Meteori, Meteorska kiša

Meteori, Meteorska kiša

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2005
  • Poruke: 3549

Ako nikada niste videli meteor ili kako ih neki ljudi nazivaju zvezdu padalicu, onda preporučujem odlazak u prirodu krajem Jula ili tokom prve polovine Avgusta, uzmite baštensku stolicu ili ležaljku i pogled pravo gore. Najbolje je ako to radite oko ponoći ili kasnije, a ako postoji veoma malo svetlosnog zagađenja, ni Meseca na nebu, verovatno ćete videti meteor u roku od nekoliko minuta.

Meteor će se pojaviti kao brza pruga svetlosti koja će trajati samo oko sekund ili dva. To može izgledati neuzbudljivo, ali taj meteor se kreće hiljade kilometra na sat i u većini slučajeva, je manji od graška.
Dakle, kako onda objekat iz svemira veličine grašak, ili manje, uspe da stvori takav događaj?. Istina je da ne vidite stvarnu česticu iz svemira, ali reakcijom gasova u atmosferi, usled trenja brzo pokretnog objekta, imate utisak da je nešto palo preko neba iznad Vas. Većina meteora potpuno izgori u atmosferi na visinama između 60 i 80 kilometara.

Čestice koje izazivaju meteor su zanimljiva klasa astronomskih objekata. Njihovo ime se zapravo menja u zavisnosti gde se nalaze. Dok se kreće kroz svemir nazivaju se meteoroidima. Kada uđu u Zemljinu atmosferu nazivaju se meteorima. Ako se desi da budu dovoljno veliki da udare u površinu Zemlje nazivaju se meteoriti.


Enkeova kometa, trag meteoroida je dijagonalni crveni sjaj

Iako postoje meteoroidi koji sami kruže oko sunca, postoje i drugi meteoroidi koji putuju u oblaku drugih meteoroida, ova grupa se kreće u orbiti komete. Astronomi su u 19. veku otkrili da komete prosipaju čestice svaki put kada prolaze blizu Sunca. Postoje neke komete čije orbite se nalaze veoma blizu Zemlje i u određeno vreme svake godine Zemlja prolazi kroz oblak čestica što rezultira meteorskom kišom.

Meteorske kiše su dobile imena po sazvežđu iz koga potiču. Najpoznatija kiša meteora su Perseidi u Avgustu ( vrhunac je u noći između 12 i 13 Avgusta kad ih se u proseku pojavi između 40 do 60 na sat ). Pored gore pomenutih svake godine prisustvujemo pojavi Quadrantidsa, Lyridsa, Eta Aquaridsa, Orionidsa, Leonida, Geminidsa i Ursidsa ( svaka od ovih meteorskih kiša će biti obrađena kada za nju dođe vreme ).


Leonidi pogled iz svemira

Meteori se mogu posmatrati u bilo koje doba noći, moja preporuka je posle ponoći.
Razlog za to je jednostavan i ima veze sa rotacijom Zemlje. Nakon zalaska sunca, Vi ste na začelju posmatračke ivice, meteori moraju da stignu Zemlju, mnogi od njih se kreću sporije u odnosu na rotaciju Zemlje odnosno neće moći da stignu Zemlju te neće biti vidljivi.
Posle ponoći Zemljina rotacija Vas je postavila u vodeći posmatrački položaj te ste sada u mogućnosti da pokupite spore meteore dok brzi meteori ulaze u atmosferu pri većoj brzini nego pre ponoći. Veće brzine znače jasnije meteore a nama je cilja da vidimo što vise sjajnijih meteora.



Ovo su takozvane ,, velike ,, meteorske kiše koje se mogu promatrati okom:

RadiantMesec
Quadrantids (QUA)28 Decembar - 7 Januar
Lyrids (LYR)16 - 25 April
Eta Aquarids (ETA)21 April - 12 Maj
Junski Lyrids 10 - 21 Jun
Perseids (PER)23 Jul - 22 Avgust
Orionids (ORI)15 - 29 Oktobar
Leonids (LEO)13 - 20 Novembar
Geminids (GEM)6 - 19 Decembar



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 985 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 6 sakrivenih i 945 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, Bobrock1, bojank, Bubimir, DPera, drimer, galerija, Grond, hyla, ivan1973, janbo, Još malo pa deda, Metanoja, Miloskec, milutin134, mocnijogurt, naki011, Nemanja.M, ObelixSRB, ostoja, pein, Penzula, Ripanjac, shlauf, shone34, Sirius, stokssone, Vlada78, voja64, wizzardone, Wolfaim, ZetaMan, Zimbabwe