Šta je to spam?
Zbog velike ekspanzije interneta i velikog broja korisnika, neko se setio da toj populaciji nametne određeni vid reklamiranja u vidu masovnog slanja e-mail poruka. Definicija spam-a je upravo to: velika količina mail poruka poslata na veliki broj različitih email adresa bez dozvole krajnjeg korisnika koji prima spam mail. Spam je takođe poznat i kao "junk" ili email đubre.
Ovaj vid reklamiranja je postao vrlo unosan, tako da određene firme nude svoje usluge ovog tipa firmama i pojedincima. U mnogim državama je ovaj vid reklamiranja zabranjen i strogo kažnjiv. Da bi ti ljudi (u daljem tekstu ćemo ih spameri) uspeli da zaobiđu "ruke zakona" oni primenjuju tehnike "fake mail-a" tako da im je relativno teško ući u trag. Internet posrednici su u mogućnosti da ovaj vid "reklamiranja" spreče. Ukoliko se vama desi da pocnete da dobijate česte email poruke koje reklamiraju različite proizvode, a pritom su pošiljaoci tih poruka nepoznati ili se smenjuju često, očigledno je da ste na njihovoj spam listi.
Preuzeto sa :
http://help.drenik.net/internet/sigurnost/index.htm#238
* Još jedna definicija spama
* Tema sa Elite Security-ja o Spamu
Kako se zaštiti od spamera i spam poruka?
Verovatno se pitate kako spameri uspeju da pronađu baš vašu email adresu? Pre nego što dalje nastavite sa čitanjem pogledajte deo našeg teksta o Cookie-ima. Jedan način preuzimanja vaše email adrese može se obaviti i vašim jednostavnim posećivanjem neke web prezentacije. Drugi način je kada posetite neku prezentaciju koja traži da ostavite podatke uključujući i vašu email adresu kako bi server kasnije mogao da vas obavesti o novostima, ili da vas jednostavno obavesti koji je vaš broj ukoliko ste se prijavili na neku nagradnu igru. To su načini na koje se načešće pribavljaju email adrese. Postoji i mogućnost da ukoliko pošaljete neku email poruku na news grupe , gde svako može videti vašu email adresu, i jednostavno je uvrstiti u svoju bazu. Postoje i drugi načini za prikupljanje email adresa ali oni nisu toliko standardizovani tako da ih nećemo pominjati u daljem tekstu. Zaključak je da email ne treba ostavljati na prezentacijama, i da uvek treba imati barem dve email adrese, jednu koja je vaša stalna "zvanična " i jednu na nekom od poznatih besplatnih email servisa kao što su yahoo, hotmail, netscape i drugi. Vašu zvaničnu email adresu koristite samo za komuniciranje sa vašim prijateljima, a ovu drugu koristite za formulare i ostale vrste komunikacija sa drugim servisima interneta. Na taj način umanjićete količine spam poruka ili ih potpuno eliminisati.
Preuzeto sa :
http://help.drenik.net/internet/sigurnost/index.htm#239
===============================================
Par zanimljivih pitanja u vezi spama:
Q: Da li je moguce da SPAM potice od provajdera a ne od samog korisnika jer dobijem SPAM koji uopste nije meni poslat?
A: Ne. Nije nemoguce da te provajder spamuje, ali je vrlo malo verovatno. To sto u To polju ne pise tvoj e-mail uopste ne znaci da mail nije tebi upucen. U To: moze da stoji bilo sta i totalno je nebitno ako je tvoj e-mail ubacen u BCC.
Q: Da li postoji efikasan program protiv SPAM-a, a pri tom ne mislim na provajderske programe?
A: Zavisi na sta se misli kada se kaze "efikasan". Ako trazis program koji ce izbrisati 100% spama a propustiti 100% ispravnog mail-a, to neces naci, ali ima programa kod kojih su ovi procenti prilicno visoki.
Q: Osim izbegavanja ostavljanja maila po raznim news i ko zna kakvim listama ima li jos koje resenje?
A: Zavisi resenje za sta zelis. Ako zelis da ti ne nadju e-mail onda ga ostavljaj samo gde bas moras i to ako je 100% sigurno. Napravi na nekom free mail serveru e-mail adresu za junk mail i ostavljaj je na svim ostalim mestima gde ti je traze. Ako pravis neku WEB stranicu pa moras da postavis svoj e-mail na nju, predhodno ga "kriptuj".
===============================================
Punisher ::Zastita od SPAM-a:
• Otvorite nalog na www.gmx.net (besplatan, POP3 i SMTP je podrzan, mailbox je velicine 1GB!, postoji 6-struka zastita od SPAM-a, web-mail...);
• Prilikom registracije e-mail naloga (bilo kojeg, nezavisno od www.gmx.net), odaberite User-ID sa sto vise karaktera, a najmanje 6. Time cete znacajno smanjiti verovatnocu i mogucnost spamerima da pronadju vas e-mail generisanjem i kombinacijom razlicitih karaktera;
• Za mail client odaberete TheBat! ili Mozila Thunderbird;
• Koristite kombinaciju anti-spam programa SpamPal ili Spamihilator i K9, ili SecretMaker.
SpamNet kao jedna od alternativnih resenja je takodje vrlo interesantan.
Ako bas insistirate na koriscenju Outlook-a ili Outlook Express-a, onda instalirajte odgovarajucu verziju SpamBully-ja i necete pogresiti.
Postovanje opstih pravila ponasanja (poput NEostavljanja vase primarne e-mail adrese i u pravom obliku po forumima itd., NEodgovaranja na dobijene SPAM poruke, NEklik na linkove tipa if you do not want to receive this kind of messages in the future, please click here to Unsubscribe, OBAVEZNO markirati dobijene nezeljene poruke kao SPAM, i sl.), kao mere prevencije i predostroznosti u borbi protiv spama se narocito preporucuje.
Sto se tice pitanja "kako ga se osloboditi", pa najjednostavnije je promeniti e-mail adresu, odn. zadrzati isti User-ID, a promeniti e-mail "operatera" i koristiti neki dobar free-mail (Yahoo!, GMX, Directbox.com, my-mail.ch, web.de, ...)
|