offline
- SlobaBgd
- Mod u pemziji
- Pridružio: 10 Okt 2005
- Poruke: 13526
- Gde živiš: Beograd
|
- 40Ovo se svidja korisnicima: drummer, Springfield, bocke, dedak, Simke, Kerber, Ričard, Rogi, Taxista, Dr SiGn, ThePhilosopher, hazmaju, mcrule, FarscapeFan, djura-san, NIx Car, diarno, DJBl3nd, FAMAS, CyberSrbin032, pedja93, White Knight, rapha, kostic.dk, Knežević, bluewortex, Delli, Jimmy4, mpman, vasa.93, ACA 1997, LoXo, klodovik, PegazHosting, Mila_90, Srki94, E.L.I.T.E., orion11, kovalskisrbzorin, David.MyCity
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Sve radi kao pod Windowsom
Iznenađujuć je podatak da prosečan korisnik ne zna koju verziju Windowsa koristi. Za to postoji jasan i opravdan razlog - ne zanima ga i obično nije ni važno. Većina ima instaliran Windows XP ili Windows 7, i koriste ga za zabavu, posao, Internet ili socijalne mreže. Kada pređu na Linux, očekuju da sve radi na isti način kao i na Windowsu - promena slike na desktopu, rezolucija monitora, pristup podešavanjima računara i korisničkim nalozima.
Veliki je korak kada novi Linux korisnik shvati da koristi drugačiji operativni sistem od onog na koji je navikao, i da taj operativni sistem radi drugačije.
Pokušaj pokretanja exe fajla
Mnogi novi Linux korisnici skinu sa Interneta ili prekopiraju sa nekog DVD diska instalaciju omiljenog Windows programa i pokušaju da je pokrenu. Kad se ne dogodi ništa, ili još gore, kad dobiju poruku o greški koju ne razimeju, postanu zbunjeni, ljuti i frustrirani. Ne shvataju da Linux traži programe pravljene za Linux, isto kao što Windows zahteva programe namenjene Windowsu.
Izbor pogrešne distribucije
Izbor distribucije dilema je koja muči nove korisnike Linuxa. Najčešće, odlučiće vizuelni utisak i popularnost distribucije. Retko ko će uzeti u obzir koji specifičan i korisniku važan softver radi pod izabranom distribucijom, a još manje će razmišljati da li su hardver i periferije (štampač, Web kamera, TV kartica) podržani odgovarajućim drajverima.
Uzaludno traženje programa
Korisnici računara koji prelaze sa Windowsa na Linux najčešće zadržavaju naviku da programe za svoj kompjuter traže na istim sajtovima kao i ranije. I tamo, naravno, ne nalaze potrebne aplikacije. Synaptic, Packagekit i Ubuntu Software Center, između ostalog, su izvanredan izvor programa koji rade pod određenom distribucijom.
Slanje OpenOffice dokumenata korisnicima Microsoft Office paketa - u podrazumevanom formatu
Ponosni na činjenicu da rade na alternativnom operativnom sistemu i da koriste alternativne kancelarijske programe, novi Linux korisnici zaboravljaju da tabelu ili pismo sačuvaju u svima čitljivom formatu, pa poslovna (i privatna) korespodencija liči na igru gluvih telefona - čude se kako oni mogu da otvore MS Word dokument, a njihov prijatelj ne može da pročita dokument sa ekstenzijom ODF.
Izbegavanje korišćenja Terminala
Čak i verzirani korisnici računara, majstori Photoshopa ili AutoCAD-a, nerado koriste command line pod Windowsom. Novi Linux korisnici, zbunjeni drugačijim operativnim sistemom i komandama koje on koristi, izbegavaju da kuckaju u onom čudnom prozoru, iako neka vrlo bitna podešavanja mogu da izvedu samo na taj način.
Prebrza predaja
Radoznali Windows korisnici, udobno uljuljkani u poznavanje i navike korišćenja Windowsa, ipak ponekad pokušaju da upoznaju i to čudo zvano Linux. Ali, kad se suoče sa drugačijim izgledom, hijerarhijom fajlova i foldera, drugačijim oznakama za diskove i particije, prebrzo odustaju od eksperimenta i vraćaju se, posle dva - tri sata istraživanja, dobro poznatom okruženju.
Folderi i njihova hijerarhija su isti kao na Windowsu
Windows korisnici dobro znaju da im je c: disk onaj glavni, na njemu je Windows, programi, slike i muzika. Kad ugledaju stablo direktorijuma pod Linuxom, neobična imena foldera i diskova, kad ne mogu duplim klikom da pristupe disku formatiranom u NTFS, zapitaju se zašto ništa ne radi kako treba. Još više su iznenađeni kad im neko pokaže da u istom folderu mogu da naprave i podfolder Slike i slike.
Zanemarivanje ažuriranja
Navika iz Windowsa da se preskače update operativnog sistema i, najčešće, Office paketa, prenesena na Linux, može novim korisnicima da zada glavobolje: redovan update poboljšava i stabilizuje operativni sistem i doprinosi bezbednosti, i aplikacije su uvek najnovije i sa zakrpljenim greškama.
Logovanje kao root
Administratorska ovlašćenja koja prosečan korisnik Windowsa preuzima u svom nalogu dovoljno su rizična za neiskusnog korisnika. Tom logikom - da je korisnik gazda kompjutera, mnogi Linux korisnici sebi daju prevelike privilegije nad operativnim sistemom, što, uz neiskustvo, može da dovede do ozbiljnih problema u radu.
|