Sunce je trenutno u dvostrukoj tranzicionoj fazi - sa jedne strane krajem 2012. je počeo sledeći 11-godišnji ciklus ( čak pojedini ruski naučnici predviđaju da će Sunce biti najaktivnije sredinom 2013. ), dok tokom ove decenije Sunce prelazi iz faze povišenih aktivnosti u koju je ušlo oko 1920. u fazu smanjene aktivnosti i taj prelazak je praćen promenama koje mogu da dovedu do velikih poremećaja geomagnetnog polja i stvaranja jakih geoindukcionih struja koje, prodrevši u elektroenergetski sistem preko dalekovoda, mogu uništiti električna postrojenja.
Rezultati tri odvojena istraživanja pokazuju da iako trenutni ciklus sunčevih pega treba da ide ka maksimumu, Sunce možda ulazi u period svog 11 godišnjeg ciklusa u kojem će mu aktivnost značajno biti smanjena ili potpuno obustavljena.
Da li smo možda danas na početku novog Maunderovog minimuma ( period od 1645. do 1715. godine, u kojem skoro da nije bilo pega na Suncu )? Ova tri istraživačka tima su nezavisno došla do istog zaključka: sunčev regularni ciklus aktivnosti se smanjuje ili čak ide i u hibernaciju. Veliki pad aktivnosti Sunca se predviđa za njegov naredni ciklus (25. po redu).
Iako se poslednjih godina mislilo da je Sunce u poslednje vreme bilo aktivno, kako se približava svom očekivanom maksimumu 2013. godine, tri grupe dokaza ukazuju da sunčev ciklus možda ide u pauzu. A dokazi su: nedostatak mlaznih struja plazme sa površine, smanjena aktivnost blizu polova, kao i slabljene magnetnog polja i smanjenje broja pega. Jedan od istraživača kaže da materija na Suncu eruptira, ali da nema dovoljno energije da formira pege.
Sa druge strane, NASA i SDO, su tokom 19. i 20. februara pratili formiranje ogromne sunčeve pege, AR1678 , koja je za manje od 48 sati dobila prečnik veći od šest prečnika Zemlje. Pega je vrlo brzo evoluirala u nešto što se naziva delta regija u kojoj svetlija područja stvaraju magnetna polja koja su suprotnog smera od polja u centru tamne površine. Ova konfiguracija je bila ( bila, zato što se pega okreće suprotno od Zemlje ) vrlo nestabilna, mogla je izazvati erupciju i radijaciju.
Pogled na Sunce 23.02.2013
|