Četvoro astronauta će 8. jula, kada je planirano lansiranje jedinog preostalog šatla „Atlantisa“, ući u istoriju kao poslednja posada koja je učestvovala u 30-godišnjem programu svemirskih šatlova američke Nacionalne agencije za aeronautiku i istraživanja svemira (NASA).
Poslednji let: Šatl „Atlantis“
Prvi put otkako su poslale čoveka u kosmos, SAD nemaju svoju letelicu koja bi prevozila astronaute u orbitu, pa će Amerikanci zasad morati da koriste ruske kapsule „Sojuz“ za letove do Međunarodne svemirske stanice. Budućnost američkih svemirskih letova s ljudskom posadom neizvesna je zbog razmimoilaženja oko odredišta budućih misija.
Kraj programa svemirskih šatlova otpočeo je 2003, kada se „Kolumbija“ raspala prilikom povratka na Zemlju, a svih sedam astronauta je poginulo. Još jedan razlog za ukidanje programa bili su i rastući izdaci. NASA kaže da se na samo jedno lansiranje potroši oko 450 miliona dolara. Međutim, zagovornici razvoja svemirskog programa tvrde da troškovi iznajmljivanja „Sojuza“ po čoveku po jednom letu dostižu 60 miliona dolara, što je skupa karta za izlazak u orbitu.
Predsednik Barak Obama je prošle godine u Svemirskom centru „Kenedi“ izneo svoju viziju svemirskih letova s ljudskom posadom i založio se za izgradnju nove rakete za svemirska putovanja do 2015, za misije na asteroide oko 2025, a zatim u orbitu oko Marsa do 2030. i najzad za sletanje na Crvenu planetu i bezbedan povratak do Zemlje, a za ostvarenje tih ciljeva izdvojeno je u budžet NASA šest milijardi dolara u narednih pet godina.
U skladu s tim, NASA je prošlog meseca otkrila prvu američku letelicu koja će zameniti šatlove: to je višenamenska raketa s posadom (MPCV) za istraživanje svemira, zasnovana na konceptu kapsule „Orion“, koja je usavršena u okviru ukinutog programa „Sazvežđe“, a gradi je američka kompanija „Lokid Martin“. NASA planira prvo lansiranje „Oriona“ 2016, dok za MPCV još nije određen tačan datum. U „Sazvežđe“, to jest letelicu „Orion“ i rakete „Ares 1“ i „Ares 2“, kojima se ona lansira u orbitu, već je uloženo devet milijardi dolara.
MPCV će, po rečima Čarlsa Boldena, administratora NASA, biti najveći svemirski brod koji je do sada napravila NASA i „10 puta“ bezbedniji od šatlova.
Vizija predsednika Obame obuhvata i ohrabrivanje privatnih kompanija da razvijaju novu generaciju letelica za prevoz američkih astronauta u kosmos. NASA je izdvojila 270 miliona dolara za četiri firme koje će im pomoći da konstruišu nove rakete i kapsule. „Blu oridžin“, „Boing“, „Sijera Nevada korp“ i „SpejsX“ nadaju se da će do sredine decenije obezbeđivati taksi usluge astronautima NASA. Iako je NASA uložila velika sredstva u komercijalne ugovore, u Kongresu se još vodi žučna rasprava o tome da li je privatni sektor dorastao zadatku projektovanja letelica bezbednih za ljudsku posadu.
- Ohrabrivanje privatnog sektora jedini je način da se uštede sredstva u ovo vreme stezanja kaiša. Osim toga, investiranjem u privatni sektor umesto davanja milijardi dolara Rusima NASA stvara nova radna mesta u Americi - poručuje Džon Gedmark, direktor Federacije komercijalnih letova.
Petak, 08 Jul 2011 Šatl Atlantis uzleteo u poslednju misiju
Citat:Američki svemirski šatl Atlantis uzleteo je danas u 135. i poslednju misiju svemirskih letelica tog tipa koje su trajale 30 godina.
