U Beogradu je u prvih sedam meseci ove godine, kako pokazuje policijska statistika, ukradeno 1.440 automobila. Policija je našla 707 vozila, a 196 automobila našli su vlasnici. Najviše ukradenih vozila je iz Zastavinog programa.
Više od 200 automobila "jugo" ukradeno je do septembra ove godine, a nešto manje iz nemačkog proizvodnog programa, najviše "golfova” i "audija”, ukupno 161. U policiji kažu da se automobili "golf” i oni koje pravi Zastava najčešće kradu zbog prodaje delova.
Trenutno se u Beogradu manje kradu vozila nego, recimo, 2001. godine. Za prvih sedam meseci kradeno je u proseku sedam automobila dnevno, baš kao i prošle, 2006. godine, 2005. i 2004. kralo se u proseku šest automobila dnevno, dok je u 2001. prosek bio trinaest automobila dnevno.
"Razlozi zbog kojih je smanjen broj ukradenih vozila su efikasniji rad policije, koja danas preko Interpola ima medjunarodnu saradnju i sprovodi pojačane kontrole na punktovima, ali i smanjeno interesovanje gradjana za kupovinu sumnjivih automobila čija se prošlost može lako proveriti. Takodje, uspostavljena je efikasna bilateralna saradnja sa Hrvatskom i BiH, državama u koje su ranije masovno odvožena ukradena vozila”, objašnjavaju za "Politiku" policajci angažovani na ovim zadacima.
Najviše automobila nestane na teritoriji opština Novi Beograd, Zvezdara, Čukarica, Voždovac, a gradjanima se savetuje da posebno obrate pažnju kada parkiraju vozila kod bolnica, naročito kod VMA, KBC "Dragiša Mišović” i Urgentnog centra.
Prema statističkim podacima, sve je više maloletnika medju kradljivcima automobila. U policiji su napravili i profil prosečnog kradljivca automobila. On ima izmedju 20 i 30 godina, odlično je obučen, specijalizovan je za odredjene tipove vozila, dobar je vozač, nije narkoman, a najčešće ima završen zanat koji je u vezi sa saobraćajnom strukom.
Policijski podaci ukazuju na to da se danas više organizovanih kriminalnih grupa bavi kradjom automobila. Najorganizovanija kriminalna grupa, koja se bavi kradjom automobila, i dalje je na teritoriji Surčina. "Surčince”, kao osnivače srpske auto-mafije bije glas da za manje od pola sata mogu da pronadju svaki ukradeni auto, čak i onaj koji oni nisu ukrali, jer, tvrde upućeni, saradjuju sa policajcima, koji im obezbedjuju papire za vozila sa prekucanim brojevima motora.
Najorganizovanije kriminalne grupe bave se isključivo kradjom skupih automobila s najsavremenijom zaštitom. Na meti su im uglavnom džipovi "porše kajen”, "audi Q7” ili "folksvagen tuareg”. Ta vozila najčešće se nude vlasnicima da ih otkupe ili se preprodaju u Srbiji. Jedan broj se krijumčari na crno tržište Kosova, Crne Gore, Bugarske, Hrvatske, Turske i Rumunije.
Policijsko iskustvo govori da postoje četiri kategorije kriminalaca koji se bave kradjama automobila. U prvoj su oni koji traže otkup od vlasnika kola, drugu grupu čine oni koji vozila rastavljaju u delove, u trećoj kategoriji su oni koji ih preko falsifikovanih dokumenta "plasiraju” na tržište dok su u četvrtoj grupi oni koji ukradene automobile koriste da bi se vozili.
U ovoj poslednjoj kategoriji su maloletnici koji kradu vozila zbog vožnje, ali i prevejani kriminalci koji ukradenim automobilima odlaze u pljačke ili ih koriste za druge zločine.
http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=76919
|