Sve je spremno za 11. srpnja kada će NASA lansirati svoj satelit nove generacije koji će istraživati sastav i svojstva atmosfere našeg planeta - Zemlje
Misija AURA
Za nekoliko dana, 11. srpnja, 2004. u 12:02, NASA će lansirati Auru, satelit nove generacije namijenjen promatranju Zemlje. Aura će nam dati najbolje i najpouzdanije informacije o stanju atmosfere našeg planeta, pomoći će nam da shvatimo kako sastav atmosfere utječe i odgovara Zemljinim klimatskim promjenama. Također, satelit će nam dati informacije i pomoći će u otkrivanju procesa koji povezuju lokalnu i globalnu sliku kvalitete zraka. Aura će dati i odgovor na pitanje da li se Zemljin ozonski omotač obnavlja. Ta i druga istraživanja će biti moguća zahvaljujući 4 vrlo složena instrumenta koje Aura nosi na sebi.
Istraživanje će Aura provoditi od slojeva troposfere gdje se nalazimo i mi, do slojeva stratosfere gdje se nalazi ozonski omotač i štiti život na Zemlji.
Aura će upotpuniti niz NASA-inih satelita namijenjenih promatranju Zemlje – osim Aure, tu su još i Tera (promatra tlo) i Aqua (promatra vodene površine i tok vode na Zemlji)
Aura će nam dati odgovore na pitanja da li se ozonski sloj obnavlja, utvrdit će se učinkovitost mnogobrojnih međunarodnih dogovora i konvencija o smanjenju emisije stakleničkih plinova – Aura će se baviti i proučavanjem koncentracije kemijskih spojeva koji oštećuju ozonski sloj poput CFC-a (klorofluorougljika).
Aura će pouzdano odrediti globalnu razinu CFC-a, i njihovih nusprodukata – klora i broma koji uništavaju ozon. Također, uz pomoć Aure ćemo moći pratiti izvore i procese koji djeluju na globlanu i lokalnu kvalitetu zraka. Interesantna je opcija koja će nam omogućiti da uz pomoć Aure saznamo i razlikujemo plinove koje u zrak dolaze prirodnim putem ili djelovanjem ljudi.
Nekoliko općih podataka o Auri:
Dimenzije: 4.7 m x 17.37m x 6.91m
Masa prilikom lansiranja: 2 967kg
Snaga: 4.6 kilowata, energijom se opskrbljuje solarnim pločama
Orbitalna visina: 705 km
Trajanje misije: 6 godina
Znanstveni instrumenti
- High Resolution Dynamics Limb Sounder (HIRDLS)
- Microwave Limb Sounder (MLS)
- Ozone Monitoring Instrument (OMI)
- Tropospheric Emission Spectrometer (TES)
Mjesto lansiranja: Space Launch Complex (SLC 2) Western Range, Vandenberg Air Force Base, Calif.
Letjelica lansiranja: Boeing’s Delta 7920-10L
Vrijeme lansiranja: 11. lipnja, 2004. u 12:02. Vremenski je prozor 3 minute
Prijam prvih signala: 25 sati nakon lansiranja
Početak znanstevnih operacija: 90 dana nakon lansiranja
Cijena: 785 milijuna dolara (oko 5,1 mlrd kuna)
Izvor
Izvješće o stanju satelita Aura
Nakon što je uspješno lansirana 15. srpnja, 2004., Aura se uspješno smjestila u orbitu i spremna je za početak svojeg znanstvenog istraživanja
Aura, NASA-in satelit namijenjen istraživanju atmosfere našeg planeta, lansiran je 15. srpnja. U ovom članku vam dajemo pregled najvažnijih novosti o Auri.
Prema službenom NASA-inom priopćenju, stanje satelita Aura je odlično. Svi sustavi rade dobro i nema nikakvih poteškoća ili mana.
Sat vremena nakon lansiranja, satelit se odvojio od same rakete nosača (Boeing Delta II). Nakon toga je došlo do otvaranja solarnih ploča i usmjeravanja satelita. Uslijedila je preliminarna komunikacija sa Zemljom kako bi se dobili osnovni telemetrijski podaci o položaju i stanju letjelice.
Svi sustavi na letjelici su pokazali spremnost za izvođenje predviđenih znanstvenih promatranja i prikupljanje informacija. S obzirom da se satelit mora dovesti na visino od 705 kilometara, 4 od 6 predviđenih paljenja potisnika je već učinjeno. Peto se paljenje očekuje u petak, 6. kolovoza.
Četiri instrumenta koja se nalaze na Auri su sustavno aktivirana i počelo je njihovo postavljanje - izvlačenje na predviđena mjesta.
"Prema onome što smo do sada vidjeli, satelit se ponaša vrlo dobro" - rekao je Rick Pickering, voditelj projekta Aura pri NASA-inom Goddard Space Flight Centeru. "Također, cijeli se tim pokazao iznimno uspješnim i ne samo da su članovi tima dobro uvježbani, neki od njih velikih i važnih iskustava s Aurom" - ističe Pickering.
Podsjećamo, Aura, čija je misija posvećena utvrđivanju općeg stanja naše atmosfere, će nam dati odgovore na nekoliko iznimno važnih pitanja: obnavlja li se ozonski sloj oko Zemlje, koji procesi utječu na kvalitetu zraka te koji su mehanizmi promjene klime na Zemlji.
NASA očekuje prve znanstvene rezultate u razdoblju za 30 do 90 dana.
Aura na sebi nosi 4 glavna instrumenta koji su predviđeni za ispitivanje različitih aspekata naše atmosfere. Aura će provoditi istraživanja cjelokupnog atmosferskog omotača: od troposfere u kojoj se nalazimo i mi, pa sve do stratosfere - mjesta na kojem je lociran ozonski omotač.
S uspješnim lansiranjem Aure, dovršena je prva serija NASA-inih satelita namijenjenih promatranju Zemlje (tzv. EOS - Earth Orbiting System). Uz Auru, tu seriju čine Aqua (namijenjena promatranju vodenog toka na Zemlji) i Terra (satelit koji promatra kopno na našem planetu).
Pogledaj
|