Američka svemirska agencija NASA kaže da se možda čak milion ljudi okupio u blizini Svemirskog centra Kenedi, na Floridi, kako bi prisustvovalo tom istorijskom trenutku. Kontrola lansiranja nazvala je današnju misiju "sentimentalnim putovanjem".
Pre mozda godinu dana sam gledao na nacionalnoj da razvijaju neku letelicu koja ce u sebi imati neki dijamant kao gorivo ili tako nesto...da li su to te nove letelice ?
NASA je nedavno pristala da plati 75 miliona dolara kompaniji „Spejs iks”da razvije letelicu koja će naslediti šatl. Kompanija kaže da će letelica „dragon” (u slobodnom prevodu – „zmaj”), koja je testirana u decembru, moći da poveze sedmoro astronauta u orbitu za svega 20 miliona dolara po osobi. „Spejs iks”planira da prvi takav let obavi već 2014. godine, tri godine pošto poslednji šatl bude leteo oko zemlje.
Ispred nas stoje dva puta razvoja svemirskih letova. Jedan je onaj koji ostaje u orbiti, znači šatlova priča. To će se relativno lako odraditi. Druga i teža stvar je pravljenje letilice za međuplanetarna putovanja, posebno pravljenje efikasnog pogona za nju. Evo zanimljivog teksta na tu temu:
Glavni neprijatelj razvoja je, nažalost, stalno smanjivanje budžeta NASA-e, stavljanje prave istraživačke nauke u zapećak. Ide se toliko daleko da se najavljuje otkazivanje naslednika "Hubble"-a, teleskopa koji nosi ime "The James Webb Space Telescope". Potpuno van pameti. Uostalom, evo, pročitaj i sam:
To sam gledao na Discoveriju za taj pogon. Predobra stvar, ne znam kako neki od milionera svjetskih ne otkupi taj projekat i napravi stvarno nesto od njega.
Citat:No osim brzih putovanja ovi bi raketni motori „usput" riješili i veliko pitanje sigurnosti posade! Naime snažno magnetsko polje stvorilo bi se oko letjelice te bi ono štitilo ljude od radijacije i nenadanih povećanja Sunčeve aktivnosti koje potencijalno može biti pogubno za ljude i elektroniku.
Ovo nisam znao, zaista interesantno, ako ovo bude u praksi kao i u teoriji definitivno ce biti buducnost naseg svemirskog putovanja, a kako su u Star Treku davnih dana skoncentrisali se na plazmu, tako ce izgleda i ovi sad. Zavjera ?
lnenad ::To sam gledao na Discoveriju za taj pogon. Predobra stvar, ne znam kako neki od milionera svjetskih ne otkupi taj projekat i napravi stvarno nesto od njega.
Cutting-edge science je nešto kratkoročno neprofitabilno i veoma rizično za ulaganje. Briga puniše za Star Trek...
Inače, pomenuti pogon je mnogo bolje rešenje od svih postojećih. Običnim, raketnim pogonom, svemirskoj letilici treba bar 6 meseci za putovanje. Svakim provedenim danom u svemiru se rizik znatno povećava a troškovi vrtoglavo rastu. VASIMR-u (Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket) je potrebno svega 39 dana.
Evo umetničkog prikaza kako bi sve to moglo da izgleda:
zen ::
Glavni neprijatelj razvoja je, nažalost, stalno smanjivanje budžeta NASA-e, stavljanje prave istraživačke nauke u zapećak. Ide se toliko daleko da se najavljuje otkazivanje naslednika "Hubble"-a, teleskopa koji nosi ime "The James Webb Space Telescope". Potpuno van pameti. Uostalom, evo, pročitaj i sam:
Za ratove UVEK ima para, za nauku šta ostane... ako uopše i ostane nešto...
Upravo obrnuto - ratovi njima DONOSE pare, to im nije trosak. E sad od tih para se deo izdvaja i za naucna istrazivanja, a posto ona ne donose profit, onda njih smanjuju. Lepo je sto habl slika po svemiru, ali od toga nema vajde. Kapitalizam je surov. Ali zato u istrazivanja novih oruzja ulazu podosta...