Da rešimo prvo neke terminološke nedoumice. Meteor je svetlosni efekat koji nastaje kada se meteoroid, kamenčić ili čestica prašine, pri upadu u atmosferu usled trenja o čestice vazduha upali (i tada vidimo meteor). Telo koje “preživi” prolaz kroz atmosferu, te padne na tlo, zove se meteorit. Piše Aleksandar Zorkić, Astronomski magazin.
Kretanje radijanta Perseida
Meteore narod zove zvezde padalice. Ako poželite nešto kad vidite zvezdu padalicu, želja će vam se ispuniti. Tako se veruje, a vi proverite.
Svake vedre noći može da se vidi više meteora, ali ima dana kada ih je čitav roj i svi naizgled dolaze iz jednog područja na nebu. To područje se zove radijant. Prema sazvežđu iz koga prividno izviru, meteori dobijaju ime. Tako Perseidi dolaze iz sazvežđa Persej i otuda im ime.
Otkud meteoroidi? Uglavnom od kometa. Svaki put kada kometa prođe blizu Sunca ona se topi i za sobom ostavlja trag čestica prašine. Vremenom se napravi čitav potok tih čestica. Kada Zemlja prođe kroz takav potok, čestice upadaju u njenu atmosferu, pale se i mi vidimo njihov blještavi trag.
Roditelj Perseida je kometa 109 P/Swift-Tuttle, koja obiđe Sunce za oko 130 godina. Zadnji put pored Sunca ova kometa je prošla 1992. godine. Pošto se ona sad udaljava od Sunca roj njenih čestica je sve manji, a time iz godine u godinu opada i broj Perseida koje vidimo na našem nebu.
Perseidi su aktivni (tj. Zemlja prolazi kroz roj čestica komete Swift-Tuttle) od 17. jula do 24. avgusta, ali najžešća njihova predstava je obično 12. avgusta. Tada ih po pravilu bude stotinak u jednom satu. Ali to važi samo za idealne osmatračke uslove i traje obično kraće od jednog sata. Brzina kojom ovi meteoroidi upadaju u našu atmosferu je 59 kilometara u sekundi.
Ove godine maksimum Perseida se očekuje 12. avgusta oko 20:30 časova.
Verovatno najstriji zapis o Perseidima potiče iz Kine. Jedno rano jutro 36-te godine naše ere kineski osmatrači su zabeležili preko 100 meteora za koje danas verujemo da su bili Perseidi. O Perseidima postoje zatim zapisi i iz VIII, IX, X i XI veka. I ovi zapisi dolaze sa dalekog istoka (iz Japana, Kine i Koreje).
www.b92.net
|