Slackware 10.2

1

Slackware 10.2

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2006
  • Poruke: 43
  • Gde živiš: ko kuće

NAJBOLJA DISTRIBUCIJA NA SVETU?

Da li ste ikada poželeli da imate operativni sistem koji

1. zauzima malo mesta na hard disku
2. ima od samog početka instalirane kodeke za mp3 i divX
3. ima najbolji web browser na svetu
4. nema viruse i trojance
5. ne pada

Ako je odgovor potvrdan, onda je odgovor na vaš problem Slackware 10.2. Možda i nije, ali u svakom slučaju je to sistem koji zadovoljava svih pet kriterijuma koje sam gore naveo. To su zapravo bili kriterijumi koje sam sebi postavio u traganju za (za mene) idealnu distribuciju.

INSTALACIJA

Moram odmah napomenuti da Slackware (http://www.slackware.org/) nije za apsolutne početnike. Čak ni veoma iskusni Windows korisnici, koji su se poodavno odvikli od "notornog" command prompt-a mogu se naći u čudu pred samom instalacijom Slacware-a. Međutim, Slackware, budući da je jedan od najstarijih operativnih sistema baziranih na GNU/Linux jezgru, ima odličnu dokumentaciju na engleskom jeziku i svakome ko poznaje taj jezik neće biti problem da se snađe.

Ipak, poznavanje rada u Linux-u će olakšati rad u Slack-u. Ja sam radio u Ubuntu Breezy Badger-u (v5.10) nekih pola godine i stekao sam dovoljno iskustva da predvidim moguće probleme sa instalacijom. Zapravo, jedino što nisam mogao da predvidim jeste *nedostatak* problema. :-)

U svakom slučaju, ISO fajl sam download-ovao sa ove adrese:

ftp.gwdg.de/pub/linux/slackware/slackware-10.2-iso/

Za samu instalaciju su vam potrebni samo prvi i drugi disk, dakle:

ftp.gwdg.de/pub/linux/slackware/slackware-1.....all-d1.iso

i

ftp.gwdg.de/pub/linux/slackware/slackware-1.....all-d2.iso

Ova dva fajla narežite na obične CD-R ili CD-RW i možete pokrenuti sistem sa prvog diska.

Samu instalaciju neću mnogo detaljisati, ali sve potrebne informacije o instalaciji i konfiguraciji sistema možete pronaći u knjizi "Slackware Linux Essentials":

ftp://ftp.slackbook.org/pub/slackbook/slackbook-2.0.pdf

ili posetiti sajt:

slackbook.org/

Knjiga je, zapravo, zvanični vodič Slackware-a. To je veoma brz i duhovit uvod u Slackware, a i svet Linux-a.

Instalacija navodno zauzima oko 3GB prostora na hard disk-u, a preporučuje se da se za Slack odvoju najmanje 4GB prostora. To je zapravo 1GB slobodnog hoda za druge programe koji se kasnije instaliraju. Međutim, pri rezanju DVD-ova (kada je program za rezanje tražio slobodan prostor veličine DVD-a), meni je na 8GB nestajalo prostora, pa je moja preporuka da se za Slack odvoji nekih 10GB prostora. Naravno, prostor na hard-u se u Linux operativnim može proširivati tako što se nekim direktorijumima (folder-ima) pridodaju particije sa istog ili drugog hard disk-a. Na primer, korisnički folder (/home) sam povezao sa particijom od 60GB (tu držim slike i slične dokumente).

Pošto sam sistem zauzima jako malo mesta, uz pametan odabir programa i periodično rezanje fajlova na CD, sistem se može strpati u nekoliko stotina MB, što omogućava rad Slackware-a i na Pentium 2 ili Pentium 3 mašinama sa samo 10GB prostora na hard disk-u, koje se mogu dana kupiti za manje od 200 evra.

MULTIMEDIJA

Jedan od najčešćih pitanja Windows korisnika jeste: "A dali na Linux-u/BSD-u mogu da puštam mp3 muziku i filmove?" Šalim se. To je pitanje koje se skoro nikada ne postavlja, ali bi trebalo, jer su mp3, wmv, divX i slični formati patentirani, i prave dosta problema pri ugradnji u Linux/BSD sisteme, zbog osnovnih razlika u filozofijama open source i komercijalnih sistema. Open source sistemi, kao što su Linux ili FreeBSD/OpenBSD, zahtevaju da izvorni kod bude javan bez ikakvih ograničenja, što nije moguće u slučaju patentiranog softvera, koji najčešće (mada ne i nužno) zahtevaju da softver koji je predmet patenta bude licenciran (čitaj: korišćen uz dozvolu vlasnika patenta).

