna?) ali kada se RTS i CTS kratko spoje, pojedini računari (do sada 5 mašina, ploče različitih proizvođača) jednostavno više ne prepoznaju taj serijski port.
Kod izmenjene šeme, osim što se napajanje preuzima samo sa RTS pina (što je zahtevalo kondenzator većeg kapaciteta), i izlaz iz detektora je prebačen sa DSR na CTS pin jer su postojali problemi sa Windowsom XP. Ove izmene na šemi nisu uticale na funkcionalnost uređaja, već su povećale njegovu kompatibilnost.
Šta se ovde dešava: Kada je softver aktivan, on drži RTS pin serijskog porta na visokom nivou (+12V po standardu, u praksi nešto niže). Pomoću Zener diode taj napon se spušta na oko 5V, i stabilizuje kondenzatorom od 100nF (nanofarada) (u izmenjenoj šemi je 1uF (mikrofarad) ). RI i GND pinovi su spojeni zajedno da bi softver mogao da utvrdi da li je hardver priključen. Otpornik od 3,3 kilooma služi kao "pullup" otpornik za izlaz iz detektora.
Kada detektor primi signal iz daljinskog upravljača, on u ritmu impulsa primljenih iz daljinca diže i spušta logički nivo na CTS pinu serijskog porta. Dalje preuzima softver (Girder), dekodira taj "pulse train" i naspram definisane funkcije za primljeni kod obavlja unapred definisane radnje.
Gotov "IgorPlug", spolja i iznutra. Ispod kondenzatora nalazi se Zener dioda.
3. Izbor daljinskog upravljača
Veoma je važno da nabavite neki daljinski upravljač na koji neće reagovati ostale "sprave" u vašoj sobi. Kupite ili univerzalni daljinac (koštaju oko 600 dinara za "osrednje" modele) ili prošetajte do nekog servisa TV i video uređaja, sigurno ćete naći polovan daljinski upravljač koji će vam odgovarati. Ja sam uzeo daljinski od Samsung-ovog video rekordera koji više ne posedujem (Bog da mu dušu prosti - crk'o!).
4. Konfigurisanje softvera
Naravno, ne pišu sve te komande na daljincu , to sam dodao da bih vam zagolicao maštu.
Tasteri "Winamp", "microDVD" i "PowerDVD" pokreću te programe, i podešavaju konfiguraciju ostalih tastera za rad sa pokrenutim programom. Iz tih programa se i izlazi putem istih tastera, a ako je aktivan, recimo, Winamp, ne možete pokrenuti i PowerDVD, već morate prvo zatvoriti Winamp.
"Win" taster na daljinskom radi isto što i taj taster na tastaturi, a kada ga pritisnete, komande za "Play", "Stop", "FF" i "REW", kao i taster "OK" se pretvaraju u kursorske tastere i taster "Enter". Zgodno je kada želite da pokrenete neki program.
Naravno, konfigurisanje ostavljam vama. Puno je primera na Girder-ovom web sajtu, a i Help je veoma iscrpan.
E sad, ako neko ima pitanja... izvol'te naravno!
|