Usmeravanjem ultraljubicastog lasera u kap mesavine joda, cijanida i vode, naucnici su stvorili molekul oblika kikirikija, koji je sa jedne strane imao atom azota, a sa druge atom ugljenika. Molekul se usijao i poceo da se okrece neverovatnom brzinom i prosto oduvao sve molekule vode oko sebe. Pritom je ucinio nesto sto je nauka tvrdila da je nemoguce da se desi u tecnostima, vec samo u gasovima - eliminisao trenje! Takodje, eksperiment je pobio treci Njutnov zakon (zakon akcije i reakcije), jer je molekul uticao na okolne molekule vode, a oni na njega nisu... Cela reakcija je trajala trilioniti deo sekunde, ali se prekinula zbog prekida pobude molekula laserom...
Atom Breaks Rules, Beats Friction
Scientists have found a molecule that can spin freely in liquid, clearing out water like a person swinging suitcases would clear a crowded room.
The molecule spins without causing friction [Video]. That shouldn't be possible, according to a chemical physics theory. The finding could alter the way scientists think about chemical reactions in liquids.
Researchers hit a drop of iodine cyanide and water with pulses from an ultraviolet laser, exciting one type of molecule to reconfigure into a small, peanut shape with a carbon atom on one end, a nitrogen atom on the other.
The molecule heated up to 8,000 degrees Fahrenheit (4,427 Celsius) and started spinning at a furious 270 trillion rotations per minute.
Izvor i ostatak vesti ovde
|