Biometrijsko prepoznavanje lica

Biometrijsko prepoznavanje lica

offline
  • DR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Okt 2004
  • Poruke: 5450
  • Gde živiš: Beograd

Nekoliko korporacija u svetu već koristi biometrijsko prepoznavanje lica za kontrolu osoblja na svom ulazu ili radi onemogućavanje prevara sa elektronskim ulaznim karticama, pa čak i za policijsku identifikaciju skeniranih slika osumnjičenih za određene zločine, zbog čega je ova metoda proglašena najvećim forenzičkim prodorom od izuma otisaka prstiju i DNK.
Britanska firma koja je razvila odgovarajući 3D softver, "Aurora", tvrdi da je tehnologija toliko sofisticirana da može da razlikuje identične blizance.
Kada se jednom snimi lice, softver vrši odgovarajuće proračune i prebacuje sliku u brojke, koje se potom mogu upoređivati sa istim podacima o ličnosti u bazi podataka, prilikom provere identiteta na ulasku u zdgradu, prilikom podizanja novca i sl.
Dosadašnji biometrijski pokušaji identifikacije pasoša i ličnih karata bili su 90 posto tačni, dok novi softver, tvrdi "Aurora", dosad prilikom testa nije ispoljio nijednu grešku.
Zbog toga je jedan veliki britanski aerodorom zainteresovan za kupovinu ovog softvera koji bi kontrolisao putnike prilikom ukrcavanja u avion. Policiji će biti potrebno više vremena da nabavi novu tehnologiju biometrijskog prepoznavanja, ali se veruje da će i njima biti izuzetno korisna. Njome će se, naime, skenirati lica osumnjičenih - CCTV slika sa mesta zločina, ili crtež foto-robota na osnovu iskaza svedoka.
Na osnovu toga načiniće se 2D mapa lica koja označava njegove atribute - recimo rastojanje između očiju i dr. Zatim će kompjuter pomoću algoritma uporediti te podatke sa hiljadama drugih u bazi podataka i pronaći najsličnije, po principu listanja veba.
Ranije su CCTV slike ili foto-robot skice objavljivane u medijima i lepljene po javnim mestima kao poternice-posteri, a sada će biometrijskim putem i upoređivanjem podataka sa te slike i baze podataka, za najkraće vreme moći da se dobije uži krug osumnjičenih.
Ta sličnost neće biti dokaz na sudu, ali može da usmeri policiju na osumnjičeno lice. Policija zapadnog Jorkšira već je primenila ovaj softver i vrlo uspešno za kratko vreme rešila slučajeve silovanja, pljačke, dilovanja droge i sl.
Kamera za prepoznavanje lica može se instalirati na bezbednosnoj poziciji, kao što je zaštićen ulaz oko keš mašina. Ta kamera potom obavlja dve različite funkcije, uključujući snimanje 3D slika za kasnije poređenje, i jedinstvenu 3D mrežu kreiranu na osnovu lica neke osobe, koja je ključna za biometrijsku proveru.



www.danas.rs



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1108 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 4 sakrivenih i 1078 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bobomicek, bojcistv, bokisha253, calvi, DeerHunter, draganl, dragoljub11987, Georgius, Goran 0000, ILGromovnik, ivan1973, Jakov01, Litostroton, Lord Nem, milutin134, naki011, Nemanja.M, oldtimer, Romibrat, Snorks, stemark, theNedjeljko, Toper, vathra, wolf431, šumar bk2