Praktična obuka sprovedena u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu je obezbedila poreskim inspektorima potrebna znanja za otkrivanje piratskog softvera u preduzećima širom Srbije.
Obukom poreskih inspektora u Nišu, 28. januara 2008. godine kompletiran je praktični trening za celokupnu poresku upravu Republike Srbije u cilju sticanja neophodnog znanja za otkrivanje piratskog softvera. U svečanoj sali elektronskog fakulteta u Nišu okupili su se inspektori iz regiona Južne i Istočne Srbije. Kompletiranjem obuke poreski inspektori su stekli neophodno znanje za efikasnu borbu protiv softverske piraterije. Praktičnu obuku je organizovala BSA (Business Software Alliance) u Srbiji, globalno udruženje koje promoviše legalni softver i štiti prava proizvođača softvera, i na kojoj su učestvovali predstavnici najvećih svetskih softverskih kompanija: ACD Systems, Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft i Symantec.
U ciklusu od 14. decembra 2007. godine do 28. januara, poreska uprava je organizovala četri edukativna skupa pokrivajući sve regione sa centrima u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu.
„Adekvatna primena informacionih tehnologija je investicija u budućnost, koja ujedno daje mogućnost kompanijama u Srbiji da učestvuju na regionalnom i evropskom tržištu kao ravnopravni partner. Uzimajući u obzir da su razvoj IT ekonomije i informacionog društva bazirani na adekvatnoj zaštiti intelektualne svojine, jasno je da se tolerancijom piraterije stvara nepovoljna klima za razvoj domaće privrede i preduzeća“, izjavio je Dragomir Kojić, pravni predstavnik BSA u Srbiji.
„Sve dok je stepen piraterije visok, velike IT kompanije, a i kompanije koje stavljaju akcenat na zaštitu prava intelektualne svojine, će samo simbolično investirati u naš region. A to znači da neće biti novih radnih mesta, kao ni domaće elektronske trgovine, e-Vlade ili Internet servisa u službi građana. A najtalentovaniji i najobrazovaniji među nama će tražiti poslove u regionu, gde se to znanje i talenat respektuju i adekvatno nagrađuju. Zato pozdravljamo ovu akciju Ministarstva finansija i Poreske uprave, koja predstavlja pravi korak u cilju efikasne primene zakona i suzbijanja piraterije u Srbiji“, dodaje Kojić.
Zakon o posebnim ovlašćenjima u zaštiti prava intelektualne svojine iz 2006. godine kaže da se softverska piraterija tretira kao ozbiljan privredni prestup, po prirodi prestupa sličan utaji poreza, i za koji su određene visoke novčane kazne do 3.000.000 dinara. Stoga je za proveru legalnosti softvera u posedu pravnih lica zadužena Poreska uprava, čiji su inspektori po završetku ovih obuka potpuno osposobljeni za taj posao.
Izvor: http://www.personalmag.rs/?p=1344
|