Igre za decu u različitim etničkim zajednicama

1

Igre za decu u različitim etničkim zajednicama

offline
  • Pridružio: 23 Feb 2009
  • Poruke: 4

Pozdrav svima Zagrljaj

ja sam kolekcionarka igara za decu, ali pre toga mama i neko ko puno radi sa decom.
Živim u Vojvodini i želja mi je da naučim više o tome koje igre igraju deca različite nacionalne pripadnosti (Slovaci, Mađari, Hrvati, Rumuni, Rusini, Bugari...), sa ciljem da razvijam multikulturalnost kod svoje i sve druge dece igrajući se zajedno sa njima baš tih igara.

Bila bih zahvalna svima onima koji bi detaljno opisali kako se igra neka od igara (tradicionalnih ili nekih savremenijih) i naveli iz kog naroda potiče ta igra.

Puno pozdrava!!!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • aloe  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 01 Nov 2004
  • Poruke: 1270
  • Gde živiš: Beograd

Pa mislim da svi mi igramo choveche ne ljuti se, monopol, riziko i td..



offline
  • Pridružio: 23 Feb 2009
  • Poruke: 4

Mozda nisam bila dovoljno jasna, pa ću pokušati da ispravim.
Volela bih da znam konkretno koja igra potice iz neke određene zemlje, ili etnicke zajednice, kako bih kada igru predstavljam deci rekla da npr. bas tu igru igraju deca u Mađarskoj (ili u mađarskoj etničkoj zajednici). Na taj način bi se deca približavala drugim kulturama/običajima.

Takođe, sigurno postoje igre koje igraju deca širom Srbije, a da ne znaju njihovo stvarno poreklo. Ovo je malo teže istražiti, ali opet vredi pokušati

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Kada sam ja bio mali, kod mene se igralo orlisa, trule kobile, kante, klise, hokej na travi (purceaua). Od igrica za razmisljanje se secam da smo igrali mice i ne ljuti se covece, kao i onaj iks-oks.

Orlis, trula kobila i klisa/klise su muske igre. Orlis i trula kobila su prilicno grube igre, i vala pucala su ledja samo tako.

Kod orlisa se momci podele u dve jednake grupe, plus jedan cuvar.
Jedna grupa bude u sredini, svi se drze za ramena u krug, pognutih glava i gornjeg dela tela. Ta grupa se lagano vrti.
Na metar oko njih je nacrtan krug. Cuvar kruga ima kais i njime ima prava da siba svakog ko udje u krug iz one druge grupe.

Cilj druge grupe je da skoce ovima na grbacu, a da ih cuvar ne sibne. Ukoliko nekog od njih sibne dok je u krugu, onda druga grupa prelazi u krug, a prva budu skakaci.

Kada neko od skakaca skoci ovima na grbacu u sredini, oni pocnu da broje. Nakon sto izbroje do 10 pocinju da tresu kako bi ovog zbacili sa grbace.
Cuvar ceka te koji budu zbaceni, pa ih sibne kada padnu na zemlju unutar kruga, i onda grupe menjaju uloge.

Ovo su pravila, a onda postoje i tehnike.
Skakaci obicno pokusavaju da skoce dvojica sa suprotnih strana, pa kada naskoce ovima na grbacu, onda se drze jako zajedno, pa onda ovima bude tesko da ih zbace.


Trula kobila je slicna igra. Opet se podele na dve grupe.
Jedan momak se nasloni ledjima na neki zid ili drvo i ispred sebe postavi ruke kao da napravi stepenik (uplate prste i ruke postavi dlanovima navise u predelu pojasa).
Sledeci iz njegove grupe tu polozi svoje celo, a ruke obesi ovom oko pasa (savijen je znaci kao cirilicno "G").
Sledeci iz grupe se isto savije kao cirilicno "G" naslonivsi teme ovom na guzu i uhati ga rukama cvrsto za bokove.
Tako se poredjaju svi iz grupe i to je Kobila.

Druga grupa skace iz zaleta na kobilu, gledajuci da prvi skoci sto dalje da bi ostavio mesta i ostalima iz svoje grupe. Pri skoku mora jos i zadnjeg iz Kobile da sutne u zadnjicu (u skoku).
Od kada je prvi skoci, Kobila broji do deset, pa nakon toga pocinje ljuljanje, ne bi li oborili ove sto su im na plecima.
Ovi sto su im na plecima nemaju pravo da se drze rukama, i postoji sudija koji to nadgleda.

