Zemlja bi uskoro mogla da dobije drugo sunce, bar na nedelju ili dve. Jedna od najsjajnih zvezda našeg neba postaće supernova, a eksplozija bi mogla da se dogodi već ove godine, piše "Dejli mejl".
Astrofizičari kažu da crveni džin Betelgez u sazvežđu Orion, deveta najsvetlija zvezda na našem nebu, udaljena 640 svetlosnih godina, gubi masu, što je znak gravitacionog kolapsa, prenosi "Tajm".
Bred Karter, fizičar Univerziteta Južnog Kvinslenda, objasnio je da zvezda nužno troši gorivo svog jezgra.
"Ovo gorivo čini Betelgez sjajnom i održava je. Kada ostane bez njega, zvezda će bukvalno urušiti i to će uraditi veoma brzo", kaže Karter...
Citat:Eksplozija će se dogoditi, samo je pitanje kada. Ovo bi moglo da se desi pre kraja 2012. godine, ali i u periodu od sledećih milion godina, navodi Karter.
Koja glupost.
Ja se ponadao da cu skoro to videti, kad ono, moracu da zivim milion godina. Pa dobro, brzo ce to proci.
Ako se eksplozija desi ove godine, u dodatnom suncu ćemo uživati kroz 640 godina, ne?
Hoće li iz ovoga nastati crna rupa? Je l' prelazi Čandrasekarovu granicu?
Izgledaće zanimljivo, nadam se. Kao u 2010.
Citat:"Beng, eksplodiraće, osvetliće sve", objašnjava Karter.
Naučnopopularni (to-put-in-nutshell) stil ili za one sa manje mašte
Prvo Betelgez Sedam, pa i sama zvezda.... a ljudi umiru od sramote...
Citat:[...]In the novel, we are told that Ford's original name is "only pronounceable in an obscure Betelgeusian dialect" which was almost wiped out by the "Great Collapsing Hrung Disaster of Gal./Sid./Year 03758," a mysterious catastrophe which took place on the planet of Betelgeuse Seven and which Ford's father was the only man to survive. Ford never learned to pronounce his original name, which was a matter that caused his father to die of shame (which is still a terminal disease in some parts of the Universe). At school, he was nicknamed "Ix," which translates as "boy who is not able satisfactorily to explain what a Hrung is, nor why it should choose to collapse on Betelgeuse Seven".[...]
http://lb.vg/TS618
NoOneEver Dreams ::Ako se eksplozija desi ove godine, u dodatnom suncu ćemo uživati kroz 640 godina, ne?
Da, ali ni naucnici ne gledaju sta je sa zvezdom sada nego kako je izgledala pre 640 godina pa na osnovu toga kazu da ce explodirati. To explodirati je uslovno receno - mozda je ona vec "pukla" samo mi to jos ne vidimo.
NoOneEver Dreams ::Ako se eksplozija desi ove godine, u dodatnom suncu ćemo uživati kroz 640 godina, ne?
Tacno. Ali sa jednom dodatnom premisom koju moramo imati na umu, mozda se eksplozija desila pre vise od 500 godina . Ono smo mi vidimo kasni nesto vise od 600 godina.
NoOneEver Dreams ::Hoće li iz ovoga nastati crna rupa? Je l' prelazi Čandrasekarovu granicu?
Naravno da prelazi granicu, ali ovde to nece biti slucaj, za kolabiranje jezgra u Crnu Rupu je potrebno da jezgro ima masu u 4x vecu od Sunceve. Tek zvezde koje imaju masu vecu od 20-tak Suncevih mogu svoje jezgro da kolabiraju u Crnu Rupu.
Iskreno, ne bih voleo da "vidim" neku supermasivnu eksploziju u nasem komsiluku. Betelgez je relativno velika zvezda, nije tako strasno, doci ce do supernove i to je to. Ali neke druge zvezde, nesto malo dalje bi mogle da izazovu posast samo tako. recimo:
Betelgez, jedna od najsjajnijih zvezda na noćnom nebu, mogla bi da eksplodira u supernovu i postane sjajna kao pun Mesec, što bi trajalo oko godinu dana. Sjajna džinovska zvezda crvenkaste boje, koja zimi može da se vidi u gotovo svim krajevima sveta, mogla bi da eksplodira kao supernova već sutra, ali i bilo kad u narednih 100.000 godina, što je samo treptaj vremena u beskonačnosti svemira.
Takozvani crveni džin, koji je nekada bio toliko veliki da bi, kada bi se nalazio u Sunčevom sistemu, mogao da dosegne Jupiterovu orbitu, smanjio se, doduše, tokom poslednjih deset godina za 15 odsto, ali to nimalo nije umanjilo njegov sjaj.
- Ova promena je veoma fascinantna. Pažljivo ćemo pratiti proces tokom narednih nekoliko godina kako bismo videli da li će nastaviti da se smanjuje ili možda povratiti nekadašnju veličinu - kaže Čarls Tauns, penzionisani profesor fizike sa Univerziteta Berkli, koji je 1964. godine dobio Nobelovu nagradu za pronalazak lasera.
Ako Betelgez iz sazvežđa Orion eksplodira u supernovu, mogla bi da omogući astronomima da izbliza vide kako supernove nastaju i fizičke procese koji stoje iza njih.
Betelgez hiljadu puta širi od Sunca
Da bi se imala slika o tome koliko je tačno Betelgez velik, trebalo bi reći da je ova zvezda u prečniku hiljadu puta veća od našeg Sunca. To znači da bi u njega moglo da stane oko milijardu Sunaca.
"Betelgez bi mogao da eksplodira i sutra uveče"
Iako je teoretski tačno da bi Betelgez mogao da eksplodira već ove godine, mali su izgledi da će se to zaista dogoditi.
- Mogla bi da eksplodira sutra uveče, ili tek za 100.000. godina. Ne možemo znati kada će se to dogoditi - kaže Taunsov kolega Edvard Višnov.
Betelgez je deset puta veća od Sunca i veruje se da je star svega 10 miliona godina. Što je zvezda veća, to joj je kraći životni vek.