Znajući gorepomenutu pometnju u svetu softverskog patenta, očekivao sam, kao i uvek, da ću morati da češljam po internetu tražeći codec-e i slične programe koji omogućavaju puštanje muzike i filmova. Međutim, na moje zaprepašćenje, utvrdio sam da za time nema nikakve potrebe i da je zapravo puštanje filmova i muzike čak lakše nego u Windows-u: samo klikni, a kompjuter radi sve ostalo. Jedino što sam morao da instaliram jeste RealPlayer za Linux:

real.com/linux

WEB BROWSER

Iako je FireFox web browser najbolji na svetu (po meni ;-), on ništa ne može bez Internet-a. Kao korisnik kablovskog Internet-a, sa modemom koji se priključuje na LAN karticu, ja nikada nisam imao problema sa Internet-om na Linux-u. Isto je tako i na Slackware-u. LAN kartica je prepoznata automatski, a povezivanje sa Internetom je bilo obavljeno već prilikom prvog podizanja sistema, što je daleko bolje iskustvo nego ono koje je čovek iz kablovske kompanije imao na Windows-u. Sećam se poziva na mobilni i glasa moje žene koja pita: "Ej, ovaj tip mi traži neke diskove sa dravjverima za tamo nešto!"

Ipak, konfigurisanje mrežne kartice na Slackware-u nije potpuno automatizovano. Potrebno je pokrenuti program koji je konfiguriše, ali to je prosto Slack-stil: ništa nije (potpuno) automatizovano zato što tako korisnik ima uvid u to šta se na sistemu dešava. Ja sam, naravno, bio spreman na ovaj kompromis, jer sam znao da je Slack najrobusniji sistem današnjice baš zahvaljujući takvom pristupu.

Flash nije bio instaliran u samom startu, ali se jednostavnim klikom na "Install Missing Plugin". Logično? Ne sasvim. Ovo je prva distibucija na kojoj sam uspešno instalirao plugin sa Internet-a u FireFox-u. I to je bilo toliko uspešno da sam osetio potrebu da imam sistem na kome nema plugin-ova samo da bih mogao to da radim ceo dan. :-p

NEMA VIRUSE I TROJANCE

Poznata je priča da na Linux-ima nema virusa i trojanaca. Međutim, to nije sasvim tačno. Tačno je samo da na Linux-ima nema *ozbiljnih* virusa i trojanaca. Međutim, čak i to što postoji, veoma je teško ubaciti na Linux. Kao prvo, varijanta Linux-a ima toliko mnogo da je teško napraviti virus koji će sigurno raditi kako treba na svakom. A za Windows, koji je isti na skoro svim računarima na kojima je instaliran, veoma je lako napraviti efektan virus i to na Linux-u. :-) Zbog toga na mnogim Linux-ima nema ni anti-virusa, baš kao ni kod mene. Ja zapravo ne koristim ni firewall, zaštitu od uljeza, čvrsto uveren da se to kod mene ne može desiti. U stvari, ja sam napravim više štete na svom sistemu nego bilo koji haker.

NE PADA

Šta da vam kažem. Moj Slack 10.2 nije pao *ni jednom* otkad sam ga instalirao (što će biti pre dva meseca). Doduše, postoji i tu kompromis. Instalacija softvera nije potpuno automatizovana i samim tim, korisnik odgovara za svaku biblioteku i svaki program koji instalira na sistem. S druge strane, do omogućava identifikaciju potencijalno nestablnih programa, što omogućava održavanje stabilnosti sistema.

ZAKLJUČAK

Ako vam ovo ne odgovara, vama verovatno nema spasa. Osuđeni ste na Windows ili neki od lošijih Windows-olikih Linux-a. :-p Šalu na stranu, sledeći blog će biti o raznim distibucijama koje sam koristio, njihovim prednostima i manama.

Najverovatnije si novi korisnik Linuxa, no srecno sa blogom Smile

a igrice? Sad

ok, a samo jos pomeni sredjivanje gluposti oko drajvera, pogotovo za modem..
salim se, u svakom slucaju dosta stabilnije od windowsa..

pa... meni je glupo to sto dolazi na 5 cd-ova... mnogo bre.

Meni windows nije pao vec 2 meseca... Kako vi linuksovci objasnjavate to? Smile

@.:Wizard:.
Sta dolazi na 5 cd-a? Slack ide na 2..
@ExoduS
Kako si uspeo? Ja ga za par dana moram reinstalirati 8 put od novembra..

Na koju foru uspete da unistite XP ?
Ovaj moj je instaliran pre 2 god, i dan danas radi po 15 dana bez resetiranja i gasenja...
Posle 15 dana ugasim komp cisto da se odmori hardver jednu noc... Smile
Zaista treba biti majstor pa uspeti oboriti XP...
Sta vi to sve instalirate, pravo je pitanje...

Brate, ajde mi daj taj tvoj carobni XP..
Moj se sada sam resetuje kad mu dodje..
A, ako hoces kratak kurs "kako oboriti XP" javi se..
zezam se..

Ajd dok ne odete skroz u offtopic.... Dodao bih mali komentar koji je branko_bg izostavio iako je dosta upoznat sa Slackware i vidim da prati desavanja Wink

Slackbook je preveden i na srpski a nalazi se na adresi: http://slackbook.ns-linux.org/
Zahvaljujemo se LUGoNS timu Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1060 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 3 sakrivenih i 1028 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, avijacija, Bobrock1, bojank, BraneS, Bubimir, chica, debeli, draganl, Frunze, ikan, ivan1973, Jeremiah, Kaplar2, laki_bb, Mcdado, Milija.00, mkukoleca, Nemanja.M, nemkea71, nenad81, nikoladim, Parker, Polemarchoi, Silvertooth, Sirius, ss10, Trpe Grozni, wizzardone