Ako prvo "pukne" kobila, onda ovi sto su bili kobila ponovo oni drze.
Ako prvo padne neko od ovih sa kobile, onda oni sledeci drze.

Znate li ko je najveci jadnik u celoj kobili? Onaj napred sto je ledjima naslonjen na zid. Svaki put kada neko skoci na kobilu, njemu se cela kobila nabije u stomak.


Kanta je slucna onome sto vi znate kao Suge, s tim sto se ne broji, vec se sutne lopta (ili krpenjaca), pa se ljudi sakrivaju dok ovaj ode po loptu i vrati se nazad. Vraca se iduci unazad, da ne bi video gde se ovi sakrivaju, i ne sme da trci vec mora lagano da hoda.
Kantu sutira onaj koji je isao po kantu u prethodnoj turi, a za kantom ide onaj kog je prvog uhvatio.


Klise, to ne mogu vise da se setim pravila. Znam da je postojalo jedno posebno drvce koso zarezano na krajevima, i sa stranicama oznacenim od 1 do 4. Ti kosi krajevi su sluzili da se po njima udari stapom (odozdo prema tlu) i onda bi to drvce poskocilo. Trebalo ga je udariti po drugi put dok je jos u vazduhu. Sta se i kako dalje igralo, to se vise ne secam.


Igrali smo jos i klikera, i tu je imalo par razlicitih igara sa razlicitim pravilima.

offline
  • Pridružio: 23 Feb 2009
  • Poruke: 4

Bobby svaka cast na trudu i izdvojenom vremenu... zanimljivo je procitati opise igara Smile
Ne bi bilo bas ispravno da ja ucim decu da sibaju jedni druge Smile ali svakako bi i njima bilo zanimljivo da bar cuju za ovakve igre koje su se igrale, ili se mozda jos uvek negde igraju

E jedino bih te zamolila da mi kazes ako znas da li su ove igre vezane za neko konkretno podrucje... za trule kobile znam, ali prvi put cujem za Orlis i Klise... posto je akcenat cele ove moje potrage za igrama upravo na podrucjima gde su nastale, odnosno u kojim narodima.

Puno pozdrava!!!

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Klis/Klisa/klise je rasprostranjena igra. Malopre sam potrazio na internetu, pa vidim da se igra i po Hrvatskoj. Nisam siguran da su pravila ista, ali mogu sutra uvece da pitam moje roditelje ako se oni jos secaju pravila.

Ja sam inace iz okoline Negotina.

Jedino za Orlis nisam nikada cuo da se jos negde igrao.

Ima kod nas (Vlaha) jos i jedno kolo koje je u stvari igra uz muziku.
Vise se ne igra, ali se ja toga jos secam.
Igra se zove u prevodu na srpski "Kuja". Naime, ideja je da pas moze sam sebe da ugrize za rep.
Muski se poredjaju u kolo jedan iza drugog (kao voz) drzeci jedan drugog za kaiseve (onog ispred sebe uhvatis za kais u predelu njegovih ledja, a ne u predelu boka).
Kolovodja ima kais u ruci i vitla njime.
Kolovodja sada smislja figure koje ostali moraju da ponavljaju za njim (pokriva oci, skida kapu, mase rukom), a za to vreme igra se korak kola/igre.
E sada, kolovodja uvek pokusava kolo da zakrene/okrene tako da on moze nekog od onih sa keca (sa kraja kola) da sibne kaisem po zadnjici.
Ostali pokusavaju da ga izbegnu tako sto kolo zakrecu suprotno (prave krivine) svo vreme, pokusavajuci da izbegnu zamku koju im kolovodja sprema.

Malo komplikovano za objasnjavanje, treba videti.

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

Kada smo bili mali igrali smo zmurke, jurke, lecke, sarena jaja standardne igre. Mislim da su te igre rasprostranjene i da su pravila manje vise ista svuda. Takodje i malo grublje igre trule kobile, janine janine. Prvu je bobby opisao, a druge se nesecam, ali mislim da je bila grublja od trulih kobila.

