Da bi skrenuo pažnju na problem seksualnog nasilja nad decom i ženama Incest trauma centar pokrenuo je kampanju “ Ja koju niko ne poznaje”. Ta nevladina organizacija u svom godišnjem izveštaju za period od septembra 2006. do septembra 2007. godine navodi da su deca u 100 odsto slučajeva poznavala svog zlostavljača, a u gotovo 79 slučajava seksualno nasilje dešavalo se u okviru porodice.
Iako je teško pomisliti da se u kući komšije, rođaka ili prijatelja, između četiri zida, svakodnevno seksualno zlostavlja neko dete, istina je zastrašujuća.
Incest trauma centar nedeljno prima čak devet prijava seksualnog zlostavljanja dece, a statistike govore da su od njih petoro - četiri devojčice, a jedan dečak, dok su od pet počinilaca - četiri muškarci.
Takođe, u 100 odsto prijavljenih slučajeva počinilac poznat detetu, a u skoro 80 odsto zlostavljanje se odvijalo u porodici.
"Što se tiče uzrasta prvog incidenta, radi se o uzrastu od 6,5 godina, znači prvi put, a onda je dugogodišnje trajanje u 85 odsto slučajeva", kaže Dušica Popadić, direktorka Incest trauma centra.
Najčešći vid incesta jeste incest otac- kćerka. U 37 odsto slučajeva izvršilac je biološki otac, a u 47 neko ko predstavlja figuru oca, poput očuha, hranitelja, osobe iz šire porodice.
Psiholozi napominju da se znaci koji ukazuju na to da se nešto dešava sa detetom mogu primetiti, jer su žrtve zlostavljanja često nepoverljive, imaju strah od ljudi, stide se svog tela ili imaju osećanje krivice.
Iako se posledice incesta smatraju doživotnim po žrtvu, zakon rodoskravljenje ne sankcioniše naročito strogo - zatvorom do tri godine, a delo zastareva šest godina pošto je izvršeno, a nije otkriveno i prijavljeno.
Taj problem ističe i Popadićeva, koja navodi da se u domaćem zakonodavstvu za dela seksualnog delikta izriču minimalne zatvorske kazne, a nisu retka ni uslovna ili novčana kažnjavanja zlostavljača.
"Izuzetno je hrabro saopštiti da ste zlostavljani pošto u Srbiji ne postoje bezbedni uslovi koji omogućavaju da onaj ko bi tako nešto ispričao o sebi zasluži i poštovanje. U našem okruženju česta je i stigmatizacija žrtava seksualnog nasilja", istakla je Dušica Popadić.
Pomoćnica ministra zdravlja Snežana Simić najavila je da će to ministarstvo uskoro odštampati "Protokol o nasilju" koji bi medicinskom osoblju trebalo da pomogne u otkrivanju i prevenciji seksualnog i fizičkog nasilja.
Incest trauma centar danas je započeo i medijsku kampanju pod nazivom "Ja koju/kojeg niko ne poznaje", čiji je cilj da se promoviše etično, a ne senzacionalističko izveštavanje medija o slučajevima seksualnog nasilja.
Kampanja će, takođe, upoznati širu zajednicu sa problemom seksualnog nasilja, pošto prema rečima Dušice Popadić, većina građana tvrdi da ne poznaje nikog ko je pretrpeo takvu vrstu zlostavljanja, a to svakako nije slučaj.
U okviru kampanje koja će trajati 10 meseci biće prikazani televiziski spotovi, a sprovodiće se i mnoštvo akcija koje će skrenuti pažnju celokupnog društva na problem seksualnog nasilja.
Statistički podaci pokazuju da su u svetu svaka treća devojčica i svaki sedmi dečak žrtve nekog oblika seksualnog zlostavljanja.
B92
http://www.incesttraumacentar.org.rs/S-INDEX.htm
|