Koristeći podatke sa teleskopa Kepler astronomi, sa Harvard – Smitsonajt Centra za Astrofiziku, procenjuju da 6% crvenih patuljaka u galaksiji imaju potencijalno naseljive zone (udaljenost od matične zvezde pri kojoj planete imaju površinsku temperaturu sličnoj Zemlji i na kojoj se može naći voda u tečnom stanju ).
Zašto crveni patuljak?
Većinu stelarnih sistema čini matična zvezda sa orbitirajućim planetama. Takođe, po podacima, većina tih matičnih zvezda jesu crveni patuljci. Procenjuje se da se upravo jedna od zemljolikih planeta nalazi na udaljenosti od 13 svetlosnih godina.
Istraživačkim tim je analizirao 95 planeta, po Kepleru, koje kruže oko 64 crvenih patuljaka. Većina ovih planeta se ne nalazi na odgovarajućoj udaljenosti od zvezde niti pak ima dimenzije slične Zemlji. Ipak, tri kandidata odgovaraju delu parametara.
Crveni patuljci su manji, hladniji i bleđi od Sunca, u proseku crveni patuljak je za trećinu manji od Sunca. Usled ovoga planeta se mora nalaziti na manjem rastojanju od takvog Sunca no Zemlja.
Ali, uvek to ali, usled blizine takve planete su ranjivije na dejstvo baklji i delovanja gravitacije, pa se samim tim komplikujeiI naše razumevanje istih. Doduše sada barem znamo šta treba da posmatramo i gde.
A da, da Vam predstavim i kandidate:
• KOI (Kepler Object of Interest ) - 1422.02, 90% veličine Zemlje u orbiti koja iznosi 20 dana,
• KOI-2626.01, 1,4 puta veličine Zemlje u orbiti koja iznosi 38 dana,
• KOI- 854.01, 1,7 puta veličine Zemlje u orbiti koja iznosi 56 dana.
Sa temperaturaom od -16°C u proseku.
|