Od igara za razmisljanje igrali smo mice, memorije, znam da ce zvucati smesno, ali igrali smo kao mali i sah.

Klise, koje je bobby opisao igrali smo i mi, ali na drugaciji nacin. U zemlji bi se izdubila mala uzduzna rupa. Poprecno sa tom rupom bi se stavila grancica ducine 5-10 cm, duzi stap, koji bi igrac zavukao ispod grancice, ja sluzio da se grancica odigne od zemlje i u drugom pokusaju udari da odleti sto dalje.

Igrali smo se i sa blatom, pravile su se neke kupe u saci i bacale na tvrdo tlo. Tada bi to trebalo da pukne. Onaj cija jace i vise pukne je pobednik. Ne secam se kako se igra zvala.

Takodje smo i sami smisljali igre i njihova pravila. Pa smo tako jurili duhove, jednog smo vala i videli, zamisljali da smo arheolozi i prekopali park u potrazi za kostima dinosaurusa i drevnih gradova, samo smo batine nasli i nista drugo. U istom parku pravili smo kolibe, verali se po drvecu, lomili ruke, razbijali glave...

U jesen smo dubili bundeve i pravili strasila.

Zimi smo se grudvali, klizali, pravili igloe i sneska belica, sankali se u nekoj ogromnoj rupi u kojoj je sada velelepni sportski centar ,u kome se deca mogu igrati za 1500 dinara na sat.

Naravno igrali smo se i klikera, fudbala. A najdraze nam je bilo igrati se sa maketama aviona, koji su zaista leteli i bili teledirigovani, koje je pravio Bozidar Komac deda od jednog drugara.

E bre uhvati me nostalgija za tim danima.....

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2003
  • Poruke: 24135
  • Gde živiš: Wien

Evo ovako je izgledalo ono drvce za klise sa kojim sam ja igrao:

Vidite, kada se udari stapom po onom vrhu koji je na slici desno, tada drvce poskoci samo tako u vis. Dok je jos u vazduhu treba ga udariti jos jednom da bi ga odbacio u dalj.
Drvce je imao nekih 10-15cm duzine.
E, ono cega ne mogu da se setim je cemu su sluzile one brojke po stranicama.

offline
  • Ričard  Male
  • Lavlje srce
  • Supermoderator
  • Zver!
  • Electro maintenance engineer
  • Pridružio: 28 Nov 2006
  • Poruke: 13745
  • Gde živiš: Vršac

Verovatno se drugacije bodovalo, u zavisnosti polozaja drvceta u odnosu na zemju. To jes iz kog se polozaja drvce udara da bi poskocilo.
Mislim da sam o ovoj igri gledao dokumentarnu emisiju na RTS-u pre par godina. Emisija se bavila uparvo temetikom izvornih igara u raznim delovima Srbija.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2009
  • Poruke: 6

rubikova kocka(madjarska kocka ili magicna kocka) je zakon za malo naprednije klince
brzo se uci i lako se kapira
za onog ko oce
a razvija opazanja i masira mozak
a i dobra je zanimacija
bar meni i dan danas posle 25 god.(sad imam 32)
trebalo mi je 1 dan dok sam bio u putu koji je trajao 24h da naucim seme i poteze i posle mesec dana vezbanja mi je trebalo oko 2,5 min. da sastavim sve boje
a potezi i seme se mogu naci na netu
cool-school.net/index.php?ucitelj=nbiskup&view=155
to je prva stvar koju sam nasao za sad
ja bi se mozda sad kad bi je uzeo u ruke setio i objasnio 2-3 prostije kombinacije
a znam da ima i brze za sastavljanje a komplikovanije kombinacije ali nikad ih nisam ni naucio jer od tad nisam ni putovao tako dugo

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 882 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 10 sakrivenih i 846 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3466 - dana 01 Jun 2021 17:07

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Andrija357, bokisha253, cvrle312, Georgius, hyla, krkalon, kybonacci, lucko1, madza, mikrimaus, Milan A. Nikolic, Milometer, miodrag, Mirage 2000N, mrav pesadinac, nebidrag, novator, Oscar, Pele23, perko91, Sass Drake, stegonosa, vladaa012, šumar bk2