Energetska kriza, koja je postala realna pretnja čovečanstvu, podstakla je naučnike na iznalaženje novih izvora energije. Kineski naučnici su predložili da se taj problem reši proizvodnjom izotopa teškog vodonika - deuterijuma - iz morske vode, koji bi se podvrgao reakciji nuklearnog topljenja na temperaturama od oko 100.000.000 stepeni Celzijusa.
Predstavnici Instituta za fiziku Kineske akademije nauka su saopštili da je u Kini usavršeno eksperimentalno postrojenje 'Tokmak', za potrebe proučavanja energetske reakcije nuklearnog topljenja. Topljenjem deuterijuma dobijenog iz jednog kilograma morske vode moguća je proizvodnja energije ekvivalentne energiji koja se dobija sagorevanjem 300 litara benzina.
Početak radova u postrojenju predviđen je za april, ili maj, ove godine. Eksperimentalna proizvodnja nuklearne energije iz deuterijuma dobila je ime 'veštačko sunce'. Postrojenje u Kini će biti stabilno na temperaturi do 100.000.000 stepeni Celzijusa, a proizvodiće energiju čiji je izvor praktično beskonačan i neiscrpan na Zemlji.
Kina je četvrta zemlja u svetu [posle Rusije, Francuske i Japana] koja podseduje opremu za reakciju nuklearnog topljenja.
http://www.rts.rs/kategorija_vesti.asp?redosled=prioritet&IDCategory=55
|