Citat:VENČANJE sa strancem može biti prilika da se lepo zaradi. Rubrika "lični kontakti" u oglasima puna je poruka, poput "fiktivni brakovi širom Evrope", "Kineskinji nudim brak bez posrednika", "sigurna i brza realizacija braka sa Ukrajinkama". I stranci traže "domaće", a sistem je jasan: strancu srpsko državljanstvo, a Srbinu i do 11.000 evra. Najpopularnije je venčanje sa Kinezima.
Tako Branislav iz Surdulice nudi brak Kineskinji.
- U "frci" sam sa novcem, pa na ovaj način pokušavam da brzo dođem do para - kaže Branislav. - Dobijao sam više ponuda, iz Novog Sada su mi nudili 8.500 evra, iz Beograda 7.000, a najbolja ponuda koju sam dobio je čak 11.000 evra. Kineskinja bi uredno dobila papire, a ja novac. I svi srećni i zadovoljni. Napominjem da je cena stvar dogovora.
Agencija "Samanta" nudi fiktivne brakove sa strancima. Posluju u oba smera - "izvoze" Srbe u inostranstvo, a "uvoze", najčešće, kineske državljane.
- Pozovite broj 0900-700-DžDžDž i ostavite svoje podatke, pa ćemo vas kontaktirati i povezati s Kineskinjom - kažu u "Samanti". - Sa njom se dogovarate koliko će vam platiti, a možete zaraditi i do 10.000 evra.
Koliko košta poziv na broj koji počinje sa 0900, u agenciji nisu hteli da otkriju, ali raspitali smo se i utvrdili da je cena poziva 30 dinara, plus 40 dinara po svakom minutu razgovora.
Ima i onih koji poriču da imaju veze sa ovakvim oglasima u kojima su dati njihovi kontakt-telefoni. Tako agencija "Afrodizijak" daje oglas u kojem kažu da "ugovaraju brakove sa Kinezima i sve mešovite brakove". Kada smo ih pozvali, tvrdili su da su obična agencija za bračno posredovanje i da ne omogućuju nikakva fiktivna venčanja. Nepoznati oglašivač, čiji je telefon dat u oglasu "Kineskinji nudim brak", kune se da nema veze s tim. - Kakvi Kinezi, neko je "uvalio" moj telefon u taj oglas - jadao se nesuđeni oglašivač.
Neki imaju fiksnu tarifu, pa bi se, tako, Aco iz Požege rado oženio s Kineskinjom i omogućio joj "papire", ali za 11.000 evra. Međutim, Acova nevesta moraće na državljanstvo da čeka najmanje tri godine. Toliko, naime, mora da potraje brak srpskog i stranog državljanina da bi i stranac postao "domaći". Strani državljanin najpre treba da se prijavi policijskom Odeljenju za strance i podnese zahtev, kako bi stekao status stalno nastanjenog stranca. Takav status se proverava i strani državljanin mora da se javlja policiji. Kada se potvrdi da zaista živi u našoj zemlji, "dođoš" dobija ličnu kartu za strance. Posle tri godine "srećnog braka", preostaje još da potpiše pismenu izjavu da Srbiju smatra svojom državom i dobiće državljanstvo - konačno.
PREPREKE
ADVOKAT Nebojša Milosavljević objašnjava da ne postoje zakonske prepreke za sklapanje braka sa stranim državljaninom.
- Ako se, međutim, dokaže da se radi o fiktivnom braku, sklopljenom protivno običajima i moralu, on može biti poništen - kaže Milosavljević. - Ukoliko je neko tako nelegalno stekao imovinsku korist, ili zloupotrebio državne organe sklopivši brak radi sticanja državljanstva, može i krivično da odgovara.
MEŠOVITO
PROŠLOGODIŠNjA istraživanja pokazuju da se u Srbiji godišnje sklopi oko 40.000 brakova, gotovo osam hiljada manje u odnosu na period od pre decenije. Isti podaci govore da je od ukupnog broja desetak odsto - mešovitih brakova. Zavod za statistiku takođe beleži da je 1992. godine mešovitih brakova bilo oko 16 odsto od ukupnog broja venčanih, a deset godina kasnije, 2002. godine, 18 odsto.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&s.....2008-03-29
Kako gledate na ovu pojavu?
|