Novo otkriće - put do vječnosti?

Novo otkriće - put do vječnosti?

offline
  • xman 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Mar 2005
  • Poruke: 3

Neznam dal ste čuli za ovo ovo otkriće bilo bi zanimljivo da bi se to i u stvarnosti ostvarilo
Sad me samo zanima kad će po prvi x ozivjet osobu iz "kliničke smrti"

Više o tome u textu ispod

Bakterija iz Radmanovog laboratorija razvila je sposobnost 'preživjeti smrt'. Pokidao joj je DNA u stotine komadića, od čega bi svaka stanica umrla. Njegova je naučila kako ih složiti natrag.

SPLIT - Skupina znanstvenika pod vodstvom akademika Miroslava Radmana otkrila je mehanizam koji "klinički mrtvoj" stanici bakterije Deinococcus radiodurans omogućuje da "uskrsne" i vrati se u život.

Otkriće prof. Radmana bit će objavljeno 5. listopada u vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Nature.

Deinocccus radiodurans je otkriven prije 50 godina, a prilagođen je uvjetima života u ekstremnim uvjetima. Može preživjeti u pustinjskom pijesku ili kamenim površinama, gdje zbog ekstremne dehidracije i dugotrajnog izlaganja Sunčevom ultraljubičastom zračenju ne može opstati nijedan drugi organizam. Također, može izdržati zračenja i do 5.000 puta veća od onih koja su smrtonosna za ljude.

Miroslav Radman je sa suradnicima, među kojima i tri hrvatske znanstvenice - Ksenijom Zahradka, Deom Slade i Mirjanom Petranović, otkrio da je bakterija Deinococcus radiodurans razvila sposobnost "preživjeti smrt". Naime, ekstremna zračenja i dehidracija pokidaju DNA svake stanice u stotine malih komadića, što je smrt za svaku stanicu. No, jedino je bakterija Deinococcus radiodurans "naučila" kako složiti natrag u korektnom redoslijedu svih stotinjak fragmenata svoje DNA.

Ovo otkriće otvara niz mogućih primjena, od stvaranja novih lijekova do zaštite okoliša, objavio je Mediteranski institut za istraživanje života u Splitu.

Šezdesetdvogodišnji Miroslav Radman jedan je od najuglednijih hrvatskih znanstvenika. Autor je više od 190 radova citiranih oko 15.000 puta. Profesor je medicine na Fakultetu Necker u Parizu, a u Splitu je utemeljio institut MedILS. Član je Francuske akademije znanosti.

Tridesetosmogodišnja Ksenija Zahradka, znanstvena suradnica Instituta Ruđer Bošković, prvi je autor, dok je 25-godišnja Dea Slade, koja trenutačno radi doktorat u pariškom laboratoriju prof. Radmana, drugi autor rada koji izlazi u Natureu. Pedesetdevetogodišnja dr. Mirjana Petranović znanstvena je savjetnica i voditeljica Laboratorija za molekularnu mikrobiologiju Instituta Ruđer Bošković.
Preuzeto sa net.hr/znanost/page/2006/09/28/0125006.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1154 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 2 sakrivenih i 1103 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., anta, ArchaBasha, bojank, brundo65, Denaya, DPera, drimer, flash12, Georgius, goxin, HogarStrashni, JOntra, Koca Popovic, krkalon, Kubovac, kulus, kybonacci, Lošmi, Marko Marković, mačković, Metanoja, Mi lao shu, Milan A. Nikolic, Milometer, milos.cbr, milos97, MrNo, nebidrag, nenooo, nextyamb, nikoladim, oldtimer, ozzy, Povratak1912, predragc, Saratoga, skvara, Srki94, Srky Boy, stegonosa, strelac07, Tandrkalo, uruk, vathra, Vlada1389, Zerajic, zziko, šumar bk2